REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata zawieszonych emerytur tylko na wniosek

Wypłata zawieszonych emerytur na wniosek. / Fot. Fotolia
Wypłata zawieszonych emerytur na wniosek. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wypłata zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. emerytur następuje tylko na wniosek emerytów. Przyczyną zawieszenia ich wypłaty było nierozwiązanie stosunku pracy zawartego przed przejściem na emeryturę.

Wypłata zawieszonych emerytur

ZUS wypłaca wraz z należnymi odsetkami emerytury, które były zawieszone od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., a przyczyną ich zawieszenia było nierozwiązanie stosunku pracy zawartego przed przejściem na emeryturę. Wypłata zawieszonego świadczenia nastąpi tylko na wniosek zgłoszony przez emeryta.

REKLAMA

Autopromocja

Komu przysługuje wypłata zawieszonej emerytury?

Zasady ustalania i wypłaty emerytur zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., w związku z kontynuowaniem zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę określa ustawa z 13 grudnia 2013 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 169). Przepisy te weszły w życie 19 lutego 2014 r. i dotyczą wszystkich emerytów, którzy prawo do emerytury nabyli przed 1 stycznia 2011 r.

Należy podkreślić, że przepisy zrównują wszystkich emerytów objętych tą regulacją. Tak więc – po zgłoszeniu wniosku – wypłatę zawieszonej emerytury otrzymają zarówno ci, którzy wcześniej dostali decyzję odmowną z ZUS, jak i ci, którzy przegrali sprawy w sądzie. Wypłata zawieszonej emerytury nie przysługuje natomiast osobom, którym – na podstawie prawomocnego wyroku sądu – ZUS wypłacił już emeryturę.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

W jaki sposób oblicza się zawieszoną emeryturę?

Kwota emerytury zostanie ustalona w wysokości, w jakiej byłaby wypłacona, gdyby nie została zawieszona w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Przy jej ustalaniu zostanie zatem uwzględniona waloryzacja od 1 marca 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli emeryt w okresie zawieszenia emerytury zgłaszał wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia, np. poprzez doliczenie stażu, to emerytura zostanie uwzględniona w podwyższonej wysokości.

Zadaj pytanie na FORUM

Co z wypłatą odsetek?

Do kwoty obliczonej do wypłaty zawieszonej emerytury doliczone zostaną odsetki, za okres do dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 19 lutego 2014 r.

dla osób, którym ZUS wypłacił zawieszoną emeryturę po wyroku sądu!

Osoby, którym wypłacono zawieszoną emeryturę na podstawie wyroku, w którym sąd oddalił roszczenie o odsetki albo o nich nie orzekł, mogą zgłosić wniosek o wypłatę odsetek. Odsetki będą przysługiwały:

  • do dnia wypłaty, jeżeli wypłata zawieszonej emerytury, na podstawie wyroku sądu, nastąpiła przed dniem wejścia w życie ustawy;

  • do dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli wypłata zawieszonej emerytury, na podstawie wyroku sądu, nastąpiła po dniu wejścia w życie ustawy.

Emerytura osób pełniących czynną służbę wojskową przed 1 stycznia 1999 r. - wyrok TK

Czy ZUS rozliczy przychód osiągnięty przez tzw. wcześniejszych emerytów?

REKLAMA

Tak, przy ustalaniu kwoty zawieszonej emerytury zostanie rozliczony osiągnięty przychód. Dotyczy to emerytów, którzy do 31 października 2011 r. nie ukończyli obowiązującego wówczas wieku emerytalnego (60 lat-kobiety i 65 lat–mężczyźni).

Ponadto, jeśli w okresie, za który przysługuje kwota zawieszonej emerytury osoba zainteresowana pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną, to należna do wypłaty emerytura zostanie pomniejsz ona o kwotę pobranej renty.

Co powinien zawierać wniosek?

Wniosek musi zawierać kilka obowiązkowych elementów:

  • imię i nazwisko emeryta,
  • adres zamieszkania,
  • numer emerytury,
  • nazwę i adres oddziału ZUS,
  • podpis emeryta.

Okresowa emerytura kapitałowa - nowe zasady

Wniosek musi też określać czego dotyczy – a więc wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkam i lub tylko odsetek, jeżeli emerytura została wcześniej wypłacona na mocy wyroku sądu bez odsetek.

Osoby, których emerytury podlegają rozliczeniu, ponieważ osiągały przychód, wraz z wnioskiem o wypłatę zawieszonej emerytury powinny złożyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodu uzyskanego w 2011 i w 2012 roku, o ile zaświadczenia takiego nie złożyły wcześniej.

Wniosek najlepiej skierować do swojego oddziału ZUS, choć oczywiście można go złożyć w każdej tere nowej jednostce ZUS.

Czy określony został termin, do którego można składać wnioski?

Emeryt może złożyć wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury wraz z odsetkami w dowolnym czasie. Roszczenie o zwrot zawieszonej emerytury nie przedawnia się.

Korzystne zasady wznawiania wypłaty emerytur kapitałowych

W jakim czasie ZUS wyda decyzję?

Ustawowy termin na wydanie decyzji w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury wynosi 60 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Taką okolicznością może być np. data wpływu do ZUS zaświadczenia pracodawcy o wysokości przychodów osiągniętych przez emeryta

A co ze sprawami, które są w sądzie?

Zależy to od tego, czy to ZUS, czy też emeryt odwołał się do sądu.

  • W sprawach, w których oddział ZUS wniósł apelację od wyroku sądu okręgowego, ustalającego wypłatę emerytury za okres od 1 października 2011 r., ZUS – po zgłoszeniu przez emeryta wniosku – ZUS wystąpi o cofnięcie apelacji w całości lub w części i po zakończeniu postępowania sądowego wyda decyzję i dokona wypłaty emerytury.
  • Jeśli natomiast to emeryt wniósł odwołanie od decyzji ZUS albo apelację od negatywnego dla siebie wyroku sądu okręgowego, to ZUS zawiesi postępowanie do czasu zakończenia przez sąd postępowania sądowego prawomocnym orzeczeniem. Może to być postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli emeryt wystąpił o cofnięcie odwołania lub apelacji, albo wyrok orzekający w sprawie roszczenia emeryta. Decyzja w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury zostanie wydana po zgłoszeniu przez emeryta wniosku o podjęcie postępowania.

Wznowienie wypłaty zawieszonej emerytury od miesiąca wstrzymania wypłaty - zmiana w emeryturach mundurowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA