REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Przesunięcie terminu urlopu. /Fot. fotolia
Przesunięcie terminu urlopu. /Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Termin urlopu ustala się dla każdego pracownika w planie urlopów bądź indywidualnie z poszczególnymi pracownikami. Kodeks pracy przewiduje możliwość przesunięcia ustalonego wcześniej terminu urlopu. Jakie są zasady przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego?

Przesunięcie terminu urlopu

Pracodawcy ustalają plany urlopów, które określają terminy urlopów wypoczynkowych w zakładzie pracy. Dokonują tego, biorąc pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Co istotne, pracodawcy nie mają obowiązku uwzględniania wniosków pracowników, jeśli naruszają normalny tok pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz: Jak zarządzać i do kiedy sporządzić plan urlopów pracowników?

Obowiązek tworzenia planu urlopów nie dotyczy sytuacji, gdy:

  • działająca u pracodawcy zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na nieustalanie planu urlopów,
  • u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa.

Gdy pracodawca rezygnuje z ustalania planu urlopów, ustala terminy urlopów poszczególnych pracowników indywidualnie z każdym z nich. Zwraca się w tym celu do pracownika, który wyraża swoją opinię na temat terminu planowanego urlopu. Plany urlopów tworzy się zwykle najpóźniej do 31 grudnia, gdyż prawo do kolejnego urlopu nabywa się już 1 stycznia nowego roku. Czy urlop wypoczynkowy określony w planie urlopów bądź uzgodniony z pracownikiem można w późniejszym terminie przesunąć?

Istnieje możliwość przesunięcia terminu zaplanowanego urlopu, ale jedynie w wyjątkowych sytuacjach, jeśli wskazują na taką potrzebę szczególne okoliczności. Przesunięcia terminu urlopu może dokonać zarówno pracodawca jak i pracownik. Gdy z inicjatywą występuje pracodawca niezbędne jest zaistnienie szczególnych potrzeb pracodawcy oraz okoliczności, w których nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Co istotne, nie mogą być one znane pracodawcy w czasie sporządzania planu urlopów. Najlepszym przykładem na to jest potrzeba usunięcia awarii.
Przesunięcie terminu urlopu przez pracownika wymaga złożenia wniosku uzasadnionego ważnymi przyczynami. Mogą one dotyczyć sytuacji rodzinnej, osobistej lub mieć charakter obiektywny. Warto wspomnieć, że w Kodeksie pracy nie ma katalogu przyczyn uzasadniających przesunięcie terminu urlopu przez pracownika. Oznacza to, że pracodawca dokonuje samodzielnej oceny, czy podane przez pracownika przyczyny są istotne i wystarczające do przeniesienia urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Plan urlopów w organizacji

Obligatoryjne przeniesienie urlopu

Występują również sytuacje, w których przeniesienie urlopu stanowi konieczność. To sytuacje usprawiedliwionych nieobecności pracownika w pracy. Wśród nich można wymienić:

  • chorobę pracownika (czasowa niezdolność do pracy)
  • choroba zakaźna (odosobnienie)
  • urlop macierzyński
  • ćwiczenia wojskowe.

Każda usprawiedliwiona obecność w pracy zobowiązuje pracodawcę do przesunięcia terminu urlopu.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA