REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Przesunięcie terminu urlopu. /Fot. fotolia
Przesunięcie terminu urlopu. /Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Termin urlopu ustala się dla każdego pracownika w planie urlopów bądź indywidualnie z poszczególnymi pracownikami. Kodeks pracy przewiduje możliwość przesunięcia ustalonego wcześniej terminu urlopu. Jakie są zasady przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego?

Przesunięcie terminu urlopu

Pracodawcy ustalają plany urlopów, które określają terminy urlopów wypoczynkowych w zakładzie pracy. Dokonują tego, biorąc pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Co istotne, pracodawcy nie mają obowiązku uwzględniania wniosków pracowników, jeśli naruszają normalny tok pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz: Jak zarządzać i do kiedy sporządzić plan urlopów pracowników?

Obowiązek tworzenia planu urlopów nie dotyczy sytuacji, gdy:

  • działająca u pracodawcy zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na nieustalanie planu urlopów,
  • u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa.

Gdy pracodawca rezygnuje z ustalania planu urlopów, ustala terminy urlopów poszczególnych pracowników indywidualnie z każdym z nich. Zwraca się w tym celu do pracownika, który wyraża swoją opinię na temat terminu planowanego urlopu. Plany urlopów tworzy się zwykle najpóźniej do 31 grudnia, gdyż prawo do kolejnego urlopu nabywa się już 1 stycznia nowego roku. Czy urlop wypoczynkowy określony w planie urlopów bądź uzgodniony z pracownikiem można w późniejszym terminie przesunąć?

Istnieje możliwość przesunięcia terminu zaplanowanego urlopu, ale jedynie w wyjątkowych sytuacjach, jeśli wskazują na taką potrzebę szczególne okoliczności. Przesunięcia terminu urlopu może dokonać zarówno pracodawca jak i pracownik. Gdy z inicjatywą występuje pracodawca niezbędne jest zaistnienie szczególnych potrzeb pracodawcy oraz okoliczności, w których nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Co istotne, nie mogą być one znane pracodawcy w czasie sporządzania planu urlopów. Najlepszym przykładem na to jest potrzeba usunięcia awarii.
Przesunięcie terminu urlopu przez pracownika wymaga złożenia wniosku uzasadnionego ważnymi przyczynami. Mogą one dotyczyć sytuacji rodzinnej, osobistej lub mieć charakter obiektywny. Warto wspomnieć, że w Kodeksie pracy nie ma katalogu przyczyn uzasadniających przesunięcie terminu urlopu przez pracownika. Oznacza to, że pracodawca dokonuje samodzielnej oceny, czy podane przez pracownika przyczyny są istotne i wystarczające do przeniesienia urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Plan urlopów w organizacji

Obligatoryjne przeniesienie urlopu

Występują również sytuacje, w których przeniesienie urlopu stanowi konieczność. To sytuacje usprawiedliwionych nieobecności pracownika w pracy. Wśród nich można wymienić:

  • chorobę pracownika (czasowa niezdolność do pracy)
  • choroba zakaźna (odosobnienie)
  • urlop macierzyński
  • ćwiczenia wojskowe.

Każda usprawiedliwiona obecność w pracy zobowiązuje pracodawcę do przesunięcia terminu urlopu.

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

Jaka praca w 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami? [199 PRZYKŁADÓW od A do Z]

Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

REKLAMA

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

REKLAMA

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

REKLAMA