REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

Kiedy matury 2024?

W 2024 r. egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 7 do 24 maja, w tym:

Autopromocja
 • część pisemna – od 7 do 24 maja,

 • część ustna – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

Kiedy matura z języka polskiego?

Jak wskazała Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE), dni egzaminów są wspólne dla Formuły 2023 i Formuły 2015.

Ważne
PISEMNA MATURA Z POLSKIEGO
 • na poziomie podstawowym - 7 maja (wtorek), godz. 9:00;

 • na poziomie rozszerzonym - 20 maja (poniedziałek), godz. 9:00.

Ważne
Matura ustna z polskiego

Ustny egzamin z języka polskiego odbędzie się w dniach 11-16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz 20-25 maja. "Egzamin jest przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych" - podaje CKE.

Daty pisemnego egzaminu z języka polskiego w przypadku terminu dodatkowego:

Ustny egzamin w dodatkowym terminie ma odbyć się w dniach 10-12 czerwca.

Ważne
Termin poprawkowej matury z polskiego

Jeśli chodzi o termin poprawkowy, pisemny egzamin odbędzie się 20 sierpnia (wtorek), początek o godz. 9:00, a ustny z języka polskiego - 21 sierpnia (środa).

Jakie były tematy na maturze z polskiego 2021, 2022, 2023?

W ostatnich latach na maturze z języka polskiego pojawiły się różne motywy, da się zauważyć, że wątkiem, który się powtarzał był: człowiek. Temat był zawsze sprecyzowany pod kątem człowieka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tematy na maturze w ubiegłych latach były takie:

Jaki temat rozprawki na maturze 2024? 

Możliwości tematów jest bardzo dużo. Wydaje się, że dawno na maturze nie był poruszany wątek pracy i motyw pracy w literaturze. Całkowicie hipotetycznie można przypuszczać, że w 2024 r. temat rozprawki będzie dotyczył np. zagadnienia: znaczenie i sens pracy w życiu człowieka.

Temat wydaje się o tyle prawdopodobny, że praca w dzisiejszych czasach ma wiele wymiarów, w tym ma rożne znaczenie w zależności od pokolenia. Niejednokrotnie maturzyści mają już na swoim koncie pierwsze zarobione pieniądze, często nie małe - szczególnie, jeżeli np. zarabiają na kontencie w Internecie. Są influencerami, youtuberami, tiktokerami, instagramerami itd. Mają swoje prężnie działające "firmy" a działalność gospodarczą opierają na współpracach z reklamodawcami. To zupełnie inny obraz pracy niż 20,30 czy 40 lat - gdzie często ludzie byli związani z jednym zakładem pracy i pracowali od 8 do 16. Teraz czas pracy jest elastyczny, rozwinęła się praca zdalna a dla nowego pokolenia ważna jest równowaga między życiem osobistym a zawodowym. 

Motyw pracy w literaturze

Motyw pracy w polskiej literaturze pojawia się w różnych kontekstach i w różnym sensie (pozytywnym i negatywnym). Praca ma różne znaczenie i ogrywa różną rolę w życiu bohaterów, często stanowi element samorealizacji. Najczęściej jednak praca jest przedstawiana jako działalność zarobkowa człowieka, stanowiąca o jego człowieczeństwie o podmiotowym charakterze, mająca istotny wpływ na inne sfery życia człowieka i relacje międzyludzkie. W gruncie rzeczy praca w literaturze pojawia się jako jeden z rodzajów stosunków społecznych (np. Chłopi czy Lalka). Dzięki pracy można zrozumieć swoją wartość oraz wartość drugiego człowieka, zatem dostrzec wpływ pracy na jednostkę i społeczeństwo. W konsekwencji praca jako fundamentalny element ludzkiego życia czyni ją niezwykle istotnym ciekawym i ważnym tematem w literaturze.

Przykład
Motyw pracy w lekturach
 • Motyw pracy w Biblii - w Biblii pracę często ukazuje się jako pracę fizyczną (np. praca rolnika, pasterza, rzemieślnika, robotnika, praca najemna i niewolnicza). Podkreśla się znaczenie odpoczynku. W Drugim Liście do Tesaloniczan św. Paweł jednoznacznie stwierdził: „Kto nie chce pracować, niech też nie je!”.

 • Motyw pracy w Mitologii – Mit o Syzyfie, który w pocie czoła musiał wtaczać na górę ciężki głaz, który przed samym dotarciem do celu wyślizgiwał mu się z rąk. Stąd też powiedzenie: "Syzyfowa praca". Trud pracy Syzyfa można zatem uznać za zupełnie pozbawiony sensu, bezwartościowy, żmudny, nie przynoszący korzyści. Praca jest więc tu ukazana w sensie negatywnym. 

 • „Lalka” Bolesław Prus - w tym dziele pracę uznawano za źródło dobrobytu oraz rozwoju osobistego człowieka. Ludzie pracowici i zdolni do podejmowania trudu w dążeniu do zamierzonych celów są tu wyraźnie wychwalani, w przeciwieństwie do arystokratów, dla których praca jest uznawana za hańbiącą.

 • „Nad Niemnem” Eliza Orzeszkowa - praca ukazana jest w tym dziele jako aktywność zawodową, jako szlachetna sferę ludzkiego działania. Ideologie pozytywistyczne są wyrażone w powieści poprzez podkreślenie kultu pracy jako najwyższej wartości w życiu człowieka, jako przejaw patriotyzmu.

 • „Chłopi” Władysław Reymont - przedstawiony został obraz prac na roli, jako rytm codziennego życia. Stosunek do pracy umożliwia kształtowanie autorytetu w społeczności lokalnej. Rytm pracy wyznacza natura, z każdą porą roku związane są inne prace. 

 • „Ludzie bezdomni” Stefan Żeromski - w książce przedstawiono Tomasza Judyma – lekarza, który traktuje swe obowiązki jako misję życiową, jest to służba innym, a nie tylko czynność zarobkowa i zawodowa. Pomimo ogromnego poświęcenia wobec pracy, traci on osobiste szczęście i satysfakcję. Praca pozbawia go szans na spełnienie, ponieważ skupia się tylko na niej, zaniedbując inne wartości i ideały. 

 • „Inny świat” – dzieło Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - to wyjątkowe wspomnienia autora z okresu spędzonego w łagrze w Jerczewie. Ukazują druzgocące zarzuty wobec systemu komunistycznego – systemu stworzonego rzekomo dla uwolnienia ludzi od pracy. Ukazuje pracę w łagrze, jako narzędzie ludobójstwa i środek do wyniszczenia osadzonych. W dziele praca dzieli osadzonych zamiast ich łączyć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA