REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Mil
Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę. /Fot. Fotolia
Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę stanowi dwustronną czynność prawną, w której zarówno pracodawca jak i pracownik składają zgodne oświadczenia woli o ustaniu między nimi stosunku pracy. Może być zainicjowane przez dowolną ze stron.

Kodeks pracy przewiduje, że stosunek pracy może być rozwiązany:

REKLAMA

Autopromocja
  1. w następstwie wypowiedzenia każdej ze stron z zachowaniem stosownych terminów,
  2. bez wypowiedzenia (w trybie natychmiastowym),
  3. z upływem czasu, na który umowa została zawarta (w przypadku umów na czas określony, na okres próbny, na zastępstwo nieobecnego pracownika),
  4. z dniem zakończenia pracy, w celu wykonania której została zawarta,
  5. w drodze porozumienia stron (najłagodniejsza i najbardziej elastyczna z form)

Każda umowa o pracę, niezależnie od jej typu, może zostać rozwiązana za porozumieniem stron. Tyczy się to również umów dotyczących osób szczególnie chronionych (np. kobiet w ciąży, związkowców, radnych). 

Zobacz także: Dłuższe okresy wypowiedzenia dla zatrudnionych na czas określony

Uprawnieni do wystąpienia z propozycją porozumienia

Z propozycją rozwiązania umowy za porozumieniem wystąpić może zarówno pracownik jak i pracodawca (lub osoba występująca w jego imieniu i upełnomocniona do dokonywania tego typu czynności).

Umowa rozwiązuje się w drodze złożenia zgodnych oświadczeń woli przez strony stosunku pracy. Należy pamiętać, iż jeśli druga strona nie przyjęła propozycji (np. gdy pracownik zawiadomił pracodawcę o swoich zamiarach a ten nie udzielił mu odpowiedzi twierdzącej lub wcale się do tego nie odniósł), stosunek pracy nie ulega rozwiązaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak wymagań co do formy

Do skuteczności porozumienia nie jest wymagana forma pisemna. Oświadczenia woli złożone w formie ustnej są skuteczne i wywołują ustalone między stronami skutki prawne (np. dotyczące terminu rozwiązania umowy, odmiennego od ustawowego).

Zobacz koniecznie: Kiedy stosować porozumienie lub wypowiedzenie zmieniające?

Ponadto Sąd Najwyższy niejednokrotnie podkreślał, iż takie porozumienie można zawrzeć również przez czynności konkludentne. Przykładowo w wyroku z dnia 13 października 1999 r. w sprawie o sygn. I PKN 297/99 Sąd Najwyższy stwierdził, że zgoda pracownika na powołanie go na stanowisko u dotychczasowego pracodawcy stanowi domniemane wyrażenie woli rozwiązania w drodze porozumienia stron wcześniej nawiązanej umowy o pracę:

„zgoda na powołanie ma być traktowana jako równoczesna rezygnacja z zatrudnienia na dotychczasowych warunkach (na umowie o pracę) u pracodawcy, u którego
obejmowane jest stanowisko obsadzane w drodze powołania, chyba że strony co innego wyraźnie w tej kwestii postanowią.”

W praktyce zaleca się jednak, aby porozumienie sporządzone zostało w formie pisemnej i opatrzone datą oraz podpisami. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji braku perspektyw na kontynuowanie dalszej współpracy przez strony i ryzyka wystąpienia sporów na tym tle.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry


Znaczenie zasady ugodowości

Sąd Najwyższy, w uchwale podniesionej do rangi zasady prawnej z dnia 17 października 1986 r. (sygn. III PZP 60/86), postanowił, że po spełnieniu pewnych warunków istnieje możliwość swoistej konwersji decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia w rozwiązującą umowę w drodze porozumienia:

„Dopuszczalne jest zawarcie ugody sądowej, na mocy której strony przekształcają rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia na rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia także bez zmiany daty rozwiązania umowy, jeżeli oświadczenie zakładu pracy o wcześniejszym rozwiązaniu tej umowy zostało skutecznie odwołane, a zawarcie ugody nie jest sprzeczne z prawem, zasadami współżycia społecznego i słusznym interesem stron.”

W uzasadnieniu uchwały przeczytać można m. in., że ugodowe załatwianie sporów o roszczenia z zakresu prawa pracy jest jednym z pożądanych środków rozwiązywania konfliktów. Nie tylko ze względu na obowiązek dążenia sądu do ugodowości wynikający z art. 10 k.p.c., ale przede wszystkim z uwagi na wprowadzenie do systemu prawnego pro-ugodowego instrumentu jaki stanowią komisje pojednawcze.

Zobacz także: Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy - zgoda pracownika

Cofnięcie skutków porozumienia

Skuteczne cofnięcie skutków porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę może mieć miejsce jedynie w dwóch sytuacjach: przy terminowym cofnięciu oświadczenia woli lub uchyleniu się od jego skutków.

W pierwszym przypadku wymagane jest, aby oświadczenie o cofnięciu zgody doszło do adresata wcześniej niż oświadczenie o rozwiązaniu umowy lub najpóźniej jednocześnie z nim.

W drugim należy powołać się na przynajmniej jedną z wad oświadczeń woli. Najczęściej występujące w tego typu stosunkach to:

Polecamy serwis: Odpowiedzialność prawa i obowiązki

  1. Znajdowanie się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne podjęcie decyzji – choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy, inne zaburzenia czynności psychicznych (bez względu na ich źródło), np. ponadnaturalny poziom stresu, wahania nastrojów spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej.
  2. Działanie po wpływem błędu (rozumianego jako niezgodność pomiędzy stanem faktycznym a istniejącym w świadomości danej osoby) – tylko, gdy wykaże się, że:
    • jedna strona wprowadziła drugą w błąd,
    • o błędzie wiedziała lub
    • mogła go z łatwością zauważyć .
    • (z wyjątkiem błędu wywołanego niewiedzą kobiety co do faktu bycia przez nią w ciąży, którego nie trzeba udowadniać)
    • oraz gdy był on istotny - składający oświadczenie nie złożyłby oświadczenia tej treści, gdyby nie działał w błędzie.
  3. Działanie pod wpływem groźby drugiej strony lub osoby trzeciej – bezprawnej, poważnej, tj. wzbudzającej obawę, że danej osobie (lub osobie trzeciej) grozi niebezpieczeństwo.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z czynnością bezwzględnie nieważną, tzn. nie wywołującą skutków prawnych, w drugim i trzecim z czynnością wzruszalną – ważną do czasu uchylenia się od jej skutków. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA