REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

Kiedy matury 2024?

W 2024 r. egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 7 do 24 maja, w tym:

REKLAMA

Autopromocja
  • część pisemna – od 7 do 24 maja,

  • część ustna – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

Kiedy matura z języka polskiego?

Jak wskazała Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE), dni egzaminów są wspólne dla Formuły 2023 i Formuły 2015.

Ważne
PISEMNA MATURA Z POLSKIEGO
  • na poziomie podstawowym - 7 maja (wtorek), godz. 9:00;

  • na poziomie rozszerzonym - 20 maja (poniedziałek), godz. 9:00.

Ważne
Matura ustna z polskiego

Ustny egzamin z języka polskiego odbędzie się w dniach 11-16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz 20-25 maja. "Egzamin jest przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych" - podaje CKE.

Daty pisemnego egzaminu z języka polskiego w przypadku terminu dodatkowego:

Ustny egzamin w dodatkowym terminie ma odbyć się w dniach 10-12 czerwca.

Ważne
Termin poprawkowej matury z polskiego

Jeśli chodzi o termin poprawkowy, pisemny egzamin odbędzie się 20 sierpnia (wtorek), początek o godz. 9:00, a ustny z języka polskiego - 21 sierpnia (środa).

Jakie były tematy na maturze z polskiego 2021, 2022, 2023?

W ostatnich latach na maturze z języka polskiego pojawiły się różne motywy, da się zauważyć, że wątkiem, który się powtarzał był: człowiek. Temat był zawsze sprecyzowany pod kątem człowieka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tematy na maturze w ubiegłych latach były takie:

  • Człowiek – istota pełna sprzeczności.

  • Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?

  • Czym dla człowieka może być tradycja?

  • Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?

  • Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?

  • Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024? 

Możliwości tematów jest bardzo dużo. Wydaje się, że dawno na maturze nie był poruszany wątek pracy i motyw pracy w literaturze. Całkowicie hipotetycznie można przypuszczać, że w 2024 r. temat rozprawki będzie dotyczył np. zagadnienia: znaczenie i sens pracy w życiu człowieka.

Temat wydaje się o tyle prawdopodobny, że praca w dzisiejszych czasach ma wiele wymiarów, w tym ma rożne znaczenie w zależności od pokolenia. Niejednokrotnie maturzyści mają już na swoim koncie pierwsze zarobione pieniądze, często nie małe - szczególnie, jeżeli np. zarabiają na kontencie w Internecie. Są influencerami, youtuberami, tiktokerami, instagramerami itd. Mają swoje prężnie działające "firmy" a działalność gospodarczą opierają na współpracach z reklamodawcami. To zupełnie inny obraz pracy niż 20,30 czy 40 lat - gdzie często ludzie byli związani z jednym zakładem pracy i pracowali od 8 do 16. Teraz czas pracy jest elastyczny, rozwinęła się praca zdalna a dla nowego pokolenia ważna jest równowaga między życiem osobistym a zawodowym. 

Motyw pracy w literaturze

Motyw pracy w polskiej literaturze pojawia się w różnych kontekstach i w różnym sensie (pozytywnym i negatywnym). Praca ma różne znaczenie i ogrywa różną rolę w życiu bohaterów, często stanowi element samorealizacji. Najczęściej jednak praca jest przedstawiana jako działalność zarobkowa człowieka, stanowiąca o jego człowieczeństwie o podmiotowym charakterze, mająca istotny wpływ na inne sfery życia człowieka i relacje międzyludzkie. W gruncie rzeczy praca w literaturze pojawia się jako jeden z rodzajów stosunków społecznych (np. Chłopi czy Lalka). Dzięki pracy można zrozumieć swoją wartość oraz wartość drugiego człowieka, zatem dostrzec wpływ pracy na jednostkę i społeczeństwo. W konsekwencji praca jako fundamentalny element ludzkiego życia czyni ją niezwykle istotnym ciekawym i ważnym tematem w literaturze.

Przykład
Motyw pracy w lekturach
  • Motyw pracy w Biblii - w Biblii pracę często ukazuje się jako pracę fizyczną (np. praca rolnika, pasterza, rzemieślnika, robotnika, praca najemna i niewolnicza). Podkreśla się znaczenie odpoczynku. W Drugim Liście do Tesaloniczan św. Paweł jednoznacznie stwierdził: „Kto nie chce pracować, niech też nie je!”.

  • Motyw pracy w Mitologii – Mit o Syzyfie, który w pocie czoła musiał wtaczać na górę ciężki głaz, który przed samym dotarciem do celu wyślizgiwał mu się z rąk. Stąd też powiedzenie: "Syzyfowa praca". Trud pracy Syzyfa można zatem uznać za zupełnie pozbawiony sensu, bezwartościowy, żmudny, nie przynoszący korzyści. Praca jest więc tu ukazana w sensie negatywnym. 

  • „Lalka” Bolesław Prus - w tym dziele pracę uznawano za źródło dobrobytu oraz rozwoju osobistego człowieka. Ludzie pracowici i zdolni do podejmowania trudu w dążeniu do zamierzonych celów są tu wyraźnie wychwalani, w przeciwieństwie do arystokratów, dla których praca jest uznawana za hańbiącą.

  • „Nad Niemnem” Eliza Orzeszkowa - praca ukazana jest w tym dziele jako aktywność zawodową, jako szlachetna sferę ludzkiego działania. Ideologie pozytywistyczne są wyrażone w powieści poprzez podkreślenie kultu pracy jako najwyższej wartości w życiu człowieka, jako przejaw patriotyzmu.

  • „Chłopi” Władysław Reymont - przedstawiony został obraz prac na roli, jako rytm codziennego życia. Stosunek do pracy umożliwia kształtowanie autorytetu w społeczności lokalnej. Rytm pracy wyznacza natura, z każdą porą roku związane są inne prace. 

  • „Ludzie bezdomni” Stefan Żeromski - w książce przedstawiono Tomasza Judyma – lekarza, który traktuje swe obowiązki jako misję życiową, jest to służba innym, a nie tylko czynność zarobkowa i zawodowa. Pomimo ogromnego poświęcenia wobec pracy, traci on osobiste szczęście i satysfakcję. Praca pozbawia go szans na spełnienie, ponieważ skupia się tylko na niej, zaniedbując inne wartości i ideały. 

  • „Inny świat” – dzieło Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - to wyjątkowe wspomnienia autora z okresu spędzonego w łagrze w Jerczewie. Ukazują druzgocące zarzuty wobec systemu komunistycznego – systemu stworzonego rzekomo dla uwolnienia ludzi od pracy. Ukazuje pracę w łagrze, jako narzędzie ludobójstwa i środek do wyniszczenia osadzonych. W dziele praca dzieli osadzonych zamiast ich łączyć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA