Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
Likwidacja stanowiska pracy związana jest z przeprowadzaniem zmian organizacyjnych lub też z pogorszeniem sytuacji finansowej pracodawcy, których skutkiem jest powzięcie decyzji o zmniejszeniu zatrudnienia w zakładzie pracy. Jeżeli ma ona miejsce w małych zakładach pracy, w których zatrudnionych jest nie więcej niż 20 pracowników stosowane są odpowiednio przepisy prawa pracy.
REKLAMA
Wypowiedzenie umowy o pracę
Skuteczność wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę uzależniona jest od istnienia rzeczywistej przyczyny w chwili dokonania wypowiedzenia. Oznacza to, że zmiany organizacyjne i złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy musi nastąpić w zbieżnym czasie, a jeśli nastąpi później określone może zostać jako nieuzasadnione. Istotne jest zatem, by faktyczna likwidacja stanowiska pracy nastąpiła w czasie nieodległym od dokonania wypowiedzenia umowy.
Zobacz także: Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę
Pozorność przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę
Niedopuszczalna jest pozorność likwidacji stanowiska pracy oznaczająca, że w miejsce określonego stanowiska pracy powstaje nowe, nie różniące się znacznie pod względem warunków zatrudnienia, czy zapisów umowy o pracę. Pozorność uprawnia pracownika do wystąpieniem do sądu pracy z roszczeniem o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne.
Z pozornością nie mamy do czynienia w przypadku rozdzielenia obowiązków pracowniczych na innych zatrudnionych zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i innych umów cywilnoprawnych.
Warto zwrócić uwagę, że w przypadku ewentualnego sporu sąd pracy nie ocenia zasadności likwidacji stanowiska pracy, a jedynie jego rzeczywistość i brak pozorności, której orzeczenie uprawnia do stwierdzenia bezskuteczności wypowiedzenia i domagania się przywrócenia do pracy.
Zobacz koniecznie: Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego prawidłowość likwidacji zależy także od właściwego wyboru oraz zastosowania kryteriów doboru pracowników do zwolnienia. Uzależniona jest od spełnienia wszelkich wymogów formalnych co do formy oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Problematyczna staje się jednak ocena prawidłowości likwidacji jednego lub kilku spośród większej liczby stanowisk , a w konsekwencji wybór pracowników, z którymi zostanie zakończony stosunek pracy co stało się przedmiotem orzeczenia Sądy Najwyższego z dnia 3 listopada 2010 roku (sygn. akt I PK 93/10)
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy
Oświadczenie umowy o pracę powinno wskazywać na przyczynę generalną wskazującą na powód zmuszający pracodawcę do likwidacji stanowiska pracy. Podanie przyczyny powinno nawiązywać do zastosowanego kryterium doboru pracowników do zwolnienia wskazując jednocześnie czym wywołany i usprawiedliwiony jest ten wybór. Warto zwrócić uwagę, że okoliczności te nie mogą być wskazane nazbyt ogólnikowo.
Oczywiście powinno w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać stanowisko, którego dotyczy, ta aby umożliwiać stwierdzenie przyczyny wypowiedzenie w toku postępowania dowodowego. Co zostało potwierdzone wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 grudnia 2005 roku (sygn. akt II PK 103/05).
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat