REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk
Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od maja obowiązują nowe przepisy i urlopy dla dużej grupy pracowników. Konkretnie chodzi o wykaz stanowisk pracy uprawniających do urlopu oraz wzór zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu. Rozporządzenie wchodzi w życie 10 maja 2024 r. Kto ma prawo do tych uprawnień urlopowych?

Wykaz stanowisk pracy uprawniających do urlopu energetycznego i urlopu górniczego 

Rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 9 kwietnia 2024 r. w sprawie wykazu stanowisk pracy uprawniających do urlopu energetycznego i urlopu górniczego oraz wzoru zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu energetycznego lub urlopu górniczego (Dz.U. 2024 poz. 629, dalej jako: rozporządzenie) - wejdzie w życie 10 maja 2024 r. Rozporządzenie wydano na podstawie art. 13 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego (Dz. U. poz. 1737).

REKLAMA

Autopromocja

Wykaz dotyczy stanowisk pracy pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach energetycznych (lub ich oznaczonych częściach), w przedsiębiorstwach górniczych węgla brunatnego (lub ich oznaczonych częściach) oraz w tzw. „spółkach serwisowych”. Wykaz został przygotowany w oparciu o informacje pozyskane od przedsiębiorstw energetycznych z sektora elektroenergetycznego i przedsiębiorstw górniczych branży górnictwa węgla brunatnego. 

Kto jest uprawniony do skorzystania z urlopu energetycznego i urlopu górniczego?

Około 23 tys. pracowników ma prawo do skorzystania z urlopu energetycznego i urlopu górniczego.

Ważne
Kto jest uprawniony do skorzystania z urlopu energetycznego i urlopu górniczego czy odprawy?

 Są to pracownicy takich przedsiębiorstw i spółek: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. (Centrala Spółki); PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów; PGE Górnictwo i Energetyka; Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Dolna Odra; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Opole; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Rybnik; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Turów; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów; Eltur-Serwis sp. z o.o. (Centrala Spółki); Eltur-Serwis sp. z o.o. Oddział Bogatynia; Eltur-Serwis sp. z o.o. Oddział Opole; Elmen sp. z o.o. RAMB sp. z o.o.; Bestgum Polska sp. z o.o.; MegaSerwis sp. z o.o.; Betrans sp. z o.o. (Centrala Spółki); Betrans sp. z o.o. – Oddział Rogowiec z siedzibą w Rogowcu Betrans sp. z o.o. Oddział Eltur-Trans z siedzibą w Bogatyni; Elkom sp. z o.o.; Enea Wytwarzanie sp. z o.o.; Enea Elektrownia Połaniec S.A.; Enea Połaniec Serwis sp. z o.o.; Enea Bioenergia Sp. z o.o.; Enea Trading sp. z o.o; Tauron Wytwarzanie S.A.; Tauron Serwis sp. z o.o., Bioeko Grupa Tauron sp. z o.o., Energa Elektrownie Ostrołęka S.A.; Energa Serwis sp. z o.o., PAK KWB Konin S.A.; PAK Górnictwo sp. z o.o.; ZE PAK S.A.; PAK Serwis sp. z o.o

Stanowiska pracy - wykaz, rodzaj prac

Zgodnie z rozporządzeniem określono kilkaset szczegółowych stanowisk, które uprawniają do skorzystania z odprawy, urlopu energetycznego czy górniczego. Podzielone je na konkretne kategorie, które znajdują się poniżej:

  1. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i świadeczenia usług systemowych, uczestnictwa w rynku mocy oraz wytwarzania ciepła.
  2. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze koordynacji spraw związanych z planowaniem, organizacją, realizacją i rozliczeniem zadań remontowych i inwestycyjnych.
  3. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze koordynacji spraw związanych z wykonaniem we własnym zakresie remontów urządzeń w branżach: mechanicznej, elektrycznej, automatyki i pomiarów elektrycznych, wulkanizacyjnej oraz prac warsztatowych, diagnostyki i kontroli jakość.
  4. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze prowadzenia gospodarek: remontowej, kotłowej, energomaszynowej, elektrycznej, automatyki, sterowań i pomiarów, wodnej, nawęglania, odsiarczania, odpopielania, kolejowej, budowlanej, konstrukcyjnej, ochrony środowiska, magazynowej, materiałowej, inwestycyjnej, ochrony mienia, ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
  5. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze sprzedaży energii elektrycznej i ciepła do odbiorców bezpośrednio przyłączonych do elektrowni.
  6. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze produkcyjnym lub remontowym, bezpośrednio związane z udziałem w procesie wydobywczym węgla brunatnego, w ramach rodzajów prac realizujących następujące funkcje:
  • realizacja procesu technologicznego, obejmującego prowadzenie górniczych robót eksploatacyjnych i składowania węgla brunatnego oraz kopalin towarzyszących, obsługi transportu węgla i nadkładu oraz kopalin towarzyszących, zwałowania oraz przeróbki kopalin;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze prowadzenia robót przygotowawczych na przedpolu wyrobiska odkrywkowego i zwałowiska, prowadzenia odwodnienia wgłębnego i powierzchniowego, montażu, obsługi i naprawy pomp odwodnieniowych, przygotowania, utrzymywania i likwidowania poziomów roboczych, ciągów technologicznych, pochylni transportowych, infrastruktury górniczej, odwodnieniowej, elektroenergetycznej, teletechnicznej, komunikacyjnej oraz obiektów związanych z funkcjonowaniem zakładu górniczego:;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze obsługi posiadanego sprzętu technologicznego i realizacji kołowego transportu wewnętrznego, niezbędnego do realizacji procesu produkcyjnego, w tym transportu pracowników;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze projektowania oraz nadzoru procesu technologicznego eksploatacji, projektowania, wykonywania i dokumentowania prac geologicznych, geologiczno-inżynierskich, hydrogeologicznych, mierniczo-geodezyjnych oraz realizacji niezbędnych prac w zakresie monitorowania i zwalczania zagrożeń naturalnych, wymaganych odrębnymi przepisami, a także wykonywania niezbędnych badań laboratoryjnych i terenowych w funkcjonujących obiektach służących do określenia warunków górniczo-geologicznych, hydrogeologicznych, środowiskowych oraz technicznych;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze prowadzenia gospodarek: magazynowej, materiałowej, remontowej, energomaszynowej, inwestycyjnej i nieruchomościami;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze organizowania służby bezpieczeństwa i higieny pracy, służby ochrony przeciwpożarowej oraz zakładowego pogotowia ratunkowego, wymaganych odrębnymi przepisami, organizowania i prowadzenia akcji ratowniczych, monitorowania szkodliwych czynników środowiska pracy;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze realizacji niezbędnych prac w zakresie wywłaszczeń oraz ochrony środowiska, w tym udział w postępowaniach administracyjnych, odszkodowawczych i realizacja zobowiązań nałożonych przez organy administracji publicznej;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze prowadzenia robót rekultywacyjnych po zakończonej eksploatacji górniczej w wyrobiskach i na zwałowiskach.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

REKLAMA

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

REKLAMA