REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce - czy to jest główne marzenie pracowników
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce - czy to jest główne marzenie pracowników
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

Czy Polska jest gotowa na czterodniowy tydzień pracy? W Polsce temat ten nabiera tempa, a nowe badania przeprowadzone przez Radę Naukową Stowarzyszenia Inicjatywa 7/4/3 dostarczają cennych danych na temat społecznej akceptacji oraz gotowości firm na wdrożenie tego rozwiązania.

REKLAMA

Autopromocja

Czterodniowy tydzień pracy: więcej zwolenników niż przeciwników

Według raportu średnie poparcie dla czterodniowego tygodnia pracy wśród respondentów wynosi 6,97 w skali 10-punktowej, a w grupie wiekowej 18-25 lat jest jeszcze wyższe. To pokazuje, że młodsze pokolenia coraz częściej postrzegają skrócony tydzień pracy jako naturalny krok w ewolucji rynku pracy.
Badani wskazali kilka kluczowych korzyści, które ich zdaniem wynikają z wprowadzenia modelu 4DWW: poprawa dobrostanu psychicznego – 7,15/10, lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym – 7,14/10, zmniejszenie absencji chorobowych – 6,27/10, a co ważne zwiększenie produktywności – 6,25/10.

„Praca, jaką wykonujemy, ewoluuje w zawrotnym tempie, głównie za sprawą dynamicznego rozwoju technologii. Zawody, które jeszcze dekadę temu były standardem, dziś znikają, a na ich miejsce pojawiają się nowe specjalizacje. W tym wszystkim trzeba się odnaleźć – zarówno jako pracownik, jak i pracodawca.
Wielu pracowników odczuwa chroniczne przemęczenie i wypalenie zawodowe. Krótszy tydzień pracy może skutecznie przeciwdziałać tym problemom.” – mówi dr hab. prof. US Tomasz Bernat z Uniwersytetu Szczecińskiego, współautor raportu. „Nasze badania pokazują, że młode pokolenia, które będą kształtować przyszłość rynku pracy, są gotowe na zmianę”.

Dlaczego coraz więcej pracowników popiera skrócony tydzień pracy?

Mimo pozytywnego odbioru idei czterodniowego tygodnia pracy, część respondentów ma pewne obawy. Do najczęściej wskazywanych wyzwań należą: presja czasowa wynikająca z konieczności realizacji tych samych obowiązków w krótszym czasie – 5,01/10, zwiększone zmęczenie pracowników – 4,97/10, trudności w dostosowaniu organizacji pracy – szczególnie w sektorach wymagających ciągłej dostępności.
Z raportu wynika, że kluczowym elementem sukcesu będzie elastyczne podejście do wdrażania 4DWW, uwzględniające potrzeby różnych branż i form zatrudnienia.

„Rynek pracy przechodzi gwałtowną rewolucję. Dzisiejsi pracownicy są bardziej świadomi swojej wartości niż kiedykolwiek wcześniej, a młode pokolenia wnoszą do świata pracy nowe idee i oczekiwania, których długofalowe skutki dopiero zaczynamy dostrzegać. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jak w tym kontekście postrzegany jest czterodniowy tydzień pracy.” – dodaje dr hab. prof. US Tomasz Bernat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy Polska jest gotowa na czterodniowy tydzień pracy

Respondenci ocenili gotowość polskiej kultury pracy do wdrożenia skróconego tygodnia pracy na 5,22/10, a zdolność organizacji do implementacji tego modelu na 3,66/5. To pokazuje, że choć idea zyskuje na popularności, jej pełne wdrożenie będzie wymagało zmian strukturalnych i prawnych.
„Poparcie dla 4DWW w Polsce jest relatywnie wysokie, zwłaszcza wśród młodych pokoleń, co potwierdzają globalne trendy. Kluczowe korzyści to poprawa dobrostanu, lepsza równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym i co ważne wzrost produktywności. Jednak wciąż istnieją wyzwania takie jak presja czasowa, organizacja samej pracy oraz czasu i miejsca pracy a także gotowość polskiego rynku, który nie jest jeszcze dostatecznie przygotowany do tej zmiany.” - Łukasz Chodkowski, członek założyciel Stowarzyszenia Inicjatywa 7/4/3.

Młode pokolenia są największymi zwolennikami idei 4DWW. Wśród osób w wieku 18-25 lat entuzjazm dla tego modelu jest najwyższy, co pokazuje, że przyszłość rynku pracy zmierza w kierunku większej elastyczności. Dla tej grupy kluczowe są nie tylko większa autonomia i lepsza organizacja czasu pracy, ale także dbałość o zdrowie psychiczne i fizyczne. Jednocześnie ich gotowość do pracy w nowym modelu przewyższa średnią krajową, co sugeruje, że zmiana może nastąpić szybciej, niż się spodziewamy.
„Przedsiębiorstwa powinny traktować 4DWW jako inwestycję w efektywność, a nie koszt.” – zauważa Łukasz Chodkowski, członek założyciel Stowarzyszenia Inicjatywa 7/4/3. „Firmy, które szybciej wdrożą to rozwiązanie, będą miały przewagę w przyciąganiu i zatrzymywaniu talentów”.

Czterodniowy tydzień pracy: na co wskazują doświadczenia spoza Polski

W krajach takich jak Islandia, Wielka Brytania czy Nowa Zelandia testy 4DWW wykazały: wzrost produktywności, zmniejszenie stresu wśród pracowników, mniejsze zużycie energii i pozytywny wpływ na środowisko.
„Polska nie może pozwolić sobie na przegapienie tej szansy. Świat idzie naprzód – Islandia, Wielka Brytania, Hiszpania już testują i wdrażają 4DWW, dostosowując go do specyfiki swoich rynków. W naszym kraju niezbędne są pilotaże, mądre regulacje prawne oraz edukacja samych pracowników jak i pracodawców. Kluczowe wnioski raportu wskazują, że wiedza na temat 4DWW wpływa na jego poparcie – im więcej o nim wiemy, tym bardziej dostrzegamy jego zalety. To oznacza, że czas na rzetelną debatę i działania!” – twierdzi Łukasz Chodkowski.

Czy Polska pójdzie tym samym tropem? Eksperci wskazują, że kluczowe będą: regulacje prawne, czyli dostosowanie przepisów do nowego modelu pracy, zmiany w zarządzaniu pracą takie jak optymalizacja procesów i wdrożenie efektywniejszych metod organizacji czasu pracy i najważniejsze zmiana mentalności pracodawców a co za tym idzie dostrzeżenie długoterminowych korzyści, jakie niesie ze sobą 4DWW.
„To nie rewolucja, a ewolucja.” – podsumowuje Łukasz Chodkowski. „Nie pytajmy już ‘czy?’, ale ‘jak?’ i ‘kiedy?’ wdrożyć ten model w Polsce”.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

REKLAMA

Karty lunchowe a ZUS: jak zgodnie z prawem korzystać z benefitów i zwolnienia ze składek?

Karty lunchowe na zakup posiłków to popularny benefit, który przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Firmy dzięki nim mogą uniknąć opłacania składek ZUS, ale tylko pod pewnymi warunkami. Co trzeba wiedzieć, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem?

Jest weto prezydenta! Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zakładającą obniżenie składki zdrowotnej dla firm. Kancelaria Prezydenta uzasadniła decyzję brakiem konsultacji społecznych i wątpliwościami konstytucyjnymi. Zmiana miała objąć 2,5 mln przedsiębiorców i kosztować budżet państwa 4,6 mld zł.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

REKLAMA

Skrócenie czasu pracy – potrzebna zmiana czy kosztowny eksperyment?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Na jego realizację przewidziano 10 mln zł z Funduszu Pracy. ekspertka BCC ds. prawa pracy, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR dr Magdalena Rycak o skróceniu czasu pracy.

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy wolne od pracy. Co zmieniło się na lepsze dla polskich pracowników?

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy to międzynarodowy dzień upamiętniający wydarzenia chicagowskie z 1886 r. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Z tej okazji MRPiPS wymienia dobre zmiany dla polskich pracowników z ostatnich miesięcy.

REKLAMA