Pierwszy urlop wypoczynkowy
REKLAMA
REKLAMA
Urlop wypoczynkowy
Urlop wypoczynkowy jest ściśle związany ze stosunkiem pracy. Pracownikowi wykonującemu pracę w ramach stosunku pracy przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Polega na zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Czas wolny od pracy ma na celu regenerację fizyczną i psychiczną pracownika, dlatego urlop powinien być wypłacany w naturze. Nie można przy tym zrzec się prawa do urlopu, ani przenieść go na inną osobę.
REKLAMA
Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy danego pracownika i wynosi:
- 20 dni –zatrudnienie krócej niż 10 lat,
- 26 dni – zatrudnienie co najmniej 10 lat.
Zobacz również: Wymiar urlopu wypoczynkowego - pierwsza praca
Wynagrodzenie urlopowe
Za czas urlopu pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy. Sposób ustalania wynagrodzenia urlopowego regulują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego
Pracownik, który po raz pierwszy w życiu podjął pracę uzyskuje prawo do urlopu jeszcze w roku podjęcia pracy wraz z upływem każdego miesiąca pracy i w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu pełnego roku. Natomiast prawo do kolejnych urlopów nabywa się już standardowo w każdym następnym roku kalendarzowym. Wówczas urlop wypoczynkowy w pełnym, rocznym wymiarze można wykorzystać już 1 stycznia. Tymczasem pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy nie ma takiego uprawnienia. Będzie mógł sukcesywnie z upływem każdego miesiąca pracy wykorzystywać 1/12 z 20 bądź 26 dni.
Polecamy również: Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać
Przykład:
Pracownik podjął pierwszą pracę z dniem 1 stycznia 2013 r. Prawo do urlopu nabędzie po przepracowaniu każdego miesiąca, tj. 28 lutego, 31 marca, 30 kwietnia itd. w wymiarze 1/12 z 20 dni = 1,66 dnia za każdy z miesięcy (brak jest w tym przypadku podstaw do zaokrąglania wymiaru urlopu w górę do pełnego dnia). Natomiast prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego pracownik nabędzie w dniu 1 stycznia 2014 roku.
Gdyby pracownik podjął pracę po raz pierwszy w połowie grudnia, nie otrzyma w ogóle urlopu wypoczynkowego za grudzień. Z dniem 1 stycznia kolejnego roku kalendarzowego nabędzie bowiem prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.
Zadaj pytanie: Forum Kadry - Urlopy
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat