REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryteria decydujące o wysokości dofinansowania do „wczasów pod gruszą”

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych
Kryteria dofinansowania do wczasów pod gruszą. /Fot. Fotolia
Kryteria dofinansowania do wczasów pod gruszą. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy komisja socjalna, przyznając środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na „wczasy pod gruszą”, może brać pod uwagę to, że pracownik jest zatrudniony na niepełny etat? Czy przez to może on otrzymać mniej, czy jedynym kryterium powinna być sytuacja materialna? Czy zwrot za „wczasy pod gruszą” można wypłacić naraz wszystkim pracownikom, czy powinno się wypłacać każdemu osobno przed dwutygodniowym urlopem?

Wymiar etatu nie może mieć wpływu na wysokość dofinansowania ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs). Zwrot za „wczasy pod gruszą” wypłaca się indywidualnie uprawnionym pracownikom – w zależności od tego, kiedy złożyli wnioski o taki zwrot.

REKLAMA

Autopromocja

Podstawowe znaczenie przy prowadzeniu działalności socjalnej ma tzw. kryterium socjalne, którego stosowanie jest konieczne przy rozdysponowywaniu środków zfśs.

Kryterium socjalne

Świadczenia z zfśs są wypłacane uprawnionym w zależności od ich indywidualnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; dalej: ustawa o zfśs). Jest to zapis ustawowy, który w regulaminie zfśs może być jedynie skonkretyzowany, a nie zmieniony.

Pracodawca administrujący środkami zfśs nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem, którego postanowienia nie mogą być z kolei sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego – czyli uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z zfśs.

W wyroku z 20 czerwca 2012 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs wyraźnie wiąże wysokość przyznawanego świadczenia (będącego pomocą finansową w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o zfśs) z sytuacją życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej (sygn. akt I UK 140/2012; patrz: http://administracja3.inforlex.pl). Wymiar etatu, w jakim pracownik jest zatrudniony, nie może zatem wpływać na wysokość przyznawanych świadczeń z tego źródła. Takie różnicowanie stanowiłoby naruszenie ustawowych kryteriów przyznawania świadczeń socjalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Przyznanie świadczenia indywidualnego ze środków zfśs wymaga złożenia wniosku przez osobę uprawnioną do korzystania z tych świadczeń. Jeżeli osoba uprawniona nie złoży takiego wniosku, pracodawca nie ma obowiązku wypłaty świadczenia. Szczegółowe zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zfśs określa obowiązujący u danego pracodawcy regulamin, uzgadniany ze związkami zawodowymi (art. 8 ust. 2 ustawy o zfśs). Regulamin powinien zatem określać, jakie świadczenia i na jakich zasadach będą przyznawane osobom uprawnionym.

REKLAMA

Dofinansowanie do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie niewątpliwie jest jednym z rodzajów działalności socjalnej, na który można przeznaczyć środki zfśs (art. 2 pkt 1 w zw. z art. 1 ust. 1 ustawy o zfśs). Szczegółowe zasady przyznawania tego świadczenia – w tym terminy składania wniosków przez osoby uprawnione – powinny być natomiast wskazane w regulaminie zfśs.

Zwykle regulamin przewiduje, że warunkiem ubiegania się o dofinansowanie do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie jest wykorzystanie przez pracownika określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego. W takim wypadku regulamin powinien także określać, kiedy pracownik może złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia. Generalnie nie ma podstaw do tego, aby tego rodzaju świadczenie było wypłacone w jednym czasie wszystkim osobom uprawnionym. Aby tak się stało, wszyscy uprawnieni musieliby złożyć w tym samym czasie wnioski o przyznanie tego świadczenia – i wszyscy musieliby spełniać warunki do jego wypłaty.

Polecamy także serwis: Urlopy

Dofinansowanie do „wczasów pod gruszą” a świadczenie urlopowe z zfśs

Dofinansowania do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie, przyznawanego na podstawie regulaminu zfśs, nie można mylić ze świadczeniem urlopowym. Świadczenie urlopowe przysługuje z mocy prawa nauczycielom zatrudnionym na podstawie Karty Nauczyciela, a jego wysokość uzależniona jest nie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej nauczyciela, lecz od wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym (art. 53 ust. 1a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela; dalej: KN). Świadczenie urlopowe dla nauczycieli jest wypłacane bez wniosków nauczycieli i może nastąpić w jednym czasie, gdyż termin jego wypłaty został określony przepisami KN. Świadczenie urlopowe wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku.

Świadczenie urlopowe występuje również w przepisach ustawy o zfśs. Dotyczy jednak pracodawców, którzy nie mają obowiązku tworzenia funduszu (tzn. nie prowadzą działalności w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych albo zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – art. 3 ust. 3 ustawy o zfśs). Jeżeli taki pracodawca nie poinformuje pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego do końca stycznia, będzie miał obowiązek wypłaty tego świadczenia.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Świadczenie urlopowe wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłata tego świadczenia następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego (art. 3 ust. 5 i 5a ustawy o zfśs).

W tym wypadku pracownicy również nie muszą składać wniosków o wypłatę tego świadczenia, gdyż prawo do niego uzależnione jest wyłącznie od pozostawania w stosunku pracy i korzystania z urlopu w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA