Kiedy wziąć urlop w 2015 roku?
REKLAMA
REKLAMA
Urlop w 2015 r.
Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem pracownika, ściśle związanym z wiążącym go stosunkiem pracy. Za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie. Istnieje oczywiście możliwość wykorzystania urlopu wypoczynkowego w częściach. W tym celu w zakładzie pracy sporządza się najczęściej plan urlopów.
REKLAMA
Nie ma przeciwwskazań, aby urlop wykorzystać w dniach sąsiadujących z dniami ustawowo wolnymi od pracy, zyskując przy tym dłuższe okresy odpoczynku od pracy. Dodać przy tym należy, iż urlopu wypoczynkowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Dodatkowo, przynajmniej jedna część urlopu wypoczynkowego powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
W 2015 roku wypada 13 dni ustawowo wolnych od pracy, z czego 4 z nich wypadają w niedziele, zaś dwa w sobotę. Przy uwzględnieniu wszystkich świąt oraz weekendów, w 2015 roku wypada 113 dni wolnych od pracy. Dodać należy, iż za święto wypadające w sobotę, pracodawcy mają obowiązek udzielenia dodatkowego dnia wolnego.
Polecamy: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF
Dniami ustawowo wolnymi od pracy w 2015 roku są:
Zobacz także: Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2015 roku
Kiedy wziąć urlop w 2015 roku?
Styczeń
Nowy Rok czyli Święto Bożej Rodzicielki przypada w czwartek 1 stycznia. Biorąc 1-dniowy urlop w piątek (2 stycznia), będzie można być aż do wtorku 6 stycznia na urlopie.
Na luty nie przypada żadne święto.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
Kwiecień
Święta Wielkanocne wypadają 5 i 6 kwietnia w niedzielę i poniedziałek. Pracownik nie otrzymuje dnia wolnego za święto przypadające na niedzielę, jeśli zgodnie z rozkładem czasu pracy niedziela nie jest jego dniem pracy. Planując dłuższe wolne na ten czas, warto pomyśleć o 4-dniowym urlopie od wtorku do piątku (7-10 kwietnia). Wówczas pracownik może wypoczywać aż do niedzieli 12 kwietnia, czyli 9 dni.
Kwiecień/Maj
W 2014 r. święta majowe odbędą się w piątek i niedzielę. Można więc wziąć 4-dniowy urlop, od poniedziałku 27 kwietnia do czwartku 30 kwietnia. Wówczas pracownik uzyska de facto 9 dni wypoczynku. Święto Zesłania Ducha Świętego wypada 24 maja w niedzielę. Pracownik nie otrzymuje dnia wolnego za święto przypadające na niedzielę, jeśli zgodnie z rozkładem czasu pracy niedziela nie jest jego dniem pracy. Nie ma więc tu de facto możliwości uzyskania długiego wypoczynku za sprawą niewielu dni urlopu wypoczynkowego.
Czerwiec
Boże Ciało wypada 4 czerwca w czwartek. Biorąc 1-dniowy urlop w piątek 5 czerwca, można przedłużyć sobie weekend do 4 dni. Dłuższy wyjazd warto zorganizować już przed świętem, biorąc 3-dniowy urlop od poniedziałku 1 czerwca do środy 3 czerwca (30 maja - 7 czerwca). W takiej sytuacji zyskuje się do 9 dni wypoczynku.
Na lipiec nie przypada żadne święto.
Sierpień
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to sobota 15 sierpnia. Będzie to pierwsze w 2015 roku święto wypadające w sobotę, za które należy oddać pracownikowi w danym okresie rozliczeniowym dzień wolny od pracy.
Na wrzesień i październik nie przypada żadne święto.
Listopad
1-go listopada, czyli święto wszystkich świętych wypada w niedziele. Święto Niepodległości to środa 11 listopada. Można więc skorzystać z dwóch dni urlopu i uzyskać tym samym de facto 5 dni wolnego, bądź wykorzystać 4 dni urlop i uzyskać 9 dni wolnego.
Grudzień
Święta Bożego Narodzenia wypadają w 2015 r. w piątek i sobotę. Za sobotę jak już wspomniano, pracownikowi należy się inny dzień wolny. Wykorzystując więc 4 dni urlopu możemy ponownie uzyskać 9-cio dniowy wypoczynek. Warto również pomyśleć o połączeniu tego wolnego z nowym rokiem.
Polecamy serwis: Czas pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat