REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Justyna Połeć
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. /Fot. Fotolia
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę na czas nieokreślony przynosi wiele korzyści dla pracownika. Jedną z nich jest długi okres wypowiedzenia. Będzie on najdłuższy w przypadku zatrudnienia pracownika przez co najmniej 3 lata.

Rodzaje umów o pracę

Kodeks pracy przewiduje różne rodzaje zatrudnienia. Wymienia:

Autopromocja
 • umowę na okres próbny,
 • umowę na zastępstwo,
 • umowę na czas określony, 
 • umowę na czas wykonania określonej pracy,
 • umowę na czas nieokreślony.

Specyfika umowy na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony to rodzaj umowy docelowej dla każdego pracownika. Zapewnia większą niezależność od pracodawcy i korzystniejsze uprawnienia. Jedną z zalet umowy o pracę na czas nieokreślony, która sprawia, że jest ona pożądana przez pracowników, jest długi okres jej wypowiedzenia. Co więcej, będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, pracodawca musi przedstawić uzasadnione przyczyny wypowiedzenia (inaczej niż w przypadku umowy na czas określony).

Kodeks pracy przyznaje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy na czas nieokreślony dłuższy okres wypowiedzenia, który może wykorzystać na przykład na poszukiwanie nowego zatrudnienia.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Kryteria ustalenia okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
 • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
 • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Do okresu zatrudnienia wliczamy zatrudnienie u innego pracodawcy jeśli zmiana nastąpiła przez przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i stał się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy lub na mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Zatrudnianie na umowy na czas określony i cywilnoprawne – 8 błędów z praktyki

Jakie są wyjątki?

Jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, można ustalić w umowie o pracę, że w przypadku zatrudnienia na okres krótszy niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi nawet 1 miesiąc. Natomiast w przypadku zatrudnienia na co najmniej 6 miesięcy możliwe jest określenie okresu wypowiedzenia na 2-3 miesiące.

Czy można wyznaczyć inny okres wypowiedzenia?

Tak, strony mogą ustalić krótszy okres wypowiedzenia po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich. Takie postanowienie nie będzie zmieniać trybu rozwiązania umowy o pracę.

Zapytaj na: FORUM

Upadłość lub likwidacja pracodawcy

Kodeks pracy w szczególny sposób reguluje sytuację ogłoszenia upadłości i likwidacji zakładu pracy. Daje pracodawcy możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę. Może to jednak uczynić maksymalnie do 1 miesiąca w przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jeśli pracodawca zdecyduje się na takie rozwiązanie, za pozostałą część okresu wypowiedzenia będzie musiał wypłacić pracownikowi odszkodowanie. wysokość odszkodowania wynosi wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby za ten czas, gdyby w tym czasie pracował.

Okres, o jaki pracodawca skrócił wypowiedzenie, wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Pracownik, któremu przysługuje co najmniej 2-tygodniowy okres wypowiedzenia ma prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy. Dotyczy to tylko przypadku wypowiedzenia umowy z inicjatywy pracodawcy. Pracownik zachowuje za ten czas prawo do wynagrodzenia.

Wymiar zwolnienia od pracy:

1. 2 dni, jeśli okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie lub 1 miesiąc

2. 3 dni, jeśli okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (także w przypadku skrócenia okresu)

Urlop na poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  REKLAMA

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  REKLAMA

  Wolne w pracy na szybko 2024. Co jest lepsze: urlop na żądanie czy zwolnienie z powodu działania siły wyższej

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA