REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie się z pracy czy bycie zwolnionym?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Zwolnienie się z pracy czy bycie zwolnionym? /Fot. Fotolia
Zwolnienie się z pracy czy bycie zwolnionym? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli sytuacja pracownika w firmie jest niepewna, warto zastanowić się nad formą zakończenia współpracy z pracodawcą. Co jest lepsze: zwolnienie się z pracy czy bycie zwolnionym? Warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, takich jak np. wypłata odprawy.

Zrezygnować czy dać się zwolnić?

Twoja przyszłość w firmie jest niepewna? Grozi Ci zwolnienie ze względu na słabe wyniki w pracy lub po prostu nie dogadujesz się z szefem? Powinieneś poczekać, aż zostaniesz zwolniony, czy samemu odejść? Odpowiedź zależy od tego, co dla Ciebie ma większe znaczenie - reputacja czy finanse?

REKLAMA

Autopromocja

Jeśli odejdziesz sam, pozostanie wrażenie, że to do Ciebie należała decyzja. Niestety, wtedy najprawdopodobniej nie otrzymasz odprawy, a na pewno nie tak wysokiej, jak w przypadku zwolnienia. Oto kilka innych kwestii, które warto rozważyć, przed podjęciem decyzji:

Czy Twoje zdrowie psychiczne jest w dobrej kondycji?

Zanim złożysz wypowiedzenie, zastanów się, czy Twoja zła sytuacja w pracy nie nadwyręża zbyt mocno Twojej psychiki. Jak trudno jest Ci wstać rano, z myślą, że musisz iść do pracy? Nie tak źle? Może więc warto jakoś się przemęczyć. Jeśli jednak niechęć do pracy jest bardzo silna – powinieneś odejść.

Zadaj pytanie na FORUM

Na jakim szczeblu kariery się znajdujesz?

Zazwyczaj wpływ zwolnienia nie jest aż tak silny w przypadku osób z niewielkim doświadczeniem. Można wtedy przyjąć utratę pracy jako coś przejściowego. Należy jednak szczerze powiedzieć o zwolnieniu na kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej. Oczywiście nie trzeba zagłębiać się w szczegóły i wspominać, że zwolnienie nastąpiło z powodu słabych wyników – proponuje Małgorzata Majewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie masz perspektywy?

Na stanowisku menedżerskim poszukiwanie pracy zazwyczaj trwa około pół roku. Upewnij się więc, że masz odpowiednie zabezpieczenie finansowe, ale także mentalne, aby  zafundować sobie taką przerwę. Czas oczekiwania na nową szansę zawodową zależy oczywiście od branży i jej aktualnej sytuacji na rynku. Ponadto, pracodawcy często wolą zatrudniać osoby w danej chwili zatrudnione, albo takie, które pozostawały bez pracy przez okres krótszy niż pół roku – zauważa Małgorzata Majewska.

Biorąc to wszystko pod uwagę, przemyśl, czy dasz sobie radę. Jeśli wszystko wskazuje na to, że tak – możesz spokojnie odejść z pracy.

Porozumienie versus roszczenie

Czy posiadasz jakieś wpływy?

Osoby na dość wysokich stanowiskach często mogą liczyć na korzystny pakiet zabezpieczeń finansowych, w zamian za nie przyczynianie się do pogorszenia wizerunku firmy po odejściu. Większość firm zdaje sobie sprawę, że odchodzący menadżerowie stanowią zagrożenie, mogą bowiem niekorzystnie wypowiadać się o byłym pracodawcy – tłumaczy Małgorzata Majewska.

Czy rozejdzie się plotka?

Jeśli pracujesz na wysokim stanowisku, jest bardzo prawdopodobne, że obracasz w dość hermetycznym środowisku profesjonalistów. W takim wypadku wszyscy w krótkim czasie będą wiedzieli o powodach rozstania się z firmą. Korzystniej jest więc zrezygnować samemu.

Od pracowników na wyższych stanowiskach oczekuje się ponadto pewnego zakresu kompetencji. Jeśli zostaniesz zwolniony, te kompetencje mogą zostać przez środowisko branżowe zakwestionowane.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia

Pogódź się ze swoim przeznaczeniem

Jeśli zdecydujesz się jednak poczekać na list z informacją o zwolnieniu, przygotuj się na ten moment. Zasięgnij porady u przyjaciół lub udaj się do trenera kariery. Najgorsze, co możesz zrobić, to zanegować całą sytuację. Pogódź się z tym, co nieuchronne i upewnij się, że stanie się to na jak najkorzystniejszych dla Ciebie warunkach.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA