REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Roksana Kuźma
Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę. /Fot. Fotolia
Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Likwidacja stanowiska pracy jest jedną z przyczyn uzasadniających wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Istnieje szereg wymogów jakie pracodawca musi spełnić, by wypowiedzenie umowy o pracę można było uznać za dopuszczalne.

Likwidacja stanowiska pracy związana jest z przeprowadzaniem zmian organizacyjnych lub też z pogorszeniem sytuacji finansowej pracodawcy, których skutkiem jest powzięcie decyzji o zmniejszeniu zatrudnienia w zakładzie pracy. Jeżeli ma ona miejsce w małych zakładach pracy, w których zatrudnionych jest nie więcej niż 20 pracowników stosowane są odpowiednio przepisy prawa pracy.

Autopromocja

Wypowiedzenie umowy o pracę

Skuteczność wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę uzależniona jest od istnienia rzeczywistej przyczyny w chwili dokonania wypowiedzenia. Oznacza to, że zmiany organizacyjne i złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy musi nastąpić w zbieżnym czasie, a jeśli nastąpi później określone może zostać jako nieuzasadnione. Istotne jest zatem, by faktyczna likwidacja stanowiska pracy nastąpiła w czasie nieodległym od dokonania wypowiedzenia umowy.

Zobacz także: Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę

Pozorność przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę

Niedopuszczalna jest pozorność likwidacji stanowiska pracy oznaczająca, że w miejsce określonego stanowiska pracy powstaje nowe, nie różniące się znacznie pod względem warunków zatrudnienia, czy zapisów umowy o pracę. Pozorność uprawnia pracownika do wystąpieniem do sądu pracy z roszczeniem o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne.

Z pozornością nie mamy do czynienia w przypadku rozdzielenia obowiązków pracowniczych na innych zatrudnionych zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i innych umów cywilnoprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku ewentualnego sporu sąd pracy nie ocenia zasadności likwidacji stanowiska pracy, a jedynie jego rzeczywistość i brak pozorności, której orzeczenie uprawnia do stwierdzenia bezskuteczności wypowiedzenia i domagania się przywrócenia do pracy.

Zobacz koniecznie: Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego prawidłowość likwidacji zależy także od właściwego wyboru oraz zastosowania kryteriów doboru pracowników do zwolnienia. Uzależniona jest od spełnienia wszelkich wymogów formalnych co do formy oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Problematyczna staje się jednak ocena prawidłowości likwidacji jednego lub kilku spośród większej liczby stanowisk , a w konsekwencji wybór pracowników, z którymi zostanie zakończony stosunek pracy co stało się przedmiotem orzeczenia Sądy Najwyższego z dnia 3 listopada 2010 roku (sygn. akt I PK 93/10)

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy

Oświadczenie umowy o pracę powinno wskazywać na przyczynę generalną wskazującą na powód zmuszający pracodawcę do likwidacji stanowiska pracy. Podanie przyczyny powinno nawiązywać do zastosowanego kryterium doboru pracowników do zwolnienia wskazując jednocześnie czym wywołany i usprawiedliwiony jest ten wybór. Warto zwrócić uwagę, że okoliczności te nie mogą być wskazane nazbyt ogólnikowo.

Oczywiście powinno w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać stanowisko, którego dotyczy, ta aby umożliwiać stwierdzenie przyczyny wypowiedzenie w toku postępowania dowodowego. Co zostało potwierdzone wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 grudnia 2005 roku (sygn. akt II PK 103/05).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA