REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Równe okresy wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS przewiduje zrównanie okresów wypowiedzenia w umowach terminowych i bezterminowych. Jaki jest cel nowej regulacji?

Zrównanie okresów wypowiedzenia przy umowach terminowych i bezterminowych zniweluje swoistą "niesprawiedliwość" - ocenia w komentarzu dla PAP Agnieszka Zawadzka z firmy doradczej Sedlak&Sedlak. Zmiany takie planuje MPiPS w projekcie noweli Kodeksu pracy.

Autopromocja

Ekspertka wskazuje, że pracownicy na długich umowach terminowych mają obecnie mniejsze poczucie bezpieczeństwa niż osoby z umowami na czas nieokreślony. Mogą zostać zwolnieni z zachowaniem jedynie dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, bez względu na to, jak długo pracowali w danej firmie. Na dyskryminację tych osób wskazał już Trybunał Sprawiedliwości UE oraz Komisja Europejska.

Jak podkreśla, zrównanie okresów wypowiedzenia przy umowach terminowych i bezterminowych tę swoistą "niesprawiedliwość" zniweluje. "Z punktu widzenia rynku pracy trzeba się jednak zastanowić, czemu takie umowy są w ogóle przez pracodawców wykorzystywane" - podkreśla. "Jak wynika ze sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2013, umowy zawarte na więcej niż 5 lat stanowiły (w przedsiębiorstwach kontrolowanych przez PIP) ponad 13 proc. wszystkich umów na czas określony. Z kolei według danych Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, w 2013 roku Polska miała najwyższy odsetek umów czasowych spośród wszystkich państw Unii Europejskiej" - zaznacza.

Liczenie okresów wypowiedzenia umów - szczególne przypadki

Zawadzka zwraca też uwagę, że umowy na czas określony są dla pracodawców rozwiązaniem atrakcyjnym - nawet w przypadku, gdy chcą oni związać się z pracownikiem na dłużej. Ponieważ oba te kontrakty różnią się przede wszystkim sposobem ich rozwiązania, główną przyczyną atrakcyjności umów czasowych są dla firm właśnie krótsze okresy wypowiedzenia. "Konieczność zachowywania takich samych okresów wypowiedzenia przy umowach na czas nieokreślony i na czas określony zmniejszy zapewne liczbę długoterminowych umów okresowych, jednak niekoniecznie przełoży się to bezpośrednio na zwiększenie liczby kontraktów bezterminowych. Planowane zwiększenie ochrony pracowników czasowych może prowadzić do zmniejszenia ogólnej liczby umów o pracę, choćby na rzecz tzw. wymuszanego samozatrudnienia - zwłaszcza przy przyjmowaniu do pracy nowej osoby" - zaznacza ekspertka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jej ocenie dobre rozwiązania dotyczące okresów wypowiedzenia funkcjonują w prawie amerykańskim. Tłumaczy, że nie zależą one od rodzaju umowy, a od rodzaju wykonywanej pracy. Większą ochroną w prawie amerykańskim cieszą się pracownicy niższych szczebli, którzy zarabiają mniej, i dla których okres wypowiedzenia jest dłuższy. Natomiast tak zwane białe kołnierzyki, czyli pracownicy na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych, mogą być zwolnieni szybciej. Dzięki temu firma nie ponosi przez dłuższy czas kosztów wysokich wypłat w przypadku konieczności zwolnienia kierownika.

Nowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Drugą istotną zmianą - według ekspertki - ma być ograniczenie czasowe w przypadku terminowych umów o pracę. Nie będą one mogły łącznie przekraczać 36 miesięcy. Ta zmiana ma szanse faktycznie wpłynąć na zwiększenie liczby umów zawieranych na czas nieokreślony - w przypadku, gdy obie strony zadowolone są ze współpracy, nie ma powodów, by taką umowę zrywać i faktycznie staje się ona umową bezterminową. Jednak, w połączeniu ze zmianami dotyczącymi okresu wypowiedzenia, różnica między tymi dwoma typami umów faktycznie niemal zaniknie. Dotyczyć ona będzie wyłącznie terminu wygaśnięcia umowy - określonego lub nie.

Projekt ograniczenia umów terminowych przygotowywany w resorcie pracy ma trafić do Sejmu najpóźniej w I kwartale 2015. Do 21 listopada trwają konsultacje społeczne.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyrok SN: Zmarły nie skorzystał z emerytury. Trzy lata. Wdowa ma gwarantowaną wypłatę z emerytury

Wdowa otrzyma świadczenie będące udziałem w kapitale wypracowanym przez zmarłego emeryta. Uzasadnieniem gwarantowanej wypłaty jest nieskorzystanie przez emeryta ze swojego kapitału.

Zostań urzędnikiem służby cywilnej. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r. Niższa opłata i nowe kursy

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Wysokość opłaty została obniżona. Dodano też nowe kursy w Systemie e-learningowym służby cywilnej.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

REKLAMA

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

REKLAMA

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA