REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata zawieszonych emerytur tylko na wniosek

Wypłata zawieszonych emerytur na wniosek. / Fot. Fotolia
Wypłata zawieszonych emerytur na wniosek. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wypłata zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. emerytur następuje tylko na wniosek emerytów. Przyczyną zawieszenia ich wypłaty było nierozwiązanie stosunku pracy zawartego przed przejściem na emeryturę.

Wypłata zawieszonych emerytur

ZUS wypłaca wraz z należnymi odsetkami emerytury, które były zawieszone od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., a przyczyną ich zawieszenia było nierozwiązanie stosunku pracy zawartego przed przejściem na emeryturę. Wypłata zawieszonego świadczenia nastąpi tylko na wniosek zgłoszony przez emeryta.

Autopromocja

Komu przysługuje wypłata zawieszonej emerytury?

Zasady ustalania i wypłaty emerytur zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., w związku z kontynuowaniem zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę określa ustawa z 13 grudnia 2013 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 169). Przepisy te weszły w życie 19 lutego 2014 r. i dotyczą wszystkich emerytów, którzy prawo do emerytury nabyli przed 1 stycznia 2011 r.

Należy podkreślić, że przepisy zrównują wszystkich emerytów objętych tą regulacją. Tak więc – po zgłoszeniu wniosku – wypłatę zawieszonej emerytury otrzymają zarówno ci, którzy wcześniej dostali decyzję odmowną z ZUS, jak i ci, którzy przegrali sprawy w sądzie. Wypłata zawieszonej emerytury nie przysługuje natomiast osobom, którym – na podstawie prawomocnego wyroku sądu – ZUS wypłacił już emeryturę.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

W jaki sposób oblicza się zawieszoną emeryturę?

Kwota emerytury zostanie ustalona w wysokości, w jakiej byłaby wypłacona, gdyby nie została zawieszona w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Przy jej ustalaniu zostanie zatem uwzględniona waloryzacja od 1 marca 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli emeryt w okresie zawieszenia emerytury zgłaszał wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia, np. poprzez doliczenie stażu, to emerytura zostanie uwzględniona w podwyższonej wysokości.

Zadaj pytanie na FORUM

Co z wypłatą odsetek?

Do kwoty obliczonej do wypłaty zawieszonej emerytury doliczone zostaną odsetki, za okres do dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 19 lutego 2014 r.

dla osób, którym ZUS wypłacił zawieszoną emeryturę po wyroku sądu!

Osoby, którym wypłacono zawieszoną emeryturę na podstawie wyroku, w którym sąd oddalił roszczenie o odsetki albo o nich nie orzekł, mogą zgłosić wniosek o wypłatę odsetek. Odsetki będą przysługiwały:

 • do dnia wypłaty, jeżeli wypłata zawieszonej emerytury, na podstawie wyroku sądu, nastąpiła przed dniem wejścia w życie ustawy;

 • do dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli wypłata zawieszonej emerytury, na podstawie wyroku sądu, nastąpiła po dniu wejścia w życie ustawy.

Emerytura osób pełniących czynną służbę wojskową przed 1 stycznia 1999 r. - wyrok TK

Czy ZUS rozliczy przychód osiągnięty przez tzw. wcześniejszych emerytów?

Tak, przy ustalaniu kwoty zawieszonej emerytury zostanie rozliczony osiągnięty przychód. Dotyczy to emerytów, którzy do 31 października 2011 r. nie ukończyli obowiązującego wówczas wieku emerytalnego (60 lat-kobiety i 65 lat–mężczyźni).

Ponadto, jeśli w okresie, za który przysługuje kwota zawieszonej emerytury osoba zainteresowana pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną, to należna do wypłaty emerytura zostanie pomniejsz ona o kwotę pobranej renty.

Co powinien zawierać wniosek?

Wniosek musi zawierać kilka obowiązkowych elementów:

 • imię i nazwisko emeryta,
 • adres zamieszkania,
 • numer emerytury,
 • nazwę i adres oddziału ZUS,
 • podpis emeryta.

Okresowa emerytura kapitałowa - nowe zasady

Wniosek musi też określać czego dotyczy – a więc wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkam i lub tylko odsetek, jeżeli emerytura została wcześniej wypłacona na mocy wyroku sądu bez odsetek.

Osoby, których emerytury podlegają rozliczeniu, ponieważ osiągały przychód, wraz z wnioskiem o wypłatę zawieszonej emerytury powinny złożyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodu uzyskanego w 2011 i w 2012 roku, o ile zaświadczenia takiego nie złożyły wcześniej.

Wniosek najlepiej skierować do swojego oddziału ZUS, choć oczywiście można go złożyć w każdej tere nowej jednostce ZUS.

Czy określony został termin, do którego można składać wnioski?

Emeryt może złożyć wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury wraz z odsetkami w dowolnym czasie. Roszczenie o zwrot zawieszonej emerytury nie przedawnia się.

Korzystne zasady wznawiania wypłaty emerytur kapitałowych

W jakim czasie ZUS wyda decyzję?

Ustawowy termin na wydanie decyzji w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury wynosi 60 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Taką okolicznością może być np. data wpływu do ZUS zaświadczenia pracodawcy o wysokości przychodów osiągniętych przez emeryta

A co ze sprawami, które są w sądzie?

Zależy to od tego, czy to ZUS, czy też emeryt odwołał się do sądu.

 • W sprawach, w których oddział ZUS wniósł apelację od wyroku sądu okręgowego, ustalającego wypłatę emerytury za okres od 1 października 2011 r., ZUS – po zgłoszeniu przez emeryta wniosku – ZUS wystąpi o cofnięcie apelacji w całości lub w części i po zakończeniu postępowania sądowego wyda decyzję i dokona wypłaty emerytury.
 • Jeśli natomiast to emeryt wniósł odwołanie od decyzji ZUS albo apelację od negatywnego dla siebie wyroku sądu okręgowego, to ZUS zawiesi postępowanie do czasu zakończenia przez sąd postępowania sądowego prawomocnym orzeczeniem. Może to być postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli emeryt wystąpił o cofnięcie odwołania lub apelacji, albo wyrok orzekający w sprawie roszczenia emeryta. Decyzja w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury zostanie wydana po zgłoszeniu przez emeryta wniosku o podjęcie postępowania.

Wznowienie wypłaty zawieszonej emerytury od miesiąca wstrzymania wypłaty - zmiana w emeryturach mundurowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA