REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Roksana Kuźma
Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę. /Fot. Fotolia
Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Likwidacja stanowiska pracy jest jedną z przyczyn uzasadniających wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Istnieje szereg wymogów jakie pracodawca musi spełnić, by wypowiedzenie umowy o pracę można było uznać za dopuszczalne.

Likwidacja stanowiska pracy związana jest z przeprowadzaniem zmian organizacyjnych lub też z pogorszeniem sytuacji finansowej pracodawcy, których skutkiem jest powzięcie decyzji o zmniejszeniu zatrudnienia w zakładzie pracy. Jeżeli ma ona miejsce w małych zakładach pracy, w których zatrudnionych jest nie więcej niż 20 pracowników stosowane są odpowiednio przepisy prawa pracy.

Autopromocja

Wypowiedzenie umowy o pracę

Skuteczność wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę uzależniona jest od istnienia rzeczywistej przyczyny w chwili dokonania wypowiedzenia. Oznacza to, że zmiany organizacyjne i złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy musi nastąpić w zbieżnym czasie, a jeśli nastąpi później określone może zostać jako nieuzasadnione. Istotne jest zatem, by faktyczna likwidacja stanowiska pracy nastąpiła w czasie nieodległym od dokonania wypowiedzenia umowy.

Zobacz także: Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę

Pozorność przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę

Niedopuszczalna jest pozorność likwidacji stanowiska pracy oznaczająca, że w miejsce określonego stanowiska pracy powstaje nowe, nie różniące się znacznie pod względem warunków zatrudnienia, czy zapisów umowy o pracę. Pozorność uprawnia pracownika do wystąpieniem do sądu pracy z roszczeniem o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne.

Z pozornością nie mamy do czynienia w przypadku rozdzielenia obowiązków pracowniczych na innych zatrudnionych zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i innych umów cywilnoprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku ewentualnego sporu sąd pracy nie ocenia zasadności likwidacji stanowiska pracy, a jedynie jego rzeczywistość i brak pozorności, której orzeczenie uprawnia do stwierdzenia bezskuteczności wypowiedzenia i domagania się przywrócenia do pracy.

Zobacz koniecznie: Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego prawidłowość likwidacji zależy także od właściwego wyboru oraz zastosowania kryteriów doboru pracowników do zwolnienia. Uzależniona jest od spełnienia wszelkich wymogów formalnych co do formy oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Problematyczna staje się jednak ocena prawidłowości likwidacji jednego lub kilku spośród większej liczby stanowisk , a w konsekwencji wybór pracowników, z którymi zostanie zakończony stosunek pracy co stało się przedmiotem orzeczenia Sądy Najwyższego z dnia 3 listopada 2010 roku (sygn. akt I PK 93/10)

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy

Oświadczenie umowy o pracę powinno wskazywać na przyczynę generalną wskazującą na powód zmuszający pracodawcę do likwidacji stanowiska pracy. Podanie przyczyny powinno nawiązywać do zastosowanego kryterium doboru pracowników do zwolnienia wskazując jednocześnie czym wywołany i usprawiedliwiony jest ten wybór. Warto zwrócić uwagę, że okoliczności te nie mogą być wskazane nazbyt ogólnikowo.

Oczywiście powinno w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać stanowisko, którego dotyczy, ta aby umożliwiać stwierdzenie przyczyny wypowiedzenie w toku postępowania dowodowego. Co zostało potwierdzone wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 grudnia 2005 roku (sygn. akt II PK 103/05).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  REKLAMA

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  REKLAMA