Kategorie

Wydanie świadectwa pracy

Agnieszka Śniegowska
Wydawanie świadectwa pracy. /Fot. Fotolia
Wydawanie świadectwa pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock
Wydanie świadectwa pracy to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, sposobu jego rozwiązania ani długości okresu zatrudnienia. Kiedy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy?

Obowiązek wydania świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy pracownikowi (art. 97 kodeksu pracy). Obowiązek ten jest bezwzględny, nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, trybu jego rozwiązania czy długości okresu zatrudnienia. Nie może być również uzależniony od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Świadectwo pracy wydaje się w związku z zakończeniem stosunku pracy (jego rozwiązaniem lub wygaśnięciem). Reguła ta doznaje wyjątku w przypadku terminowych umów o pracę, a konkretnie umowy o pracę na okres próby, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Świadectwo pracy obejmuje wówczas zakończone okresy zatrudnienia na podstawie tych umów zawartych w okresie 24 miesięcy, liczonych od zawarcia pierwszej z nich. 

Zobacz również: Zasady wydawania świadectwa pracy - kontrowersyjne przepisy w praktyce

Oznacza to, że przy umowie na czas nieokreślony świadectwo pracy wydaje się raz, w dniu, w którym stosunek pracy ulega rozwiązaniu lub wygaśnięciu, bez względu na to ile faktycznie trwał. Natomiast w sytuacji, w której z pracownikiem zawarto jedną lub więcej wskazanych umów terminowych, także w przypadku gdy poprzedzają one umowę o pracę na czas nieokreślony, pracodawca może wydać jedno zbiorcze świadectwo pracy albo świadectwo (świadectwa) pracy dokumentujące poszczególne okresy zatrudnienia wynikające z tych umów.

Zbiorcze świadectwo pracy

Zbiorcze świadectwo pracy wydaje się za okres zatrudnienia na podstawie ww. umów terminowych, które zostały zawarte z pracownikiem w okresie kolejnych 24 miesięcy i na rzecz pracownika, który pozostanie w zatrudnieniu do tego czasu. Termin ten liczy się od dnia zawarcia pierwszej z ww. umów, a pomiędzy kolejnymi umowami o pracę mogą występować przerwy. Zbiorcze świadectwo wydaje się z upływem 24 miesięcy albo później. Drugi wariant dotyczy sytuacji, w której ostatnia z umów terminowych zostaje zawarta przed końcem 24-miesięcznego okresu, ale nie rozwiązuje się ani nie wygasa w tej dacie tylko później. W ten sposób nie wydaje się świadectwa pracy w trakcie trwania umowy, a 24-miesięczny ulega przedłużeniu i dopiero z chwilą zakończenia umowy wydawane jest świadectwo. Tym samym jednym dokumentem obejmuje się cały 24-miesięczny okres zatrudnienia pracownika bez względu na to ile umów terminowych w tym czasie zawarto, na jak długo i ile wynosiły przerwy między nimi.

Polecamy także serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Zbiorczego świadectwa nie wydaje się w sytuacji, w której pracownik (zatrudniony w ramach ww. umów terminowych) zażąda wydania świadectwa za inny okres. Takie żądanie może być zgłoszone w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z ww. terminowych umów o pracę lub kilku z nich za łączny okres zatrudnienia, jaki został zakończony przez zgłoszeniem żądania. W takiej sytuacji pracodawca powinien wydać świadectwo pracy zgodnie z żądaniem pracownika, co oznacza, że może być zobligowany do wydania świadectwa po zakończeniu każdej z umów z osobna albo kilku z nich łącznie. Świadectwo wydaje się w takim przypadku w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku przez pracownika.
Zbiorczego świadectwa nie wydaje się również w sytuacji, w której pracownik pozostawał w stosunku pracy na podstawie ww. umów terminowych krócej niż 24 miesiące. Skoro bowiem zbiorcze świadectwo wydaje się z upływem 24 miesięcznego okresu zatrudnienia albo później, to w tej dacie pracownik powinien pozostawać w stosunku pracy. Zakończenie stosunku pracy przed tym terminem oznacza, że pracodawca powinien wydać świadectwo pracy według ogólnych reguł.

Termin i sposób wydania świadectwa pracy

Świadectwo pracy wydaje się niezwłocznie, w ww. terminach, bezpośrednio pracownikowi lub upoważnionej przez niego osobie. Jeżeli nie jest to możliwe, to w ciągu 7 dni, liczonych od dnia upływu ww. terminu, pracodawca powinien świadectwo pracy przesłać (pocztą) albo doręczyć w inny sposób pracownikowi (lub ww. osobie).

Opisane zasady wydawania świadectw pracy obowiązują od dnia 21 marca 2011 roku i dotyczą umów o pracę zawartych od tej daty. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

www.ghmw.pl

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?