REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop na żądanie. /Fot. Fotolia
Urlop na żądanie. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego. Maksymalny wymiar urlopu na żądanie zgodnie z Kodeksem pracy wynosi 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Udziela się go na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym.

Żądanie udzielenia urlopu

Zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego, którą pozostawia się do swobodnej dyspozycji pracownika. Nie ma obowiązku uzgadniania z pracodawcą terminu wykorzystania tego rodzaju urlopu. Nie ma również obowiązku uprzedniego poinformowania pracodawcy o zamiarze skorzystania z urlopu. Żądanie udzielenia tego urlopu zgłasza się najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Potwierdza to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 listopada 2006 r. (I PK 128/06). Wniosek o udzielenie urlopu na żądanie (art. 1672 Kodeksu pracy) powinien być zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, jednak do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy. Sąd Najwyższy dodaje, że regulamin pracy albo przyjęta u pracodawcy praktyka zakładowa (zwyczaj) mogą przewidywać późniejsze zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu na żądanie.

Polecamy: Forum Kadry - Urlop na żądanie - pisemny wniosek?

Kodeks pracy nie zawiera informacji o sposobie zwrócenia się z żądaniem o udzielenie urlopu przez pracodawcę. Uważa się, że pracownik może poinformować pracodawcę o skorzystaniu z urlopu na żądanie na różne sposoby:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • telefonicznie,
  • pisemnie,
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej lub
  • w każdy inny sposób przyjęty u danego pracodawcy.

WAŻNE!

Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 16 września 2008 r. (II PK 26/08) rozpoczęcie urlopu na żądanie (art. 1672 Kodeksu pracy) przed udzieleniem go przez pracodawcę może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy będącą ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.

Wymiar urlopu na żądanie

W świetle art. 1673 Kodeksu pracy łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez pracownika na zasadach i w trybie określonych wyżej nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy.

Wymiar urlopu na żądanie wynosi maksymalnie 4 dni w danym roku kalendarzowym. Nie należy tych dni uwzględniać w planie urlopów. Pracownik może wykorzystać cały urlop jednorazowo lub w częściach (np. 4x1 dzień czy 2x2 dni).

Zobacz: Ustalanie planu urlopów - rozstrzygamy twoje wątpliwości

Możliwość skorzystania z 4 dni urlopu na żądanie przysługuje bez względu na wymiar czasu pracy i system czasu pracy, w którym pracuje dany pracownik. Liczba godzin urlopu będzie różniła się dla poszczególnych pracowników, gdyż równa się liczbie godzin pracy obowiązującej pracownika w dniu, w którym zgłasza żądanie udzielenia takiego urlopu.

Przykład:

Pracownik zatrudniony na ½ etatu, który pracuje 4 godziny dziennie, będzie miał w ramach 4 dni urlopu na żądanie 16 godzin do wykorzystania (4 dni po 4 godziny). Jeśli jednak pracownik zatrudniony jest w systemie równoważnym i zgłasza żądanie udzielanie urlopu w dniu, w którym pracuje w wymiarze 12 godzin, skorzystanie z jednego dnia urlopu na żądanie powoduje zmniejszenie wymiaru urlopu na żądanie o 12 godzin. Wówczas pracownikowi zostaną 4 godziny urlopu do wykorzystania w danym roku kalendarzowym.

WAŻNE!

Informację o liczbie dni urlopu wykorzystanych na żądanie pracownika należy umieścić w świadectwie pracy, gdyż limit 4 dni urlopu na żądanie dotyczy roku kalendarzowego, niezależnie od zmian pracodawców.

Przykład:

Jeśli pracownik wykorzysta cały urlop na żądanie u pracodawcy, u którego podjął pracę na początku roku, u nowego pracodawcy, u którego rozpoczyna pracę w tym samym roku kalendarzowym, nie będzie mógł wykorzystać ani jednego dnia urlopu na żądanie.

Jeśli u pierwszego pracodawcy wykorzystał 3 dni urlopu, u drugiego przysługiwać mu będzie 1 dzień urlopu.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Niewykorzystanie urlopu na żądanie

W przypadku niewykorzystania w danym roku kalendarzowym urlopu na żądanie z dniem 1 stycznia roku następnego urlop ten staje się urlopem wypoczynkowym zaległym. Pracownik będzie mógł z niego skorzystać w terminie uzgodnionym z pracodawcą.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA