Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa o pracę. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa o pracę.
Urlop wypoczynkowy 2016 - poradnik
Aktualizacja: 20.06.2017
Związki zawodowe postulują o zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego z 26 dni do 32 dni. Sprawdź, ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego w 2016 roku. »
Wymiar urlopu wypoczynkowego na niepełnym etacie
Aktualizacja: 23.06.2015
Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 bądź 26 dni rocznie w zależności od stażu pracy. Jak obliczyć wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na niepełnym etacie? Jak do stażu urlopowego wliczać okresy nauki? Jakie inne okresy należy brać pod uwagę przy wyliczaniu liczby dni urlopu wypoczynkowego? »
Działalność gospodarcza - zatrudnienie członka rodziny
Aktualizacja: 12.10.2011
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie szkoleń dla firm. Obecnie rozszerzam ofertę szkoleń, a w związku z tym potrzebuję pomocy przy przygotowywaniu programów szkoleń i rozsyłaniu zaproszeń. Czy do wykonywania tych czynności mogę zatrudnić na część etatu moją żonę? »
Nadgodziny a praca ponadwymiarowa pracowników niepełnoetatowych
Aktualizacja: 12.07.2011
W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca w godzinach nadliczbowych będzie miała miejsce dopiero po przekroczeniu ogólnie obowiązujących norm czasu pracy, czyli co do zasady 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień. »
Elastyczne formy zatrudnienia nie dla kobiet
Aktualizacja: 04.05.2011
Większość Polek jest niechętna niestandardowym formom zatrudnienia - jak wynika z badań rządowego Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich - pomimo że według ekspertów elastyczne formy organizacji pracy pomagają w godzeniu obowiązków zawodowych i rodzicielskich. »
Jak obliczyć urlop dla niepełnoetatowca
Aktualizacja: 11.10.2018
W praktyce często pojawiają się problemy zarówno z wyliczeniem, jak i udzieleniem urlopu dla pracowników zatrudnionych na części etatu, w szczególności gdy w trakcie roku kalendarzowego następuje zmiana etatu. »
Godziny nadliczbowe niepełnoetatowca
Aktualizacja: 15.02.2011
Pracodawca musi pamiętać, aby w umowie o pracę z pracownikiem zatrudnionym na niepełny etat ustalić, przekroczenie której godziny pracy będzie zobowiązywało do wypłaty dodatku za pracę ponadwymiarową. »
Ustalanie liczby ubezpieczonych do informacji ZUS IWA
Aktualizacja: 20.01.2011
Zleceniobiorcy zatrudnieni w naszej firmie są bardzo często zgłaszani do ubezpieczeń tylko przez część miesiąca. Czy w związku z tym należy ich uwzględniać w liczbie osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w danym miesiącu przy ustalaniu liczby ubezpieczonych za cały 2010 r. do informacji ZUS IWA? A jak traktować pracowników zatrudnionych na część etatu? Czy uwzględnia się ich w liczbie ubezpieczonych za dany miesiąc? »
Work-sharing i job-sharing – innowacja w zatrudnianiu
Aktualizacja: 21.01.2011
W literaturze prawa pracy postuluje się ustawowe uregulowanie instytucji work-sharingu i job-sharingu. Niewątpliwie regulacja taka byłaby pomocna, choć osiągnięcie celów ww. instytucji jest obecnie możliwe również na podstawie obowiązujących przepisów. »
Przerwa „obiadowa" dla pracowników
Aktualizacja: 07.01.2011
Potrzeba załatwienia ważnej sprawy osobistej nie zawsze musi być powodem zwolnienia się w tym celu pracownika z pracy. Pracodawca dysponuje przerwą „obiadową”, która może ułatwić codzienne życie i pracę podwładnym oraz ich przełożonym. »
Jak ustalać kwoty wolne od potrąceń w 2011 r.
Aktualizacja: 05.01.2011
Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę zmienia się wiele wskaźników niezbędnych do poprawnego sporządzania list płac w 2011 r. Ta podwyżka oznacza również konieczność ponownego ustalenia kwot wolnych od potrąceń, a więc maksymalnego limitu, jaki wiąże pracodawcę przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia pracownika. »
Nowa ustawa - zwolnienia w administracji publicznej
Aktualizacja: 27.10.2010
O 10 proc. ma być zmniejszone zatrudnienie w administracji publicznej do 2013 roku - zakłada projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o KRUS, ZUS, NFZ. »
Aktualizacja: 22.09.2009
Pracownik jest u nas zatrudniony na dwóch stanowiskach pracy i ma dwie umowy o pracę. Obie umowy ma zawarte na czas nieokreślony, jedną na stanowisku magazyniera na pełny etat od 7 lat, a drugą (trwającą równolegle) na stanowisku kierowcy na 1/4 etatu od 8 miesięcy. Musimy wypowiedzieć mu tę krótszą, 8-miesięczną umowę z przyczyn ekonomicznych. Jaki okres wypowiedzenia powinniśmy zastosować? Skoro pracownik jest zatrudniony od 8 miesięcy na podstawie umowy, którą chcemy wypowiedzieć, to chyba powinien przysługiwać mu 1-miesięczny okres wypowiedzenia, ale z drugiej strony pracownik pracuje u nas w sumie od 7 lat, więc może przysługuje mu 3-miesięczne wypowiedzenie? »
Świadczenia socjalne u dwóch pracodawców
Aktualizacja: 08.07.2009
Jestem zatrudniona u dwóch pracodawców na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W jednym zakładzie pracuję w pełnym wymiarze, a w drugim na 3/4 etatu. Czy mam prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych w obu zakładach? »
Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego
Aktualizacja: 16.12.2008
Od 3 lipca 2008 r. zatrudniliśmy na 1/2 etatu pracownika, który w tym roku nigdzie wcześniej nie pracował. Przysługuje mu prawo do 26 dni urlopu. Ile godzin urlopu wypoczynkowego należy się temu pracownikowi za 2008 r.? Mnie zgodnie z wyliczeniem wyszło: 13 dni x 6/12 = 6,5 dnia, czyli po zaokrągleniu 7 dni x 8 godz. = 56 godz. Jednak skoro za cały rok pracownikowi należy się 26 dni, czyli przy zatrudnieniu na 1/2 etatu będzie to 13 dni x 8 godzin = 104 godziny, to za pół roku pracy powinny być 52 godziny. Które wyliczenie jest prawidłowe? »
Wniosek o odroczenie składek za XI