Kodeks pracy – zmiany 2015
REKLAMA
REKLAMA
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
REKLAMA
Zgodnie ze zmianami przygotowanymi przez Ministerstwo Pracy w tym roku ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Sprawdź, jakie zmiany zostały przewidziane!
O jedną umowę w Kodeksie mniej
Obecnie Kodeks pracy przewiduje cztery rodzaje umów o pracę: na czas nieokreślony lub na czas określony, każda z nich może być poprzedzona umową na okres próbny oraz umową o pracę na czas wykonania określonej pracy. Z tej ostatniej w ramach nowelizacji postanowiono zrezygnować. Jej funkcjonowanie wydaje się nie mieć uzasadnienia. Budzi ona wątpliwości co do rodzaju prac, w jakich może zostać zastosowana. Niekorzystnym wydawać się może również fakt, iż nie może zostać wcześniej wypowiedziana. Czynniki te powodują, iż na ogół jest rzadko stosowana.
Praca bez badań lekarskich
Nowy pracodawca zostanie zwolniony z obowiązku skierowania przyszłego pracownika na wstępne badania lekarskie. Badaniom nie będą podlegały osoby, które w ciągu 30 dni od zakończenia zatrudnienia w jednej firmie rozpoczną pracę w innym miejscu. Wystarczy, że przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy u byłego pracodawcy, a nowy potwierdzi, że warunki panujące w jego firmie są zbieżne z tymi z poprzedniej firmy.
Ważność wstępnych badań lekarskich od 2015 r.
Łatwiej o umowę o pracę na czas nieokreślony
W celu walki z nadużyciami zawierania terminowych umów o pracę w nowelizacji określono dopuszczalny okres zatrudnienia na czas określony. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać jak do tej pory - trzech.
Przekroczenie ustalonych limitów powoduje przekształcenie umowy w umowę na czas nieokreślony.
Dłuższy okres wypowiedzenia
Obecnie, bez względu na okres zatrudnienia u danego pracodawcy, okres wypowiedzenia umowy na czas określony zawsze wynosi 2 tygodnie (przy spełnieniu warunku określonego w Kodeksie). Po zmianach, długość okresu wypowiedzenia w przypadku umowy na czas nieokreślony jak i określony będzie taka sama, uzależniona od okresu zatrudnienia u tego pracodawcy.
Okresy wypowiedzenia będą wynosiły jak dotąd:
- 2 tygodnie - w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy przez okres krótszy niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc - w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy przez okres co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące - w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy przez okres co najmniej 3 lat.
Zwolnienie od świadczenia pracy w czasie wypowiedzenia
Pracodawcy będą mieli prawo do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, niezależnie od jej rodzaju. Będzie to więc możliwe zarówno w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, jak również umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na okres próbny. Za ten czas pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak w przypadku pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat