REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Justyna Połeć
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. /Fot. Fotolia
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę na czas nieokreślony przynosi wiele korzyści dla pracownika. Jedną z nich jest długi okres wypowiedzenia. Będzie on najdłuższy w przypadku zatrudnienia pracownika przez co najmniej 3 lata.

Rodzaje umów o pracę

Kodeks pracy przewiduje różne rodzaje zatrudnienia. Wymienia:

REKLAMA

Autopromocja
 • umowę na okres próbny,
 • umowę na zastępstwo,
 • umowę na czas określony, 
 • umowę na czas wykonania określonej pracy,
 • umowę na czas nieokreślony.

Specyfika umowy na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony to rodzaj umowy docelowej dla każdego pracownika. Zapewnia większą niezależność od pracodawcy i korzystniejsze uprawnienia. Jedną z zalet umowy o pracę na czas nieokreślony, która sprawia, że jest ona pożądana przez pracowników, jest długi okres jej wypowiedzenia. Co więcej, będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, pracodawca musi przedstawić uzasadnione przyczyny wypowiedzenia (inaczej niż w przypadku umowy na czas określony).

Kodeks pracy przyznaje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy na czas nieokreślony dłuższy okres wypowiedzenia, który może wykorzystać na przykład na poszukiwanie nowego zatrudnienia.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Kryteria ustalenia okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
 • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
 • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Do okresu zatrudnienia wliczamy zatrudnienie u innego pracodawcy jeśli zmiana nastąpiła przez przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i stał się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy lub na mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Zatrudnianie na umowy na czas określony i cywilnoprawne – 8 błędów z praktyki

Jakie są wyjątki?

Jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, można ustalić w umowie o pracę, że w przypadku zatrudnienia na okres krótszy niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi nawet 1 miesiąc. Natomiast w przypadku zatrudnienia na co najmniej 6 miesięcy możliwe jest określenie okresu wypowiedzenia na 2-3 miesiące.

Czy można wyznaczyć inny okres wypowiedzenia?

Tak, strony mogą ustalić krótszy okres wypowiedzenia po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich. Takie postanowienie nie będzie zmieniać trybu rozwiązania umowy o pracę.

Zapytaj na: FORUM

Upadłość lub likwidacja pracodawcy

Kodeks pracy w szczególny sposób reguluje sytuację ogłoszenia upadłości i likwidacji zakładu pracy. Daje pracodawcy możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę. Może to jednak uczynić maksymalnie do 1 miesiąca w przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jeśli pracodawca zdecyduje się na takie rozwiązanie, za pozostałą część okresu wypowiedzenia będzie musiał wypłacić pracownikowi odszkodowanie. wysokość odszkodowania wynosi wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby za ten czas, gdyby w tym czasie pracował.

Okres, o jaki pracodawca skrócił wypowiedzenie, wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Pracownik, któremu przysługuje co najmniej 2-tygodniowy okres wypowiedzenia ma prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy. Dotyczy to tylko przypadku wypowiedzenia umowy z inicjatywy pracodawcy. Pracownik zachowuje za ten czas prawo do wynagrodzenia.

Wymiar zwolnienia od pracy:

1. 2 dni, jeśli okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie lub 1 miesiąc

2. 3 dni, jeśli okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (także w przypadku skrócenia okresu)

Urlop na poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA