| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Likwidacja stanowiska pracy jest jedną z przyczyn uzasadniających wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Istnieje szereg wymogów jakie pracodawca musi spełnić, by wypowiedzenie umowy o pracę można było uznać za dopuszczalne.

Likwidacja stanowiska pracy związana jest z przeprowadzaniem zmian organizacyjnych lub też z pogorszeniem sytuacji finansowej pracodawcy, których skutkiem jest powzięcie decyzji o zmniejszeniu zatrudnienia w zakładzie pracy. Jeżeli ma ona miejsce w małych zakładach pracy, w których zatrudnionych jest nie więcej niż 20 pracowników stosowane są odpowiednio przepisy prawa pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę

Skuteczność wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę uzależniona jest od istnienia rzeczywistej przyczyny w chwili dokonania wypowiedzenia. Oznacza to, że zmiany organizacyjne i złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy musi nastąpić w zbieżnym czasie, a jeśli nastąpi później określone może zostać jako nieuzasadnione. Istotne jest zatem, by faktyczna likwidacja stanowiska pracy nastąpiła w czasie nieodległym od dokonania wypowiedzenia umowy.

Zobacz także: Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę

Pozorność przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę

Niedopuszczalna jest pozorność likwidacji stanowiska pracy oznaczająca, że w miejsce określonego stanowiska pracy powstaje nowe, nie różniące się znacznie pod względem warunków zatrudnienia, czy zapisów umowy o pracę. Pozorność uprawnia pracownika do wystąpieniem do sądu pracy z roszczeniem o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne.

Z pozornością nie mamy do czynienia w przypadku rozdzielenia obowiązków pracowniczych na innych zatrudnionych zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i innych umów cywilnoprawnych.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku ewentualnego sporu sąd pracy nie ocenia zasadności likwidacji stanowiska pracy, a jedynie jego rzeczywistość i brak pozorności, której orzeczenie uprawnia do stwierdzenia bezskuteczności wypowiedzenia i domagania się przywrócenia do pracy.

Zobacz koniecznie: Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego prawidłowość likwidacji zależy także od właściwego wyboru oraz zastosowania kryteriów doboru pracowników do zwolnienia. Uzależniona jest od spełnienia wszelkich wymogów formalnych co do formy oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Problematyczna staje się jednak ocena prawidłowości likwidacji jednego lub kilku spośród większej liczby stanowisk , a w konsekwencji wybór pracowników, z którymi zostanie zakończony stosunek pracy co stało się przedmiotem orzeczenia Sądy Najwyższego z dnia 3 listopada 2010 roku (sygn. akt I PK 93/10)

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy

Oświadczenie umowy o pracę powinno wskazywać na przyczynę generalną wskazującą na powód zmuszający pracodawcę do likwidacji stanowiska pracy. Podanie przyczyny powinno nawiązywać do zastosowanego kryterium doboru pracowników do zwolnienia wskazując jednocześnie czym wywołany i usprawiedliwiony jest ten wybór. Warto zwrócić uwagę, że okoliczności te nie mogą być wskazane nazbyt ogólnikowo.

Oczywiście powinno w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać stanowisko, którego dotyczy, ta aby umożliwiać stwierdzenie przyczyny wypowiedzenie w toku postępowania dowodowego. Co zostało potwierdzone wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 grudnia 2005 roku (sygn. akt II PK 103/05).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »