Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony
REKLAMA
REKLAMA
Rodzaje umów o pracę
Kodeks pracy przewiduje różne rodzaje zatrudnienia. Wymienia:
REKLAMA
- umowę na okres próbny,
- umowę na zastępstwo,
- umowę na czas określony,
- umowę na czas wykonania określonej pracy,
- umowę na czas nieokreślony.
Specyfika umowy na czas nieokreślony
Umowa o pracę na czas nieokreślony to rodzaj umowy docelowej dla każdego pracownika. Zapewnia większą niezależność od pracodawcy i korzystniejsze uprawnienia. Jedną z zalet umowy o pracę na czas nieokreślony, która sprawia, że jest ona pożądana przez pracowników, jest długi okres jej wypowiedzenia. Co więcej, będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, pracodawca musi przedstawić uzasadnione przyczyny wypowiedzenia (inaczej niż w przypadku umowy na czas określony).
Kodeks pracy przyznaje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy na czas nieokreślony dłuższy okres wypowiedzenia, który może wykorzystać na przykład na poszukiwanie nowego zatrudnienia.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015
Kryteria ustalenia okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony
Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Do okresu zatrudnienia wliczamy zatrudnienie u innego pracodawcy jeśli zmiana nastąpiła przez przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i stał się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy lub na mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Zatrudnianie na umowy na czas określony i cywilnoprawne – 8 błędów z praktyki
Jakie są wyjątki?
Jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, można ustalić w umowie o pracę, że w przypadku zatrudnienia na okres krótszy niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi nawet 1 miesiąc. Natomiast w przypadku zatrudnienia na co najmniej 6 miesięcy możliwe jest określenie okresu wypowiedzenia na 2-3 miesiące.
Czy można wyznaczyć inny okres wypowiedzenia?
Tak, strony mogą ustalić krótszy okres wypowiedzenia po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich. Takie postanowienie nie będzie zmieniać trybu rozwiązania umowy o pracę.
Zapytaj na: FORUM
Upadłość lub likwidacja pracodawcy
Kodeks pracy w szczególny sposób reguluje sytuację ogłoszenia upadłości i likwidacji zakładu pracy. Daje pracodawcy możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę. Może to jednak uczynić maksymalnie do 1 miesiąca w przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jeśli pracodawca zdecyduje się na takie rozwiązanie, za pozostałą część okresu wypowiedzenia będzie musiał wypłacić pracownikowi odszkodowanie. wysokość odszkodowania wynosi wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby za ten czas, gdyby w tym czasie pracował.
Okres, o jaki pracodawca skrócił wypowiedzenie, wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia.
Zwolnienie na poszukiwanie pracy
Pracownik, któremu przysługuje co najmniej 2-tygodniowy okres wypowiedzenia ma prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy. Dotyczy to tylko przypadku wypowiedzenia umowy z inicjatywy pracodawcy. Pracownik zachowuje za ten czas prawo do wynagrodzenia.
Wymiar zwolnienia od pracy:
1. 2 dni, jeśli okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie lub 1 miesiąc
2. 3 dni, jeśli okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (także w przypadku skrócenia okresu)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat