reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Zwolnienie z pracy - 6 symptomów

Zwolnienie z pracy - 6 symptomów

Sprawdź, czy pracodawca planuje zwolnienie Cię z pracy. Przedstawiamy 6 symptomów świadczących o tym, że Twoja posada w firmie może być zagrożona.

Zwolnienie z pracy

To, że sytuacja na rynku pracy znacznie się poprawiła oraz obserwujemy spadek tendencji zwolnień, nie oznacza, że możesz odetchnąć z ulgą. Założenie, że groźba zwolnienia już Cię nie dosięgnie jest mylna. Jeżeli źle zinterpretujesz sytuację firmy, możesz niemile się zaskoczyć i przypłacić za to utratą posady.

Poniżej przedstawiamy 6 znaków, które mogą świadczyć o tym, że zostaniesz zwolniony z pracy nawet w gospodarce, która wydaje się, że jest stabilna:

  • Spółka nie zarabia pieniędzy, a wręcz generuje straty, a jej udział w rynku spada lub zachowuje stagnacje
  • Twoi współpracownicy zaczęli Cię unikać lub są znacznie mniej przychylni niż kiedyś
  • Wiele rzeczy jest wykonywanych w tajemnicy
  • Twój szef nie docenia Twojej pracy i wydaje negatywne opinie o niej
  • Już dawno nie otrzymałeś pożyczki, ani awansu
  • Wielu dobrych fachowców zamierza odejść z Twojej firmy

Wszystkie powyższe czynniki są niezależne od Ciebie i niewiele jesteś w stanie zmienić. Masz wpływ jedynie na rzeczy, które Cię bezpośrednio dotyczą. Zatem co zrobić, jeżeli pracujesz w firmie, w której zauważasz niektóre lub co gorsza wszystkie z tych oznak?  

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Najlepszą obroną jest dobry atak!

Jeżeli jesteś fanem piłki nożnej to na pewno słyszałeś kiedyś stare dobre powiedzenie, że najlepszą obroną jest atak. W tym przypadku można to przełożyć na pracę. Jeżeli chowasz głowę w piasek i masz nadzieję, że w ten sposób zachowasz swoją pracę w firmie -  wybrałeś najgorsze z możliwych rozwiązań.

Zadaj pytanie na FORUM

Oto kilka kroków do przygotowania dobrej obrony:

  • Upewnij się, że Twoje CV jest aktualne. Nie czekaj, aż zostaniesz zwolniony z pracy, bo wtedy może być już za późno. Zacznij działać wcześniej i nie trać czasu. Sprawdź, czy w Twoim życiorysie uwzględniłeś to, co najważniejsze. Nie zapomnij pochwalić się również najważniejszymi projektami – podkreśla Małgorzata Majewska.
  • Zacznij gromadzić dokumentację zawierającą, konkretne przykłady i sposoby Twojej skuteczności. Skoncentruj się głównie na danych liczbowych. Są bardziej przejrzyste i wiarygodne. Warto więc wpisać taką informacje do CV np. że byłeś częścią grupy, która zapobiegła stracie lub wygenerowała zysk dla firmy w wysokości X złotych.
  • Zbadaj jakie są możliwości rozwoju Twojej kariery w innych firmach. Ale uwaga! Nie daj się przyłapać na tym nikomu z Twojej firmy, w której aktualnie pracujesz. Może to być powód do zwolnienia Cię. Nie ułatwiaj im wyboru – przestrzega Małgorzata Majewska.
  • Skontaktuj się ze specjalistą w danym obszarze wiedzy, który pomoże Ci w dokonaniu najlepszego wyboru i wskaże drogi realizacji celów.

Bądź wyczulony na wszelkie znaki ostrzegawcze lub inne negatywne symptomy, które dostrzegasz  w relacji z szefem lub współpracownikami. Pamiętaj, że jeżeli firma przechodzi kryzys - wszyscy są narażeni na utratę pracy, a każdy pretekst, nawet najmniejsze uchybienie jest zagrożeniem dla pracownika

Zwolnienie się z pracy czy bycie zwolnionym?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Małgorzata Majewska

redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych

Zdjęcia

Zwolnienie z pracy - 6 symptomów. / Fot. Fotolia
Zwolnienie z pracy - 6 symptomów. / Fot. Fotolia

Webinarium: Forma dokumentów kadrowo-płacowych149.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama