REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przesunięcie terminu urlopu. /Fot. fotolia
Przesunięcie terminu urlopu. /Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Termin urlopu ustala się dla każdego pracownika w planie urlopów bądź indywidualnie z poszczególnymi pracownikami. Kodeks pracy przewiduje możliwość przesunięcia ustalonego wcześniej terminu urlopu. Jakie są zasady przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego?

Przesunięcie terminu urlopu

Pracodawcy ustalają plany urlopów, które określają terminy urlopów wypoczynkowych w zakładzie pracy. Dokonują tego, biorąc pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Co istotne, pracodawcy nie mają obowiązku uwzględniania wniosków pracowników, jeśli naruszają normalny tok pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz: Jak zarządzać i do kiedy sporządzić plan urlopów pracowników?

Obowiązek tworzenia planu urlopów nie dotyczy sytuacji, gdy:

  • działająca u pracodawcy zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na nieustalanie planu urlopów,
  • u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa.

Gdy pracodawca rezygnuje z ustalania planu urlopów, ustala terminy urlopów poszczególnych pracowników indywidualnie z każdym z nich. Zwraca się w tym celu do pracownika, który wyraża swoją opinię na temat terminu planowanego urlopu. Plany urlopów tworzy się zwykle najpóźniej do 31 grudnia, gdyż prawo do kolejnego urlopu nabywa się już 1 stycznia nowego roku. Czy urlop wypoczynkowy określony w planie urlopów bądź uzgodniony z pracownikiem można w późniejszym terminie przesunąć?

Istnieje możliwość przesunięcia terminu zaplanowanego urlopu, ale jedynie w wyjątkowych sytuacjach, jeśli wskazują na taką potrzebę szczególne okoliczności. Przesunięcia terminu urlopu może dokonać zarówno pracodawca jak i pracownik. Gdy z inicjatywą występuje pracodawca niezbędne jest zaistnienie szczególnych potrzeb pracodawcy oraz okoliczności, w których nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Co istotne, nie mogą być one znane pracodawcy w czasie sporządzania planu urlopów. Najlepszym przykładem na to jest potrzeba usunięcia awarii.
Przesunięcie terminu urlopu przez pracownika wymaga złożenia wniosku uzasadnionego ważnymi przyczynami. Mogą one dotyczyć sytuacji rodzinnej, osobistej lub mieć charakter obiektywny. Warto wspomnieć, że w Kodeksie pracy nie ma katalogu przyczyn uzasadniających przesunięcie terminu urlopu przez pracownika. Oznacza to, że pracodawca dokonuje samodzielnej oceny, czy podane przez pracownika przyczyny są istotne i wystarczające do przeniesienia urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Plan urlopów w organizacji

Obligatoryjne przeniesienie urlopu

Występują również sytuacje, w których przeniesienie urlopu stanowi konieczność. To sytuacje usprawiedliwionych nieobecności pracownika w pracy. Wśród nich można wymienić:

  • chorobę pracownika (czasowa niezdolność do pracy)
  • choroba zakaźna (odosobnienie)
  • urlop macierzyński
  • ćwiczenia wojskowe.

Każda usprawiedliwiona obecność w pracy zobowiązuje pracodawcę do przesunięcia terminu urlopu.

Zadaj pytanie: Forum

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS przesuwa 13 emerytury. Kwietniowe wypłaty części emerytów

Kiedy jest wypłata 13 emerytury w 2025 roku? Część emerytów otrzymała już trzynastkę w kwietniu. Inni jeszcze czekają. Dlaczego ZUS przesuwa wypłatę dodatkowej emerytury?

Jawność wynagrodzeń – coś więcej niż wymóg prawny. Więcej korzyści, czy problemów?

We współczesnych realiach dynamicznych zmian na rynku pracy, przejrzystość wynagrodzeń staje się jednym z kluczowych elementów budowania zaufania i poczucia sprawiedliwości w organizacjach. Niestety, według analiz Enpulse niemal połowa Polaków czuje, że ich pensja jest nieadekwatna do wysiłku, jaki wkładają w wykonywanie obowiązków służbowych. Sytuacja może ulec zmianie już za rok, gdy zaczną obowiązywać unijne regulacje dotyczące jawności i równości płac.

W maju ZUS wypłaci rentę socjalną wraz z dodatkiem dopełniającym i wyrównaniem

Osoby uprawnione do renty socjalnej otrzymają wraz z rentą dodatek dopełniający oraz wyrównanie od stycznia 2025 r. Większość osób pobierających rentę socjalną uzyska dodatek dopełniający automatycznie, ale niektóre z nich muszą złożyć wniosek.

Bony, pożyczki dla pracowników, staże (w tym zdalne) na 2025, 2026 i kolejne lata. Jeszcze tylko wejście w życie ustawy, bo podpis Prezydenta jest

Społeczeństwo chyba nie spodziewało się aż takich zmian na rynku pacy. Będą różne bony, pożyczki dla pracowników, staże na 2025, 2026 i kolejne lata. Jeszcze tylko wejście w życie ustawy, bo podpis Prezydenta jest. Trzeba przyznać, że rząd, sejm, senat i Prezydent RP uwinęli się z wdrożeniem nowe regulacji, bo przecież projekt ustawy wpłynął do Sejmu 7 stycznia 2025 r. Mamy połowę kwietnia, a ustawa jest już podpisana i czeka na wejście w życie.

REKLAMA

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

REKLAMA