REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop na żądanie. /Fot. Fotolia
Urlop na żądanie. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego. Maksymalny wymiar urlopu na żądanie zgodnie z Kodeksem pracy wynosi 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Udziela się go na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym.

Żądanie udzielenia urlopu

Zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Autopromocja

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego, którą pozostawia się do swobodnej dyspozycji pracownika. Nie ma obowiązku uzgadniania z pracodawcą terminu wykorzystania tego rodzaju urlopu. Nie ma również obowiązku uprzedniego poinformowania pracodawcy o zamiarze skorzystania z urlopu. Żądanie udzielenia tego urlopu zgłasza się najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Potwierdza to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 listopada 2006 r. (I PK 128/06). Wniosek o udzielenie urlopu na żądanie (art. 1672 Kodeksu pracy) powinien być zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, jednak do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy. Sąd Najwyższy dodaje, że regulamin pracy albo przyjęta u pracodawcy praktyka zakładowa (zwyczaj) mogą przewidywać późniejsze zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu na żądanie.

Polecamy: Forum Kadry - Urlop na żądanie - pisemny wniosek?

Kodeks pracy nie zawiera informacji o sposobie zwrócenia się z żądaniem o udzielenie urlopu przez pracodawcę. Uważa się, że pracownik może poinformować pracodawcę o skorzystaniu z urlopu na żądanie na różne sposoby:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • telefonicznie,
 • pisemnie,
 • za pośrednictwem poczty elektronicznej lub
 • w każdy inny sposób przyjęty u danego pracodawcy.

WAŻNE!

Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 16 września 2008 r. (II PK 26/08) rozpoczęcie urlopu na żądanie (art. 1672 Kodeksu pracy) przed udzieleniem go przez pracodawcę może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy będącą ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.

Wymiar urlopu na żądanie

W świetle art. 1673 Kodeksu pracy łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez pracownika na zasadach i w trybie określonych wyżej nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy.

Wymiar urlopu na żądanie wynosi maksymalnie 4 dni w danym roku kalendarzowym. Nie należy tych dni uwzględniać w planie urlopów. Pracownik może wykorzystać cały urlop jednorazowo lub w częściach (np. 4x1 dzień czy 2x2 dni).

Zobacz: Ustalanie planu urlopów - rozstrzygamy twoje wątpliwości

Możliwość skorzystania z 4 dni urlopu na żądanie przysługuje bez względu na wymiar czasu pracy i system czasu pracy, w którym pracuje dany pracownik. Liczba godzin urlopu będzie różniła się dla poszczególnych pracowników, gdyż równa się liczbie godzin pracy obowiązującej pracownika w dniu, w którym zgłasza żądanie udzielenia takiego urlopu.

Przykład:

Pracownik zatrudniony na ½ etatu, który pracuje 4 godziny dziennie, będzie miał w ramach 4 dni urlopu na żądanie 16 godzin do wykorzystania (4 dni po 4 godziny). Jeśli jednak pracownik zatrudniony jest w systemie równoważnym i zgłasza żądanie udzielanie urlopu w dniu, w którym pracuje w wymiarze 12 godzin, skorzystanie z jednego dnia urlopu na żądanie powoduje zmniejszenie wymiaru urlopu na żądanie o 12 godzin. Wówczas pracownikowi zostaną 4 godziny urlopu do wykorzystania w danym roku kalendarzowym.

WAŻNE!

Informację o liczbie dni urlopu wykorzystanych na żądanie pracownika należy umieścić w świadectwie pracy, gdyż limit 4 dni urlopu na żądanie dotyczy roku kalendarzowego, niezależnie od zmian pracodawców.

Przykład:

Jeśli pracownik wykorzysta cały urlop na żądanie u pracodawcy, u którego podjął pracę na początku roku, u nowego pracodawcy, u którego rozpoczyna pracę w tym samym roku kalendarzowym, nie będzie mógł wykorzystać ani jednego dnia urlopu na żądanie.

Jeśli u pierwszego pracodawcy wykorzystał 3 dni urlopu, u drugiego przysługiwać mu będzie 1 dzień urlopu.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Niewykorzystanie urlopu na żądanie

W przypadku niewykorzystania w danym roku kalendarzowym urlopu na żądanie z dniem 1 stycznia roku następnego urlop ten staje się urlopem wypoczynkowym zaległym. Pracownik będzie mógł z niego skorzystać w terminie uzgodnionym z pracodawcą.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA