Kategorie

Równe okresy wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych

Równe okresy wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych. / Fot. Fotolia
Równe okresy wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych. / Fot. Fotolia
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS przewiduje zrównanie okresów wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych. Jaki jest cel nowej regulacji?

Zrównanie okresów wypowiedzenia przy umowach terminowych i bezterminowych zniweluje swoistą "niesprawiedliwość" - ocenia w komentarzu dla PAP Agnieszka Zawadzka z firmy doradczej Sedlak&Sedlak. Zmiany takie planuje MPiPS w projekcie noweli Kodeksu pracy.

Ekspertka wskazuje, że pracownicy na długich umowach terminowych mają obecnie mniejsze poczucie bezpieczeństwa niż osoby z umowami na czas nieokreślony. Mogą zostać zwolnieni z zachowaniem jedynie dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, bez względu na to, jak długo pracowali w danej firmie. Na dyskryminację tych osób wskazał już Trybunał Sprawiedliwości UE oraz Komisja Europejska.

Jak podkreśla, zrównanie okresów wypowiedzenia przy umowach terminowych i bezterminowych tę swoistą "niesprawiedliwość" zniweluje. "Z punktu widzenia rynku pracy trzeba się jednak zastanowić, czemu takie umowy są w ogóle przez pracodawców wykorzystywane" - podkreśla. "Jak wynika ze sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2013, umowy zawarte na więcej niż 5 lat stanowiły (w przedsiębiorstwach kontrolowanych przez PIP) ponad 13 proc. wszystkich umów na czas określony. Z kolei według danych Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, w 2013 roku Polska miała najwyższy odsetek umów czasowych spośród wszystkich państw Unii Europejskiej" - zaznacza.

Liczenie okresów wypowiedzenia umów - szczególne przypadki

Zawadzka zwraca też uwagę, że umowy na czas określony są dla pracodawców rozwiązaniem atrakcyjnym - nawet w przypadku, gdy chcą oni związać się z pracownikiem na dłużej. Ponieważ oba te kontrakty różnią się przede wszystkim sposobem ich rozwiązania, główną przyczyną atrakcyjności umów czasowych są dla firm właśnie krótsze okresy wypowiedzenia. "Konieczność zachowywania takich samych okresów wypowiedzenia przy umowach na czas nieokreślony i na czas określony zmniejszy zapewne liczbę długoterminowych umów okresowych, jednak niekoniecznie przełoży się to bezpośrednio na zwiększenie liczby kontraktów bezterminowych. Planowane zwiększenie ochrony pracowników czasowych może prowadzić do zmniejszenia ogólnej liczby umów o pracę, choćby na rzecz tzw. wymuszanego samozatrudnienia - zwłaszcza przy przyjmowaniu do pracy nowej osoby" - zaznacza ekspertka.

W jej ocenie dobre rozwiązania dotyczące okresów wypowiedzenia funkcjonują w prawie amerykańskim. Tłumaczy, że nie zależą one od rodzaju umowy, a od rodzaju wykonywanej pracy. Większą ochroną w prawie amerykańskim cieszą się pracownicy niższych szczebli, którzy zarabiają mniej, i dla których okres wypowiedzenia jest dłuższy. Natomiast tak zwane białe kołnierzyki, czyli pracownicy na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych, mogą być zwolnieni szybciej. Dzięki temu firma nie ponosi przez dłuższy czas kosztów wysokich wypłat w przypadku konieczności zwolnienia kierownika.

Nowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Drugą istotną zmianą - według ekspertki - ma być ograniczenie czasowe w przypadku terminowych umów o pracę. Nie będą one mogły łącznie przekraczać 36 miesięcy. Ta zmiana ma szanse faktycznie wpłynąć na zwiększenie liczby umów zawieranych na czas nieokreślony - w przypadku, gdy obie strony zadowolone są ze współpracy, nie ma powodów, by taką umowę zrywać i faktycznie staje się ona umową bezterminową. Jednak, w połączeniu ze zmianami dotyczącymi okresu wypowiedzenia, różnica między tymi dwoma typami umów faktycznie niemal zaniknie. Dotyczyć ona będzie wyłącznie terminu wygaśnięcia umowy - określonego lub nie.

Projekt ograniczenia umów terminowych przygotowywany w resorcie pracy ma trafić do Sejmu najpóźniej w I kwartale 2015. Do 21 listopada trwają konsultacje społeczne.

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.