Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Zwrot kosztów szkolenia przez pracownika
Aktualizacja: 28.10.2013
Pracodawca może domagać się od pracownika zwrotu poniesionych przez niego kosztów szkolenia. Wymaga to jednak spełnienia pewnych wymogów określonych w kodeksie pracy. »
O zwrot jakich kosztów może ubiegać się pracownik odwołany z urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 13.06.2012
Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wyłącznie w uzasadnionych okolicznościach. Ma wówczas obowiązek zwrócić pracownikowi koszty, które ten poniósł w związku z przerwaniem urlopu. Przepisy nie wskazują jednak, jakie to są koszty; wskazują jedynie na koszty „pozostające w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu”. W tym zakresie istnieje pewna praktyka, przy czym każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie. »
Uprawnienia pracownika w razie podjęcia studiów podyplomowych za zgodą pracodawcy
Aktualizacja: 02.11.2011
Pracownik za zgodą pracodawcy podjął studia podyplomowe. Czy pracodawca musi w takiej sytuacji udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego, a jeśli tak, to w jakim wymiarze? Czy pracodawca może przyznać pracownikowi zwrot części poniesionych kosztów pod warunkiem pisemnego zrzeczenia się prawa do urlopu szkoleniowego? »
Czy pracodawca może zobowiązać pracownika do odpracowania szkolenia?
Aktualizacja: 25.10.2011
Wysyłamy pracownika na szkolenie, które będzie trwało rok. Chcemy zobowiązać go, aby po zakończeniu tego szkolenia przepracował u nas 2 lata. Czy możemy wprowadzić taki warunek do umowy szkoleniowej, jeżeli szkolenie jest w całości finansowane ze środków pochodzących z Unii Europejskiej i nie ponosimy jego kosztów? »
Zmienią się stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdów używanych do celów służbowych
Aktualizacja: 30.09.2011
W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad nowelizacją przepisów dotyczących zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Zmienią się stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówka). »
Kto płaci za badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadzone na żądanie pracodawcy
Aktualizacja: 18.08.2011
Jednemu z naszych pracowników przedstawiliśmy na piśmie żądanie zbadania stanu jego trzeźwości, ponieważ kilkakrotnie dało się wyczuć od niego alkohol. Wynik badania, na które podwładny udał się w trakcie pracy, wykazał 1 promil alkoholu we krwi. Po badaniach nie dopuściliśmy pracownika do pracy. Czy możemy go obciążyć kosztami tych badań? Czy ich wartość w przypadku nieobciążenia pracownika będzie stanowić dla niego przychód ze stosunku pracy? Jakie wynagrodzenie przysługuje podwładnemu za dzień, w którym był pijany w pracy? »
Koszty niezwróconych odzieży i obuwia roboczego
Aktualizacja: 20.06.2011
Jesteśmy zakładem produkcji spożywczej. Wydajemy pracownikom odzież ochronną (fartuchy i czepki) raz na 4 miesiące (tyle trwa okres ich używalności i taki zapis znajduje się w naszym regulaminie pracy). Jednak niektórzy pracownicy odchodzą z pracy przed upływem tego okresu i część z nich nie zwraca otrzymanej odzieży. Czy możemy obciążyć te osoby kosztami odzieży? Jeżeli tak, to jak ustalić ich wysokość i jak wyegzekwować ich zwrot od byłych pracowników? »
Dofinansowanie do biletów na imprezy kulturalne
Aktualizacja: 20.06.2011
Chcemy przyznać pracownikom dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na pokrycie kosztów zakupu biletów na imprezy kulturalne. Pracownicy mieliby otrzymywać dofinansowanie na podstawie przedłożonej faktury wystawionej na siebie. Czy takie dofinansowanie z zfśs będzie zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 380 zł na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? »
Składki i podatek od dofinansowania kosztów pobytu w sanatorium
Aktualizacja: 19.06.2011
Postanowiliśmy dofinansować ze środków obrotowych byłemu pracownikowi, który obecnie przebywa na emeryturze, pobyt w sanatorium. Kwota dofinansowania wyniosła 2500 zł. Czy to świadczenie powinniśmy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz w podstawie opodatkowania? »
Zwrot wydatków poniesionych przez przedstawicieli handlowych w związku z pracą
Aktualizacja: 14.06.2011
Zwrotu wydatków poniesionych przez przedstawicieli handlowych związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę spółka nie powinna traktować jako przychodu ze stosunku pracy oraz nie powinna pobrać i odprowadzić z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 marca 2011 r. (IPPB2/415-3/11-4/AS). »
Wyposażenie stanowiska dla bezrobotnego - jak otrzymać refundację z urzędu pracy?
Aktualizacja: 19.04.2011
Prowadzę działalność gospodarczą. W kwietniu zamierzam zatrudnić bezrobotnego i złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy. Co powinien zawierać wniosek? Jak prawidłowo rozliczyć już otrzymaną refundację? »
Zwrot wydatków na zakup okularów i soczewek nie podlega opodatkowaniu
Aktualizacja: 13.04.2011
Obowiązek zapewnienia przez pracodawcę okularów korygujących wzrok powoduje, iż uzyskane świadczenie nie stanowi przychodu pracownika. Zwolnienie podatkowe dotyczy również soczewek kontaktowych, jeżeli ich zakup wynika z zaleceń lekarskich. »
Zwrot dodatkowych kosztów zatrudniania pracowników niepełnosprawnych
Aktualizacja: 10.04.2011
Wzór wniosku o zwrot ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, niezbędną dokumentację oraz sposób i terminy rozpatrywania wniosków określa rozporządzenie w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych. »
Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia z umowy o pracę
Aktualizacja: 14.03.2011
Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku informatyka, który będzie m.in. wykonywał prace twórcze polegające na pisaniu programów użytkowych na potrzeby naszej firmy i na zamówienia naszych klientów zewnętrznych. W umowie o pracę jest zapis dotyczący przeniesienia praw autorskich na pracodawcę oraz dokładny opis czynności związanych z prawem autorskim. Trudno nam jednak wyodrębnić konkretną kwotę wynagrodzenia za te prace. Jesteśmy w stanie prowadzić jedynie szczegółową ewidencję prac twórczych i określić procentowo, jaka część czasu pracy w danym miesiącu przypadła na prace twórcze, a jaka na pozostałe czynności (obsługa techniczna sprzętu, baz danych, wdrożenie i obsługa zakupionych programów itp.), a tym samym rozdzielić wynagrodzenie za utwory i pozostałe czynności. Czy do części wynagrodzenia będącego honorarium za prace twórcze możemy w tej sytuacji zastosować 50% koszty uzyskania przychodów? »
Żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników - zmiany w ustawie o zfśs
Aktualizacja: 25.02.2011
Pracodawcy będą mogli sfinansować przyzakładowe przedszkola dla dzieci pracowników ze środków zgromadzonych na koncie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Taką zmianę ustawy o zfśs przewiduje ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. »
Wniosek o odroczenie składek za XI