REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadectwo pracy - termin wydania

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Świadectwo pracy - termin wydania. / Fot. Fotolia
Świadectwo pracy - termin wydania. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym zatrudnienie u konkretnego pracodawcy. Dokument ten zawiera szereg informacji, od rodzaju wykonywanej pracy, wymiaru etatu, okresu trwania umowy, trybu rozwiązania oraz wielu innych informacji niezbędnych w celu ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Jaki jest termin wydania świadectwa pracy?

Regulacja świadectwa pracy

Podstawowe regulacje dotyczące świadectwa pracy znajdują się w Kodeksie pracy, a ich uzupełnieniem jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, którego załącznikiem jest wzór świadectwa pracy wraz z instrukcją sposobu wypełniania tego dokumentu.

REKLAMA

Autopromocja

Obowiązek pracodawcy

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, w związku z zakończonym stosunkiem pracy, jest wydanie pracownikowi świadectwa pracy. W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, świadectwo pracy powinno zostać wydane pracownikowi niezwłocznie. Co istotne, wydanie pracownikowi świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się z pracownikiem.

Pracownikowi powierzono mienie w postaci komputera na czas trwającej umowy o pracę. W związku z rozwiązaniem umowy o pracę w trybie wypowiedzenia tej umowy przez pracownika, pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy. Nie dopuszczalne jest uzależnienie wydania świadectwa pracy od zwrotu komputera przez pracownika.

Rekomendowany produkt: Komplet zmian w prawie pracy

Komu wydawane jest świadectwo pracy

Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym bezpośrednio pracownikowi lub osobie przez niego upoważnionej. Zasadą jest wydanie świadectwa pracy bezpośrednio pracownikowi. Jednak przepisy prawa przewidują możliwość przekazania tego dokumentu osobie upoważnionej. Upoważnienie musi mieć formę pisemną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku śmierci pracownika i w związku z tym wygaśnięciem stosunku pracy świadectwo pracy wydawane jest na wniosek członka rodziny pracownika lub innej osoby będącej jego spadkobiercą.

Termin wydania świadectw pracy

W sytuacji rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca jest zobowiązany wydać świadectwo pracy w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Jeśli nie jest możliwe wydanie świadectwa pracy pracownikowi w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę, świadectwo pracy powinno być wysłane do niego lub osoby przez niego upoważnionej, listem poleconym lub doręczone w inny sposób w terminie 7 dni od daty zakończonego stosunku pracy.

Zadaj pytanie na FORUM

Warto wiedzieć!

Wśród praktyków prawa pracy istnieje przekonanie o słuszności wydawania świadectwa pracy pracownikowi w dniu następującym po zakończonym stosunku pracy, w związku z faktem ciągłego wykonywania przez niego pracy w ostatnim dniu trwania umowy. Zgodnie z przedstawionym poglądem wydanie świadectwa pracy staje się możliwe dopiero po zakończonym dniu pracy takiego pracownika, np. po godzinie 16:00, co w praktyce jest często niemożliwe ze względu na godziny pracy zakładu pracy i rodzi konieczność wydania świadectwa pracy w najbliższym dniu roboczym.

REKLAMA

W przypadku umów „okresowych”, czyli umowy zawartej na okres próbny, na czas określony, na czas wykonywanej pracy, wydanie świadectwa pracy powinno nastąpić w ostatnim dniu ich trwania, chyba że zatrudnienie jest kontynuowane na podstawie kolejnej umowy o pracę, a pracownik nie wystąpił o wydanie świadectwa pracy.

Jeżeli pracownik pozostaje w stosunku pracy u tego samego pracodawcy na podstawie następujących po sobie umów, takich jak: umowy na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonywanej określonej pracy, świadectwo pracy powinno obejmować zakończone okresy pracy na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z nich. W tym przypadku świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu 24 miesięcy i jego wydanie jest obligatoryjne, jeśli umowy o pracę uległy już rozwiązaniu. Natomiast jeśli rozwiązanie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, to świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania takiej umowy.

W przypadku zakładu pracy zatrudniającego sporą liczbę pracowników, konieczność wydawania świadectw pracy w dniu upływu 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej umowy „okresowej” jest ogromną trudnością. W praktyce wydanie świadectwa pracy pracownikowi, a przynajmniej jego przygotowanie, następuje od razu, po każdej zakończonej umowie zawartej: na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonywanej pracy.

Kiedy wydajemy świadectwo pracy?

Świadectwo pracy na żądanie pracownika

Pracownik może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia zgłoszonego żądania, które powinno mieć formę pisemną. Pracownik musi pamiętać, że wydanie świadectwa pracy jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku zakończonego stosunku pracy. Nie ma możliwości wydania świadectwa pracy pracownikowi, którego umowa o pracę trwa.

Odpis a sprostowanie świadectwa pracy

Kopia świadectwa pracy jest przechowywana w aktach osobowych pracownika. Pracownik lub osoba przez niego upoważniona może wnioskować o wydanie odpisu świadectwa pracy w przypadku zgubienia lub zniszczenia tego dokumentu lub w każdym innym przypadku, jeśli pracownik uzasadni złożenie wniosku o wydanie odpisu. Pracodawca nie musi wyrazić zgody na wydanie odpisu świadectwa pracy, co może skutkować wniesieniem przez pracownika pozwu do sądu. W praktyce odpisem jest kopia oryginalnie wydanego świadectwa pracy.

Sprostowaniem jest uzupełnienie treści świadectwa pracy o nową, poprawną i zgodną z prawdą treść. Pracownik, który nie zgadza się z treścią otrzymanego świadectwa pracy, w terminie 7 dni od daty otrzymania dokumentu może wnioskować o jego sprostowanie. Pracodawca w razie uwzględnienia wniosku pracownika wydaje mu nowe świadectwo pracy w terminie 7 dni. Jeśli pracodawca nie zgadza się z pracownikiem, zawiadamia go na piśmie o negatywnym rozpatrzeniu wniosku, również w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Tryb wydania pracownikowi świadectwa pracy

W takim przypadku pracownikowi przysługuje prawo (w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy) wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy. W razie uwzględnienia powództwa pracodawca jest zobligowany do wydania nowego świadectwa pracy niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu.

Jeżeli pracownik nie zwrócił się z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy w ustawowym terminie bez jego winy, sąd pracy na jego wniosek może postanowić o przywróceniu uchybionego terminu. We wniosku należy wskazać okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

Skutki niewydania świadectwa pracy

Niewydanie świadectwa pracy, niewydanie go w terminie lub wydanie niewłaściwego świadectwa pracy może powodować szkodę po stronie pracownika. Pracownik ma możliwość dochodzenia od pracodawcy naprawienia szkody wyrządzonej np. niewydaniem świadectwa pracy na mocy przepisów Kodeksu cywilnego. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, jeśli pracownik udowodni zaistnienie realnej możliwości zatrudnienia i niemożności skorzystania z tej oferty z powodu niewydania, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Orzeczenie o odszkodowaniu w związku z wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy jest przyczyną uzasadniającą wydanie nowego, poprawionego świadectwa pracy.

Wysokość odszkodowania z tytułu braku terminowego wydania świadectwa pracy

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2014.1502 j.t.)
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. (Dz. U. z dnia 30 maja 1996 r.) (Dz.U.1996.60.282  )
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pogrzebowy wzrośnie do 7000 zł. Będzie coroczna waloryzacja!

Rząd pracuje nad przepisami mającymi zmienić wysokość zasiłku pogrzebowego. Projekt ustawy zakłada wzrost do 7000 zł. Zasiłek będzie też corocznie waloryzowany.

Za pracę w święto przysługuje wynagrodzenie. Oprócz tego dzień wolny lub dodatek – albo dodatki - do wynagrodzenia

Przepisy jasno określają, kiedy możliwa jest praca w święto. Pracownikowi przysługuje wtedy, oprócz wynagrodzenia, czas wolny od pracy lub dodatek – albo dodatki - do wynagrodzenia. Jakie są zasady rekompensaty pracownikowi pracy w święto?

Podwyżki 10%: Tylko świadczenie pielęgnacyjne (3287 zł) i pensja minimalna (4666 zł). Pozostali 5% albo brak podwyżki [Zmiany 2025 r.]

W trakcie kolejnych miesięcy 2024 r. okazało się, że sytuacja budżetu nie jest tak dobra jak wydawało się jeszcze na początku roku. Budżet dobiły koszty powodzi. W efekcie rząd wstrzymał większość podwyżek, które były zależne od decyzji premiera (np. zasiłek pielęgnacyjny, świadczenia rodzinne) i zaproponował 5% podwyżki sferze budżetowej. W tej sytuacji najwięcej w 2025 r. zyskają osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne i pensję minimalną - pieniądze dla nich zostaną zwaloryzowane o 10% (bo wynika to z przepisów prawa). 

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do strony eskladka.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniu w dostępie do strony eskladka.pl.

REKLAMA

Czy uwzględniać dodatek motywacyjny w podstawie zasiłku chorobowego i trzynastki

Czy dodatek motywacyjny dla pracowników pomocy społecznej powinien być uwzględniany w podstawie zasiłku chorobowego? Czy ten dodatek należy uwzględniać w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. „trzynastki”?

Rodzice będą składali oświadczenia o niekaralności. Odpowiedzialność karna za brak oświadczenia

Będzie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, żeby rodzice biorący udział w wycieczkach szkolnych składali oświadczenia o niekaralności. Oświadczenie zastąpi zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.

Co miesiąc 1000 zł z wyrównaniem od października. MRPiPS przygotowało nowelizację przepisów

Do 1000 zł wzrośnie wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do świadczeń, do których prawo przysługuje od 1 października 2024 r. Projekt nowelizacji przepisów w tym zakresie przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

6211 zł - 4666 zł brutto daje 1545 zł. Pensja nauczyciele (+5%) a pensja minimalna (+10%). Większa różnica za kilka lat

W 2025 r. nauczyciel dyplomowany zarobi z pensji podstawowej około 6211 zł brutto (podwyżka 5%) - nie uwzględniamy dodatków. Pensja minimalna to 4666 zł (podwyżka 10%). Różnica wynosi wynosi 1545 zł brutto. Nauczyciele podnoszą, że nigdy nie będą mieli odpowiednio zwiększonych wynagrodzeń. Nie można usunąć nędzy ostatnich 10 lat, jeżeli pensja minimalna - rok w rok - będzie rosła szybciej niż pensja nauczycielska.  Na poziomie netto jest to 4 564,12 zł (nauczyciel bez PPK) wobec 3510,92 zł (pensja minimalna bez PPK) - różnica około 1053,2 zł. Nauczyciele starają się zwiększyć tą różnicę.

REKLAMA

Dodatek dopełniający. Wniosek złożą także kierownicy ośrodków pomocy społecznej oraz dyrektorzy centrów usług społecznych

Wniosek o dodatek dopełniający dla osoby uprawnionej do renty socjalnej, całkowicie niezdolnej do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będzie składany nie tylko przez osobę ubiegającą się o to świadczenie lub jej przedstawiciela ustawowego. Wnioski będą mogli także składać kierownicy ośrodków pomocy społecznej oraz dyrektorzy centrów usług społecznych.

Wakacje składkowe. ZUS nie rozpatrzy wniosków o zwolnienie z opłacania składek za styczeń 2025 r.

W 2024 r. przedsiębiorcy mogą już skorzystać z tzw. wakacji składkowych. Uzyskanie zwolnienia z obowiązku opłacenia składek za grudzień wymaga złożenia wniosku do ZUS w listopadzie. Wniosek można złożyć wyłącznie z profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.

REKLAMA