REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydanie świadectwa pracy

Radca prawny Agnieszka Śniegowska
Wydawanie świadectwa pracy. /Fot. Fotolia
Wydawanie świadectwa pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wydanie świadectwa pracy to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, sposobu jego rozwiązania ani długości okresu zatrudnienia. Kiedy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy?

Obowiązek wydania świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy pracownikowi (art. 97 kodeksu pracy). Obowiązek ten jest bezwzględny, nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, trybu jego rozwiązania czy długości okresu zatrudnienia. Nie może być również uzależniony od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Świadectwo pracy wydaje się w związku z zakończeniem stosunku pracy (jego rozwiązaniem lub wygaśnięciem). Reguła ta doznaje wyjątku w przypadku terminowych umów o pracę, a konkretnie umowy o pracę na okres próby, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Świadectwo pracy obejmuje wówczas zakończone okresy zatrudnienia na podstawie tych umów zawartych w okresie 24 miesięcy, liczonych od zawarcia pierwszej z nich. 

Autopromocja

Zobacz również: Zasady wydawania świadectwa pracy - kontrowersyjne przepisy w praktyce

Oznacza to, że przy umowie na czas nieokreślony świadectwo pracy wydaje się raz, w dniu, w którym stosunek pracy ulega rozwiązaniu lub wygaśnięciu, bez względu na to ile faktycznie trwał. Natomiast w sytuacji, w której z pracownikiem zawarto jedną lub więcej wskazanych umów terminowych, także w przypadku gdy poprzedzają one umowę o pracę na czas nieokreślony, pracodawca może wydać jedno zbiorcze świadectwo pracy albo świadectwo (świadectwa) pracy dokumentujące poszczególne okresy zatrudnienia wynikające z tych umów.

Zbiorcze świadectwo pracy

Zbiorcze świadectwo pracy wydaje się za okres zatrudnienia na podstawie ww. umów terminowych, które zostały zawarte z pracownikiem w okresie kolejnych 24 miesięcy i na rzecz pracownika, który pozostanie w zatrudnieniu do tego czasu. Termin ten liczy się od dnia zawarcia pierwszej z ww. umów, a pomiędzy kolejnymi umowami o pracę mogą występować przerwy. Zbiorcze świadectwo wydaje się z upływem 24 miesięcy albo później. Drugi wariant dotyczy sytuacji, w której ostatnia z umów terminowych zostaje zawarta przed końcem 24-miesięcznego okresu, ale nie rozwiązuje się ani nie wygasa w tej dacie tylko później. W ten sposób nie wydaje się świadectwa pracy w trakcie trwania umowy, a 24-miesięczny ulega przedłużeniu i dopiero z chwilą zakończenia umowy wydawane jest świadectwo. Tym samym jednym dokumentem obejmuje się cały 24-miesięczny okres zatrudnienia pracownika bez względu na to ile umów terminowych w tym czasie zawarto, na jak długo i ile wynosiły przerwy między nimi.

Polecamy także serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbiorczego świadectwa nie wydaje się w sytuacji, w której pracownik (zatrudniony w ramach ww. umów terminowych) zażąda wydania świadectwa za inny okres. Takie żądanie może być zgłoszone w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z ww. terminowych umów o pracę lub kilku z nich za łączny okres zatrudnienia, jaki został zakończony przez zgłoszeniem żądania. W takiej sytuacji pracodawca powinien wydać świadectwo pracy zgodnie z żądaniem pracownika, co oznacza, że może być zobligowany do wydania świadectwa po zakończeniu każdej z umów z osobna albo kilku z nich łącznie. Świadectwo wydaje się w takim przypadku w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku przez pracownika.
Zbiorczego świadectwa nie wydaje się również w sytuacji, w której pracownik pozostawał w stosunku pracy na podstawie ww. umów terminowych krócej niż 24 miesiące. Skoro bowiem zbiorcze świadectwo wydaje się z upływem 24 miesięcznego okresu zatrudnienia albo później, to w tej dacie pracownik powinien pozostawać w stosunku pracy. Zakończenie stosunku pracy przed tym terminem oznacza, że pracodawca powinien wydać świadectwo pracy według ogólnych reguł.

Termin i sposób wydania świadectwa pracy

Świadectwo pracy wydaje się niezwłocznie, w ww. terminach, bezpośrednio pracownikowi lub upoważnionej przez niego osobie. Jeżeli nie jest to możliwe, to w ciągu 7 dni, liczonych od dnia upływu ww. terminu, pracodawca powinien świadectwo pracy przesłać (pocztą) albo doręczyć w inny sposób pracownikowi (lub ww. osobie).

Opisane zasady wydawania świadectw pracy obowiązują od dnia 21 marca 2011 roku i dotyczą umów o pracę zawartych od tej daty. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

www.ghmw.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  REKLAMA

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA