Dodatkowy urlop dla osób niepełnosprawnych
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
REKLAMA
Zobacz także: Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy
Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla osoby niepełnosprawnej udzielany jest na takich samych zasadach, jak podstawowy urlop wypoczynkowy. Zgodnie z kodeksem pracy, urlop wypoczynkowy jest uzależniony od stażu pracy i wynosi 20 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, bądź 26 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
W związku z powyższym, pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, urlop wypoczynkowy będzie przysługiwał w wymiarze 30 dni, jeśli okres jego zatrudnienia nie przekracza 10 lat bądź 36 dni, jeśli jego okres zatrudnienia wynosi co najmniej 10 lat (wliczając już urlop dodatkowy). Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, zaś do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu oraz jego wymiar, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.
Polecamy serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki
Pracownik, który podejmuje zatrudnienie po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych zaś nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.
Ważne!
Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego, pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, które warunkuje możliwość skorzystania z dodatkowego uprawnienia.
Przykład:
REKLAMA
Pracownik był zatrudniony w oparciu o umowę o prace od 1 stycznia 2004 roku. Dnia 15 marca 2010 roku przedstawił pracodawcy orzeczenie o zaliczeniu go z dniem 10 marca 2010 roku do znacznego stopnia niepełnosprawności. Prawo do dodatkowego urlopu nabył on więc z dniem 11 marca 2011 roku.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego przechodzi na rok następny. Urlopu dodatkowego niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów na dany rok należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego.
Ważne!
Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, chociażby nie wystąpił do pracodawcy o przyznanie takiego urlopu (wyrok Sadu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2005 roku, w sprawie o sygnaturze II PK 339/2004).
Kiedy dodatkowy urlop nie przysługuje
Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla osoby niepełnosprawnej nie przysługuje, jeśli osoba ta jest uprawniona do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym jego maksymalny kodeksowy wymiar (tj. powyżej 26 dni) lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. Jeśli jednak wymiar dodatkowego urlopu przysługującego osobie niepełnosprawnej na podstawie odrębnych przepisów jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu, osobie tej przysługuje urlop dodatkowy w wymiarze 10 dni, wynikający z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Zadaj pytanie na: Forum - Kadry
Ważne!
Według stanowiska Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2001 roku, prawo do dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi niepełnosprawnemu nieprzerwanie - do momentu utraty statusu osoby niepełnosprawnej. Osoba niepełnosprawna, która raz nabyła wskazane uprawnienie, zachowuje do niego prawo, nawet jeśli następnie zmieni pracodawcę.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat