| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Skutki przekroczenia 24-miesięcznego okresu zatrudnienia

Skutki przekroczenia 24-miesięcznego okresu zatrudnienia

Przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia określonego w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego

W okresie ogólnoświatowego kryzysu finansowego polski ustawodawca podjął działania mające na celu chronienie pracowników i miejsc pracy. I tak ustawodawca w dniu 1 lipca 2009 r. wprowadził ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. W ustawie tej zostało określone, że  przestaje ona obwiązywać z końcem 2011 r. W związku z tym od 1 stycznia 2012 roku skończyły się możliwości wykorzystywania takich rozwiązań, jak: indywidualny rozkład czasu pracy, obniżony wymiar czasu pracy, zatrudnianie pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, czy przestój ekonomiczny.

24-miesięczny okres zatrudnienia

W myśl tych przepisów polscy pracodawcy zatrudniali pracowników na czas określony zgodnie z artykułem 13 ww. ustawy. Zgodnie z przepisami ustawy antykryzysowej okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie mógł przekraczać 24 miesięcy.

Przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia

W świetle polskich przepisów zgodnie z ustawą z dnia 1 lipca 2009 roku o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 125, poz. 1035 z późn. zm.) przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia określonego w art. 13 ust. 1 ustawy jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Stanowisko to potwierdza podjęta uchwała w składzie 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 23 września 2014 roku.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Bibliografia:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »