REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydanie świadectwa pracy

Radca prawny Agnieszka Śniegowska
Wydawanie świadectwa pracy. /Fot. Fotolia
Wydawanie świadectwa pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wydanie świadectwa pracy to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, sposobu jego rozwiązania ani długości okresu zatrudnienia. Kiedy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy?

Obowiązek wydania świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy pracownikowi (art. 97 kodeksu pracy). Obowiązek ten jest bezwzględny, nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, trybu jego rozwiązania czy długości okresu zatrudnienia. Nie może być również uzależniony od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Świadectwo pracy wydaje się w związku z zakończeniem stosunku pracy (jego rozwiązaniem lub wygaśnięciem). Reguła ta doznaje wyjątku w przypadku terminowych umów o pracę, a konkretnie umowy o pracę na okres próby, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Świadectwo pracy obejmuje wówczas zakończone okresy zatrudnienia na podstawie tych umów zawartych w okresie 24 miesięcy, liczonych od zawarcia pierwszej z nich. 

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: Zasady wydawania świadectwa pracy - kontrowersyjne przepisy w praktyce

Oznacza to, że przy umowie na czas nieokreślony świadectwo pracy wydaje się raz, w dniu, w którym stosunek pracy ulega rozwiązaniu lub wygaśnięciu, bez względu na to ile faktycznie trwał. Natomiast w sytuacji, w której z pracownikiem zawarto jedną lub więcej wskazanych umów terminowych, także w przypadku gdy poprzedzają one umowę o pracę na czas nieokreślony, pracodawca może wydać jedno zbiorcze świadectwo pracy albo świadectwo (świadectwa) pracy dokumentujące poszczególne okresy zatrudnienia wynikające z tych umów.

Zbiorcze świadectwo pracy

Zbiorcze świadectwo pracy wydaje się za okres zatrudnienia na podstawie ww. umów terminowych, które zostały zawarte z pracownikiem w okresie kolejnych 24 miesięcy i na rzecz pracownika, który pozostanie w zatrudnieniu do tego czasu. Termin ten liczy się od dnia zawarcia pierwszej z ww. umów, a pomiędzy kolejnymi umowami o pracę mogą występować przerwy. Zbiorcze świadectwo wydaje się z upływem 24 miesięcy albo później. Drugi wariant dotyczy sytuacji, w której ostatnia z umów terminowych zostaje zawarta przed końcem 24-miesięcznego okresu, ale nie rozwiązuje się ani nie wygasa w tej dacie tylko później. W ten sposób nie wydaje się świadectwa pracy w trakcie trwania umowy, a 24-miesięczny ulega przedłużeniu i dopiero z chwilą zakończenia umowy wydawane jest świadectwo. Tym samym jednym dokumentem obejmuje się cały 24-miesięczny okres zatrudnienia pracownika bez względu na to ile umów terminowych w tym czasie zawarto, na jak długo i ile wynosiły przerwy między nimi.

Polecamy także serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbiorczego świadectwa nie wydaje się w sytuacji, w której pracownik (zatrudniony w ramach ww. umów terminowych) zażąda wydania świadectwa za inny okres. Takie żądanie może być zgłoszone w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z ww. terminowych umów o pracę lub kilku z nich za łączny okres zatrudnienia, jaki został zakończony przez zgłoszeniem żądania. W takiej sytuacji pracodawca powinien wydać świadectwo pracy zgodnie z żądaniem pracownika, co oznacza, że może być zobligowany do wydania świadectwa po zakończeniu każdej z umów z osobna albo kilku z nich łącznie. Świadectwo wydaje się w takim przypadku w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku przez pracownika.
Zbiorczego świadectwa nie wydaje się również w sytuacji, w której pracownik pozostawał w stosunku pracy na podstawie ww. umów terminowych krócej niż 24 miesiące. Skoro bowiem zbiorcze świadectwo wydaje się z upływem 24 miesięcznego okresu zatrudnienia albo później, to w tej dacie pracownik powinien pozostawać w stosunku pracy. Zakończenie stosunku pracy przed tym terminem oznacza, że pracodawca powinien wydać świadectwo pracy według ogólnych reguł.

Termin i sposób wydania świadectwa pracy

Świadectwo pracy wydaje się niezwłocznie, w ww. terminach, bezpośrednio pracownikowi lub upoważnionej przez niego osobie. Jeżeli nie jest to możliwe, to w ciągu 7 dni, liczonych od dnia upływu ww. terminu, pracodawca powinien świadectwo pracy przesłać (pocztą) albo doręczyć w inny sposób pracownikowi (lub ww. osobie).

Opisane zasady wydawania świadectw pracy obowiązują od dnia 21 marca 2011 roku i dotyczą umów o pracę zawartych od tej daty. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

www.ghmw.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA