REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę na czas nieokreślony - plusy i minusy

Monika Kosakowska
Umowa o pracę na czas nieokreślony - plusy i minusy. / fot. Fotolia
Umowa o pracę na czas nieokreślony - plusy i minusy. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę na czas nieokreślony to, co do zasady, najbardziej pożądana forma zatrudnienia dla pracowników i najmniej chętnie stosowany rodzaj umowy przez pracodawców. Jakie są plusy i minusy umowy bezterminowej?

Umowa na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony to forma zatrudnienia, która dla etatowych pracowników często jest tą wymarzoną. Z drugiej strony, w opinii pracodawców jest ona często traktowana jako zło konieczne, którego chcieliby jak najdłużej unikać. Jakie są plusy, a jakie minusy takiej formy zatrudnienia?

REKLAMA

Autopromocja

Długi okres wypowiedzenia

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. - Pracodawcy próbują unikać związania się z pracownikiem umową na czas nieokreślony przede wszystkim z powodu relatywnie długich okresów wypowiedzenia, które w zależności od stażu pracy wynosi od 2 tygodni (jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy), przez miesiąc (jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,) aż do trzech miesięcy (jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata) – tłumaczy Marta Kosakowska, aplikant adwokacji TGC Corporate Lawyers. W sytuacji, gdy powodem rozwiązania umowy jest nieprawidłowe wykonywanie obowiązków przez pracownika czy też zarzuty dotyczące np. jego zachowania lub umiejętności pracy w zespole, tak długi okres wypowiedzenia może być kłopotliwy zarówno dla pracodawcy, ale także dla pozostałych członków zespołu przez demotywująca atmosferę i spadek efektywności pracy.

Trudne wskazanie przyczyny

Drugim argumentem przeciwko umowie o pracę na czas nieokreślony przytaczanym przez pracodawców jest, zgodnie z brzmieniem art. 30 § 4 Kodeksu Pracy, obowiązek wskazania uzasadnionych przyczyn wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. - Pracodawcy nierzadko mają problem z prawidłowym, rzetelnym wskazaniem rzeczywistych podstaw do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, a brak wskazania podlegających weryfikacji podstaw praktycznie uniemożliwia rozstanie się z pracownikiem. Stosując umowy o pracę na czas określony pracodawca, co do zasady unika obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia takiej umowy- wyjaśnia Marta Kosakowska.

Kolejnym powodem, który zniechęca pracodawców do zawierania tej formy umowy jest fakt, że w razie ewentualnego sporu sąd pracy może orzec przywrócenie pracownika do pracy na poprzednich warunkach. W przypadku umowy terminowej co do zasady taka decyzja nie będzie mieć miejsca. Trzeba jednak podkreślić, że pomimo kilku minusów często ważne dla pracodawców jest to, że umowa bezterminowa zwiększa lojalność pracownika i jego pozytywne nastawienie do wykonywanych obowiązków.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik zawsze „za” umową na czas nieokreślony?

REKLAMA

Dla większości pracujących osób umowa na czas nieokreślony ma dużą wartość. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla osób młodych, które rozpoczynają życie rodzinne oraz dla tych, którzy w niedługim czasie wejdą w wiek przedemerytalny, ponieważ gwarantuje poczucie stabilizacji. - Z punktu widzenia zatrudnionego oczywistymi zaletami umowy na czas nieokreślony są dłuższe okresy wypowiedzenia, niezbędność uzasadnienia decyzji o rozstaniu, a w niektórych przypadkach konieczność konsultacji wypowiedzenia ze związkami zawodowymi działającymi w zakładzie pracy. Ponadto posiadanie umowy na czas nieokreślony znacząco wpływa na zdolność kredytową, a niekiedy wręcz jest warunkiem uzyskania kredytu na mieszkanie- mówi ekspertka.

Należy jednak zauważyć, iż wraz z rozwojem wąskich specjalizacji w wielu zawodach oraz rozwojem grup specjalistów, których umiejętność są niezwykle cenne na rynku pracy, coraz częściej to pracownicy nie chcą się wiązać na stałe z pracodawcą i z własnej woli godzą się, bądź nawet sugerują, zatrudnienie terminowe. Pozwala to na większą mobilność i elastyczności na rynku pracy. W przypadku otrzymania lepszej, finansowo korzystniejszej oferty pracy, strony mogą rozstać się w relatywnie krótkim czasie i zaangażować w inne projekty.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA