REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5000 zł do 8000 zł zasadniczego wynagrodzenia od 30 kwietna 2024, z wyrównaniem od 1 stycznia, podwyżka o 20% - ale nie dla każdego

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
5000 zł do 8000 zł zasadniczego wynagrodzenia od 30 kwietna 2024, z wyrównaniem od 1 stycznia, podwyżka o 20% - ale nie dla każdego
5000 zł do 8000 zł zasadniczego wynagrodzenia od 30 kwietna 2024, z wyrównaniem od 1 stycznia, podwyżka o 20% - ale nie dla każdego

REKLAMA

REKLAMA

5000 zł do 8000 zł zasadniczego wynagrodzenia od 30 kwietna 2024, z wyrównaniem od 1 stycznia, podwyżka o 20% - ale nie dla każdego. Konkretna wysokość stawek zależy od kwalifikacji, posiadanego doświadczenia oraz od jednostki zatrudniającej. Która grupa zawodowa otrzyma takie podwyżki? 
rozwiń >

Wysokość zasadniczego wynagrodzenia asystentów i starszych asystentów prokuratorów

W dniu 26 kwietnia 2024 r. wydano rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wynagrodzenia zasadniczego asystentów i starszych asystentów prokuratorów (Dz.U. z 2024 r. poz. 661, dalej jako: rozporządzenie). To właśnie o te grupy zawodowe chodzi, ale zatrudnione w  w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury. Zmieniono wysokość ich zasadniczego wynagrodzenia i to nie mało. Rozporządzenie obowiązuje od 30 kwietnia 2024 r. Tym samym utraciło moc poprzednie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 kwietnia 2023 r. w sprawie wynagrodzenia zasadniczego asystentów i starszych asystentów prokuratorów (Dz.U. poz. 713).

Ile dotychczas zarabiał starszy asystent prokuratora i asystent ?

Przed zmianami stawki zasadniczego wynagrodzenia były takie następujące:

 Prokuratura Krajowa i prokuratura regionalna:

Prokuratura okręgowa: 

Prokuratura rejonowa

Asystent prokuratora 4500–6500Asystent prokuratora 4300–6500Asystent prokuratora 4300–6500
Starszy asystent prokuratora 4900–6500Starszy asystent prokuratora 4700–6500Starszy asystent prokuratora 4500–6500

Można zauważyć, że górna granica niezależnie od jednostki organizacyjnej prokuratury, w której jest zatrudniony asystent / starszy asystent prokuratora wynosiła zawsze tyle samo bo 6500 zł.

Podwyżki o 20%

W ustawie budżetowej z dnia 18 stycznia 2024 r. na rok 2024 (Dz. U. poz. 122) przewidziano wzrost wynagrodzenia osób zatrudnionych w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury (w tym asystentów i starszych asystentów prokuratorów) o 20%. Wzrost ten jest skorelowany ze wzrostem średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, który w roku 2024 kształtować się będzie na poziomie 120%. 

Dlaczego podwyżki w prokuraturze?

Jak wynika z uzasadnienia do projektu rozporządzenia: 

Przy obecnie określonej dolnej i górnej granicy wynagrodzenia zasadniczego asystentów i starszych asystentów prokuratorów nie byłoby możliwe podwyższenie przedstawicielom ww. grupy zawodowej wynagrodzenia w pełnej wysokości. Konieczne jest zatem ustalenie wyższej dolnej oraz górnej granicy zasadniczego wynagrodzenia, co uzasadnia wydanie przez Ministra Sprawiedliwości nowego rozporządzenia w tej kwestii. Po przeanalizowaniu wysokości wynagrodzeń otrzymywanych faktycznie przez asystentów i starszych asystentów prokuratorów, mając na uwadze wskazane powyżej cele, zasadnym jest, aby zmiana przewidzianych dla nich przedziałów płacowych polegała na podwyższeniu dolnej granicy ich wynagrodzeń zasadniczych do wysokości odpowiednio 5000, 5200, 5400 i 5600 zł, a granicy górnej do wysokości 8000 zł.

Ile po zmianach zarabia starszy asystent prokuratora i asystent ?

 Po zmianach od 1 stycznia 2024 r. stawki zasadniczego wynagrodzenia są następujące:

 Prokuratura Krajowa i prokuratura regionalna:

Prokuratura okręgowa: 

Prokuratura rejonowa

Asystent prokuratora 5200–8000Asystent prokuratora 5000–8000Asystent prokuratora 5000–8000
Starszy asystent prokuratora 5600–8000Starszy asystent prokuratora 5400–8000Starszy asystent prokuratora 5200–8000

Można zauważyć, że górna granica niezależnie od jednostki organizacyjnej prokuratury, w której jest zatrudniony asystent / starszy asystent prokuratora wynosiła zawsze tyle samo bo 8000 zł.

Podwyżki wynoszą więc około 20% i w górnej granicy są na ten moment ponad przeciętne wynagrodzenie.

Ile wynosi średnia krajowa 2024?

Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20  marca 2024 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 r. w związku z art. 83 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń (Dz. U. z 2023 r. poz. 1111 i 1723) ogłasza się, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 r. wyniosło 7978,99 zł.

Od kiedy podwyżki w prokuraturze?

Rozporządzenie wprawdzie weszło w życie w kwietniu 2024 r., ale będzie obowiązywał oz mocą wsteczną, bowiem jak wynika z jego treści:  przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do wynagrodzenia zasadniczego asystentów i starszych asystentów prokuratorów od dnia 1 stycznia 2024 r.

Jakie obowiązki ma asystent w prokuraturze regionalnej, okręgowej lub rejonowej?

Jakie obowiązki ma asystent w prokuraturze regionalnej, okręgowej lub rejonowej wykonuje bieżące czynności nadzoru nad dochodzeniem, do których należy:
1) systematyczne zapoznawanie się z aktami sprawy i zwracanie szczególnej uwagi na:
a) zakres przedmiotowy i podmiotowy postępowania,
b) sposób realizacji celów postępowania przygotowawczego,
c) szybkość i trafność podejmowania pierwszych czynności po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie,
d) sposób dokumentowania ustnych zawiadomień o przestępstwie oraz zasadność wszczynania dochodzeń,
e) prawidłowość przyjętych w dochodzeniu kierunków postępowania,
f) prawidłowość przeprowadzenia i utrwalania dowodów,
g) szybkość postępowania, a zwłaszcza koncentrację czynności,
h) prawidłowość postępowania z dowodami rzeczowymi,
i) prawidłowość przeprowadzenia czynności związanych z wydaniem postanowienia o przedstawieniu zarzutów,
j) realizację uprawnień procesowych uczestników postępowania,
k) sposób weryfikacji zeznań świadków i wyjaśnień podejrzanych,
l) przestrzeganie zasad biurowości, w szczególności poprawności ułożenia materiałów sprawy, numeracji akt, szaty graficznej oraz wykonania obowiązku anonimizacji danych adresowych;
2) badanie terminowości nadsyłania przez Policję lub inne uprawnione organy akt dochodzenia z wnioskiem o przedłużenie czasu jego trwania;
3) badanie poziomu czynności procesowych oraz wydanych w toku dochodzenia zarządzeń i postanowień.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wyższe dofinansowanie dla pracodawcy za pracowników niepełnosprawnych. Zmiany od lipca 2024 r.

Zwiększy się wysokość dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmiany mają wejść w życie od lipca 2024 r. Ile wyniesie dofinansowanie?

REKLAMA