REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce - czy to jest główne marzenie pracowników
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce - czy to jest główne marzenie pracowników
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

Czy Polska jest gotowa na czterodniowy tydzień pracy? W Polsce temat ten nabiera tempa, a nowe badania przeprowadzone przez Radę Naukową Stowarzyszenia Inicjatywa 7/4/3 dostarczają cennych danych na temat społecznej akceptacji oraz gotowości firm na wdrożenie tego rozwiązania.

REKLAMA

Autopromocja

Czterodniowy tydzień pracy: więcej zwolenników niż przeciwników

REKLAMA

Według raportu średnie poparcie dla czterodniowego tygodnia pracy wśród respondentów wynosi 6,97 w skali 10-punktowej, a w grupie wiekowej 18-25 lat jest jeszcze wyższe. To pokazuje, że młodsze pokolenia coraz częściej postrzegają skrócony tydzień pracy jako naturalny krok w ewolucji rynku pracy.
Badani wskazali kilka kluczowych korzyści, które ich zdaniem wynikają z wprowadzenia modelu 4DWW: poprawa dobrostanu psychicznego – 7,15/10, lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym – 7,14/10, zmniejszenie absencji chorobowych – 6,27/10, a co ważne zwiększenie produktywności – 6,25/10.

„Praca, jaką wykonujemy, ewoluuje w zawrotnym tempie, głównie za sprawą dynamicznego rozwoju technologii. Zawody, które jeszcze dekadę temu były standardem, dziś znikają, a na ich miejsce pojawiają się nowe specjalizacje. W tym wszystkim trzeba się odnaleźć – zarówno jako pracownik, jak i pracodawca.
Wielu pracowników odczuwa chroniczne przemęczenie i wypalenie zawodowe. Krótszy tydzień pracy może skutecznie przeciwdziałać tym problemom.” – mówi dr hab. prof. US Tomasz Bernat z Uniwersytetu Szczecińskiego, współautor raportu. „Nasze badania pokazują, że młode pokolenia, które będą kształtować przyszłość rynku pracy, są gotowe na zmianę”.

Dlaczego coraz więcej pracowników popiera skrócony tydzień pracy?

Mimo pozytywnego odbioru idei czterodniowego tygodnia pracy, część respondentów ma pewne obawy. Do najczęściej wskazywanych wyzwań należą: presja czasowa wynikająca z konieczności realizacji tych samych obowiązków w krótszym czasie – 5,01/10, zwiększone zmęczenie pracowników – 4,97/10, trudności w dostosowaniu organizacji pracy – szczególnie w sektorach wymagających ciągłej dostępności.
Z raportu wynika, że kluczowym elementem sukcesu będzie elastyczne podejście do wdrażania 4DWW, uwzględniające potrzeby różnych branż i form zatrudnienia.

„Rynek pracy przechodzi gwałtowną rewolucję. Dzisiejsi pracownicy są bardziej świadomi swojej wartości niż kiedykolwiek wcześniej, a młode pokolenia wnoszą do świata pracy nowe idee i oczekiwania, których długofalowe skutki dopiero zaczynamy dostrzegać. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jak w tym kontekście postrzegany jest czterodniowy tydzień pracy.” – dodaje dr hab. prof. US Tomasz Bernat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy Polska jest gotowa na czterodniowy tydzień pracy

REKLAMA

Respondenci ocenili gotowość polskiej kultury pracy do wdrożenia skróconego tygodnia pracy na 5,22/10, a zdolność organizacji do implementacji tego modelu na 3,66/5. To pokazuje, że choć idea zyskuje na popularności, jej pełne wdrożenie będzie wymagało zmian strukturalnych i prawnych.
„Poparcie dla 4DWW w Polsce jest relatywnie wysokie, zwłaszcza wśród młodych pokoleń, co potwierdzają globalne trendy. Kluczowe korzyści to poprawa dobrostanu, lepsza równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym i co ważne wzrost produktywności. Jednak wciąż istnieją wyzwania takie jak presja czasowa, organizacja samej pracy oraz czasu i miejsca pracy a także gotowość polskiego rynku, który nie jest jeszcze dostatecznie przygotowany do tej zmiany.” - Łukasz Chodkowski, członek założyciel Stowarzyszenia Inicjatywa 7/4/3.

Młode pokolenia są największymi zwolennikami idei 4DWW. Wśród osób w wieku 18-25 lat entuzjazm dla tego modelu jest najwyższy, co pokazuje, że przyszłość rynku pracy zmierza w kierunku większej elastyczności. Dla tej grupy kluczowe są nie tylko większa autonomia i lepsza organizacja czasu pracy, ale także dbałość o zdrowie psychiczne i fizyczne. Jednocześnie ich gotowość do pracy w nowym modelu przewyższa średnią krajową, co sugeruje, że zmiana może nastąpić szybciej, niż się spodziewamy.
„Przedsiębiorstwa powinny traktować 4DWW jako inwestycję w efektywność, a nie koszt.” – zauważa Łukasz Chodkowski, członek założyciel Stowarzyszenia Inicjatywa 7/4/3. „Firmy, które szybciej wdrożą to rozwiązanie, będą miały przewagę w przyciąganiu i zatrzymywaniu talentów”.

Czterodniowy tydzień pracy: na co wskazują doświadczenia spoza Polski

W krajach takich jak Islandia, Wielka Brytania czy Nowa Zelandia testy 4DWW wykazały: wzrost produktywności, zmniejszenie stresu wśród pracowników, mniejsze zużycie energii i pozytywny wpływ na środowisko.
„Polska nie może pozwolić sobie na przegapienie tej szansy. Świat idzie naprzód – Islandia, Wielka Brytania, Hiszpania już testują i wdrażają 4DWW, dostosowując go do specyfiki swoich rynków. W naszym kraju niezbędne są pilotaże, mądre regulacje prawne oraz edukacja samych pracowników jak i pracodawców. Kluczowe wnioski raportu wskazują, że wiedza na temat 4DWW wpływa na jego poparcie – im więcej o nim wiemy, tym bardziej dostrzegamy jego zalety. To oznacza, że czas na rzetelną debatę i działania!” – twierdzi Łukasz Chodkowski.

Czy Polska pójdzie tym samym tropem? Eksperci wskazują, że kluczowe będą: regulacje prawne, czyli dostosowanie przepisów do nowego modelu pracy, zmiany w zarządzaniu pracą takie jak optymalizacja procesów i wdrożenie efektywniejszych metod organizacji czasu pracy i najważniejsze zmiana mentalności pracodawców a co za tym idzie dostrzeżenie długoterminowych korzyści, jakie niesie ze sobą 4DWW.
„To nie rewolucja, a ewolucja.” – podsumowuje Łukasz Chodkowski. „Nie pytajmy już ‘czy?’, ale ‘jak?’ i ‘kiedy?’ wdrożyć ten model w Polsce”.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

REKLAMA