Kiedy matury 2024? Terminy, przedmioty i praca nauczycieli
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy jest matura w 2024?
- Ile osób przystąpi do matury w 2024?
- Pytania na maturze
- Kiedy wyniki matury?
- Zasady egzaminu maturalnego 2024
- Jakie są przedmioty obowiązkowe i dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2024 r.
- W jakich godzinach matura?
- Matura 2024 a praca nauczycieli
Kiedy jest matura w 2024?
W dniu 7 maja 2024 r. (wtorek) rozpoczynają się matury! Abiturienci niemalże tuż po weekendzie majowym zasiądą do ławek, aby zdać egzamin dojrzałości. Tegoroczny egzamin maturalny odbywa się więc jak zwykle, na początku maja - kiedy to zakwitną kasztany.
REKLAMA
część pisemna – od 7 do 24 maja,
część ustna – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.
Ile osób przystąpi do matury w 2024?
Do egzaminu maturalnego przystąpi w 2024 r. około 263 tys. absolwentów szkół ponadpodstawowych.
Pytania na maturze
Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 596 różnego rodzaju arkuszy oraz 112 różnego rodzaju płyt (do egzaminów z języków obcych nowożytnych, informatyki i historii muzyki), w tym w formach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz do potrzeb zdających – obywateli Ukrainy.
Kiedy wyniki matury?
Wyniki egzaminu maturalnego poznamy 9 lipca 2024 r.
Zasady egzaminu maturalnego 2024
Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej: w 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach:
Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego, absolwenci 5-letniego technikum, absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej przystąpią do egzaminu w Formule 2023, natomiast absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum
oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu w Formule 2015.
W 2024 r. zadania w arkuszach egzaminacyjnych oraz zadania w części ustnej egzaminu będą sprawdzały (po raz ostatni) poziom opanowania przez absolwentów wiadomości oraz umiejętności określonych:
w przypadku egzaminu w Formule 2023 – w wymaganiach egzaminacyjnych stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 10 czerwca 2022 r.
w przypadku egzaminu w Formule 2015 – w wymaganiach egzaminacyjnych stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 sierpnia 2022 r.
Jakie są przedmioty obowiązkowe i dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2024 r.
Egzamin maturalny składa się z następujących przedmiotów obowiązkowych:
w części ustnej:
język polski – bez określania poziomu,
język obcy nowożytny – bez określania poziomu,
język mniejszości narodowej – bez określania poziomu (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej;
w części pisemnej:
język polski – na poziomie podstawowym,
matematyka – na poziomie podstawowym,
język obcy nowożytny – na poziomie podstawowym,
język mniejszości narodowej – na poziomie podstawowym (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej).
W 2024 r. każdy absolwent ma obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie.
W jakich godzinach matura?
Każdego dnia będą przeprowadzane dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9:00, druga – o 14:00 (z wyjątkiem 7 maja, kiedy zostanie przeprowadzona tylko poranna sesja egzaminu).
w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 9:00 – tego samego dnia ok. godz. 14:00
w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14:00 – tego samego dnia ok. godz. 19:00
Matura 2024 a praca nauczycieli
Zgodnie z Kartą Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 984) czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach tego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
W ramach swoich zadań nauczyciel jest obowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego jak i nauczyciel jest obowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu odpowiednio: egzaminu ósmoklasisty, egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu maturalnego - z wyjątkiem części ustnej.
Karta Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 984)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat