REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwiązanie stosunku pracy, Umowa na czas nieokreślony

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Według sądu katechetka w ciąży zwolniona zgodnie z prawem

Sąd Rejonowy w Krakowie orzekł, że szkoła miała prawo zwolnić katechetkę w ciąży, której cofnięto skierowanie do nauczania zawodu z powodu życia w konkubinacie. Wyrok jest nieprawomocny. Sprawa objęta została programem antydyskryminacyjnym Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Potrącenie wynagrodzenia z kilku tytułów w przypadku rozwiązania umowy o pracę

Umowa z pracownikiem zostanie rozwiązana 31 października z przyczyn niedotyczących pracownika. Wobec tego zostaną mu wypłacone odprawa pieniężna, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz nagroda uznaniowa. Pracownik ma jednak kilka potrąceń komorniczych. Jak prawidłowo przeprowadzić wszystkie potrącenia?

Likwidacja stanowiska pracy - przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Likwidacja stanowiska pracy jest przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. W przypadku braku wystarczającego powodu uzasadniającego wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, pracodawcy często sięgają po „likwidację stanowiska” jako furtkę do rozstania się z pracownikiem.

W jakich przypadkach możliwe jest ponowne zawarcie umowy na okres próbny

Zawarcie umowy na okres próbny z pracownikiem zatrudnionym wcześniej na umowę o pracę na czas nieokreślony będzie dopuszczalne jedynie wówczas, gdy nowe zatrudnienie ma dotyczyć całkowicie innej rodzajowo pracy niż poprzednio wykonywana.

Obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy

W związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem sto­sunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świa­dectwo pracy. Dokument ten zawiera podstawowe informacje dotyczące stosunku pracy, który ustał (np. informacje o okresach i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowiskach, trybie rozwiąza­nia albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy).

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Przy rozwiązywaniu umowy o pracę za wypowie­dzeniem istotne są okresy wypowiedzenia oraz zakładowy staż pracy pracownika. Długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od rodzaju umowy o pracę.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić z winy pracownika oraz z przyczyn przez niego niezawinionych. Przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowie­dzenia pracodawca musi zasięgnąć opinii reprezen­tującej pracownika zakładowej organizacji związko­wej ze wskazaniem przyczyny rozwiązania umowy.

Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?

Przywrócony do pracy może zostać zarówno pra­cownik, któremu pracodawca niezgodnie z przepi­sami wypowiedział umowę o pracę, jak i pracow­nik, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie. Jednak prawo do przywrócenia do pracy zależy od rodzaju umowy o pracę. Nie każda bowiem wadli­wie rozwiązana umowa o pracę uprawnia pracow­nika do przywrócenia do pracy.

Procedura rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Porozumienie stron jest najczęściej i najchętniej stosowaną metodą zakończenia stosunku pracy. Porozumienie stron jest jednym z kilku możliwości rozwiązania umowy o pracy przewidzianych przepisami ustawy – Kodeks pracy. Obie strony stosunku pracy, pracownik i pracodawca mogą skorzystać z tego trybu rozwiązania umowy o pracę.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia jest stosowany przy wszyst­kich umowach o pracę, jeżeli jedna ze stron sto­sunku pracy wypowiada tę umowę. Ponadto może być ustalony przy zawartym przez strony poro­zumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę.

Odszkodowania w prawie pracy

Prawo pracy wyróżnia m.in. odszkodowanie w razie naruszenia przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu, w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy przez pracodawcę, w razie rozwiązania umowy o pracę na skutek mobbingu, za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę, za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę.

Kiedy przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Ekwiwalent pieniężny wypłacany jest każdemu pracownikowi za niewykorzystany przez niego urlop wypoczynkowy jeśli nastąpi rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Ekwiwalent pieniężny powinien zostać wypłacony pracownikowi w ostatnim dniu pracy. Czy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent pieniężny w każdej sytuacji rozwiązania umowy o pracę?

Treść świadectwa pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy jest wydanie pracownikowi świadectwa pracy. Treść świadectwa pracy jest odzwierciedleniem postanowień zawartych w ramach stosunku prawnego, który łączył strony zawartej umowy o pracę, czyli pracodawcę i pracownika.

Świadectwo pracy - termin wydania

Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym zatrudnienie u konkretnego pracodawcy. Dokument ten zawiera szereg informacji, od rodzaju wykonywanej pracy, wymiaru etatu, okresu trwania umowy, trybu rozwiązania oraz wielu innych informacji niezbędnych w celu ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Jaki jest termin wydania świadectwa pracy?

Częste zwolnienia lekarskie jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Czy długotrwałe i częste przebywanie pracownika na zwolnieniach lekarskich może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę? Należy mieć na uwadze, że takie nieobecności pracownika dezorganizują pracę w zakładzie pracy.

Utrata pracy a sytuacja finansowa

Utrata pracy niewątpliwie wpływa na sytuację finansową byłego pracownika. Nie każdy ma oszczędności pozwalające na komfortowy wypoczynek po zwolnieniu i poszukiwanie nowej pracy. Co zrobić, aby uratować swoje finanse? Oto sześć pomocnych wskazówek.

Zwolnienie z pracy - 6 symptomów

Sprawdź, czy pracodawca planuje zwolnienie Cię z pracy. Przedstawiamy 6 symptomów świadczących o tym, że Twoja posada w firmie może być zagrożona.

Uchwała SN dotycząca zawieszenia prawa do emerytury

Art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma zastosowanie do osób, które przed dniem 8 stycznia 2009 r. nabyły prawo do emerytury w obniżonym wieku, a następnie w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. nabyły (i zrealizowały) prawo do emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2015 r., sygn. akt III UZP 3/15).

Nie tylko zwolnienia przynoszą oszczędności

Nie tylko zwolnienia pracowników przynoszą oszczędności firmie. Warto poszukać oszczędności dzięki projektom zakupowym. Dużo większe możliwości do zmniejszenia kosztów firmy daje obszar kosztów produkcyjnych, materiałów, komponentów - od 5% do 10%.

Kiedy wydajemy świadectwo pracy?

Pracodawca jest zobligowany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.

Dyscyplinarka z powodu porzucenia pracy

Kiedy możliwa jest dyscyplinarka z powodu porzucenia pracy? Niejednokrotnie zdarza się, że pracownik nagle przestaje stawiać się w pracy. Nie powiadamia zakładu pracy o przyczynie nieobecności, nierzadko nie odbiera też od niego telefonów. Nasuwa się zatem pytanie, co zrobić z takim pracownikiem, czy można go zwolnić dyscyplinarnie, a jeżeli tak to kiedy uruchomić procedurę zwolnienia?

Ustanie stosunku pracy – zagadnienia ogólne

Ustanie stosunku pracy następuje wskutek rozwiązania umowy o pracę bądź jej wygaśnięcia. Rozwiązać umowę o pracę można na kilka sposobów, do których zalicza się m.in. porozumienie stron stosunku pracy, za wypowiedzeniem czy bez wypowiedzenia. Jakie są okresy wypowiedzenia?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika - wzór

Pracownik, który ma zamiar złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, powinien poznać pięć kroków wskazujących, w jaki sposób należy rozstać się z pracodawcą. Poniżej przedstawiamy wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony przynosi wiele korzyści dla pracownika. Jedną z nich jest długi okres wypowiedzenia. Będzie on najdłuższy w przypadku zatrudnienia pracownika przez co najmniej 3 lata.

Kodeks pracy – zmiany 2015

W 2015 r. Kodeks pracy czekają poważne zmiany. Rezygnuje się z umowy na czas wykonywania określonej pracy. Ponadto w określonych przypadkach nie będzie konieczności wykonywania nowych badań lekarskich do pracy. Nowe przepisy ułatwią zatrudnienie na umowę na czas nieokreślony. Wprowadza się także nowe okresy wypowiadania umów.

Skutki przekroczenia 24-miesięcznego okresu zatrudnienia

Przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia określonego w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Wypłata zawieszonych emerytur tylko na wniosek

Wypłata zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. emerytur następuje tylko na wniosek emerytów. Przyczyną zawieszenia ich wypłaty było nierozwiązanie stosunku pracy zawartego przed przejściem na emeryturę.

Zwolnienie się z pracy czy bycie zwolnionym?

Jeśli sytuacja pracownika w firmie jest niepewna, warto zastanowić się nad formą zakończenia współpracy z pracodawcą. Co jest lepsze: zwolnienie się z pracy czy bycie zwolnionym? Warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, takich jak np. wypłata odprawy.

Umowa o pracę na czas nieokreślony - plusy i minusy

Umowa o pracę na czas nieokreślony to, co do zasady, najbardziej pożądana forma zatrudnienia dla pracowników i najmniej chętnie stosowany rodzaj umowy przez pracodawców. Jakie są plusy i minusy umowy bezterminowej?

Porozumienie versus roszczenie

Rozwiązanie umowy o pracę następuje zazwyczaj na podstawie porozumienia stron stosunku pracy bądź jednostronnego oświadczenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez zachowania okresu wypowiedzenia. Nie dotyczy to sytuacji upływu okresu, na który umowa została zawarta oraz nastania dnia ukończenia pracy, dla której wykonania umowa była zawarta.

Równe okresy wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS przewiduje zrównanie okresów wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych. Jaki jest cel nowej regulacji?

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na 3 różne sposoby: za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem oraz bez wypowiedzenia czyli tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Do porozumienia strony stosunku pracy mogą dojść w każdej sytuacji. Kiedy natomiast stosuje się drugi i trzeci sposób rozwiązania umowy?

Tryb wydania pracownikowi świadectwa pracy

Pracodawca wydaje świadectwo pracy pracownikowi niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy. Ustawodawca nie uregulował jednak trybu, w jakim świadectwo pracy powinno być wydawane.

Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę na czas nieokreślony

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pomimo powołania członka zarządu na okres z góry oznaczonej kadencji, zatrudnić go na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy wykorzystanie tego typu umowy jest korzystne dla spółki kapitałowej oraz czy ten rodzaj umowy uwzględnia w wystarczający sposób specyfikę funkcji pełnionej przez członków zarządu?

Okres trwania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Obowiązujące przepisy kodeksu pracy nie regulują okresu na jaki może być między pracownikiem a pracodawcą zawarta umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Choć długość umowy o zakazie konkurencji zależy od woli stron, nie każde ustalenie w tym zakresie będzie dopuszczalne prawnie.

Nadużywanie umów terminowych

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, około 450 tysięcy osób pracuje na czas określony, choć powinny mieć umowę na stałe. Długoterminowe umowy terminowe to sposób na unikanie przez pracodawców mniej korzystnych dla nich, a korzystniejszych dla pracowników umów o pracę na czas nieokreślony.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika może nastąpić w przypadku, gdy pracodawca ciężko naruszy swoje podstawowe obowiązki. Kiedy można dokonać wypowiedzenia w trybie natychmiastowym?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika – wzór pisma

W większości przypadków umowę o pracę można wypowiedzieć. Do skutecznego wypowiedzenia konieczne jest sporządzenie i doręczenie odpowiedniego pisma drugiej stronie stosunku pracy. Warto poznać wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.

Jeden rodzaj umowy o pracę czy maksymalny okres umowy terminowej?

Marcowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący różnicowania pracowników zatrudnionych na umowę na czas określony oraz pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony wzbudził wiele emocji w środowisku pracodawców. Będzie jeden rodzaj umowy o pracę? Czy lepiej wprowadzić maksymalny okres umowy terminowej?

Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Likwidacja stanowiska pracy jest jedną z przyczyn uzasadniających wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Istnieje szereg wymogów jakie pracodawca musi spełnić, by wypowiedzenie umowy o pracę można było uznać za dopuszczalne.

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę stanowi dwustronną czynność prawną, w której zarówno pracodawca jak i pracownik składają zgodne oświadczenia woli o ustaniu między nimi stosunku pracy. Może być zainicjowane przez dowolną ze stron.

Kiedy i w jakiej formie pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania przez pracownika stosunku pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Kiedy i w jakiej formie pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika

W niektórych przypadkach przepisy nakładają na pracodawców obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego wcześniej pracownika. Dotyczy to sytuacji, w których do rozwiązania stosunku pracy doszło zgodnie z prawem i skutecznie. Kiedy na pracodawcy ciąży wspomniany obowiązek?

Wydanie świadectwa pracy

Wydanie świadectwa pracy to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, sposobu jego rozwiązania ani długości okresu zatrudnienia. Kiedy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy?

Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę

Można zaryzykować stwierdzenie, iż sytuacja, w której pracownik otrzymuje wypowiedzenie umowy o pracę, jest najczęściej wydarzeniem niespodziewanym. Na co należy zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie? O tym poniżej.

Opodatkowanie odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia przyznanego pracownikowi ugodą sądową

Kodeks pracy dopuszcza, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony, możliwość skrócenia okresu trzymiesięcznego wypowiedzenia najwyżej do 1 miesiąca, gdy następuje ono z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników (artykuł 361 k.p). W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika w trybie natychmiastowym

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym czyli bez wypowiedzenia. Konieczne jest przy tym złożenie pisemnego oświadczenia wskazującego przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy. Termin złożenia takiego oświadczenia jest miesięczny i liczy się go od momentu uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Zwolnienie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim

Zwolnienie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim jest możliwe. Co do zasady pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim jest jednak chroniony przed zwolnieniem. Pracodawca może jednak zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu jeśli dopuści się on ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Granice ochrony kończą się również w przypadku długotrwałej nieobecności pracownika w pracy bez jego winy.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o prace za wypowiedzeniem, jest jednym ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Dochodzi do niego poprzez oświadczenie jednej ze stron stosunku pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę

Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia przez pracodawcę jest możliwe w ściśle określonych przez prawo przypadkach. Kodeks pracy wprowadza podział przesłanek uzasadniających wspomniany tryb rozwiązania umowy o pracę. Tym samym można wskazać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę z winy pracownika oraz bez winy pracownika.

REKLAMA