REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kara nagany dla pracownika 2025 i 2026

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
kara nagany, pracownik, 2025, 2026
Kara nagany dla pracownika 2025 i 2026
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kodeksowa odpowiedzialność porządkowa stanowi dla pracodawcy jedno z narzędzi egzekwowania zakładowego porządku, w tym obowiązku stosowania się do poleceń dotyczących pracy. Za co więc można dostać naganę? Czy na skutek nakładania częstych kar porządkowych można doznać mobbingu?
rozwiń >

Uregulowana w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465) tzw. kodeksowa odpowiedzialność porządkowa stanowi dla pracodawcy jedno z narzędzi egzekwowania zakładowego porządku, w tym obowiązku stosowania się do poleceń dotyczących pracy, będąc pod tym względem częścią dyrektywnej kompetencji do ich wydawania. Przesłankami zastosowania odpowiedzialności porządkowej (w tym nagany) są:

REKLAMA

Autopromocja
  • bezprawność zachowania, czyli popełnienie przekroczenia porządkowego;
  • wina pracownika, wyrażająca się subiektywną nagannością jego zachowania, tzn. zamiarem (bezpośrednim lub ewentualnym) popełnienia przekroczenia albo popełnieniem go wskutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że sprawca możliwość taką przewidywał albo mógł przewidzieć.

Szczegóły w zakresie odpowiedzialności porządkowej pracowników na 2025 i 2026 r. sa w artykule poniżej. W tym tekście skupimy się na omówieniu przykładów naruszeń, za które pracownik może dostać naganę. Co ważne, pracodawcy nie obowiązują żadne wytyczne dot. tzw. gradacji kar porządkowych. Stosuje taką karę jaką uważa za zgodną z prawem i słuszną. Nie musi na początku tylko upominać pracownika. Za dane przewinienie pracownik może być od razu ukarany naganą. Zatem nawet jeżeli wcześniej pracownik nie był karany, może od razu dostać naganę.

Kara nagany dla pracownika 2025 i 2026

Kara nagany to kara o charakterze niemajątkowym. Naganę pracodawca może zastosować za 4 generalne kategorie naruszeń. Oczywiście nie jest to katalog zamknięty - bo te kategorie naruszenia trzeba dookreślać. Wszystkie z tych niżej wymienionych przesłanek za jakie może być zastosowana kara nagany w zależności od naruszenia i zachowania danego pracownika mogą być rozwijane i rozumiane szerzej (przykładny poniżej). Kara nagany może być stosowana:

  1. za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy;
  2. za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy;
  3. za niestosowanie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej;
  4. za nieprzestrzeganie przez pracownika przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Do 30 000 kary grzywny dla pracodawcy za stosowanie innych kar niż przewidziane w KP

Co istotne, stosowanie kar innych niż przewidziane w art. 108 KP jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika (art. 281 § 1 pkt 5). Jak podaje się w literaturze przedmiotu: "Wobec tego wykroczeniem z pewnością będzie wymierzenie jako kary porządkowej: obniżenie wynagrodzenia, nieprzyznanie premii regulaminowej, potrącenie dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, części urlopu. Wykroczeniem nie jest natomiast naruszanie przepisów o wymierzaniu kar porządkowych określonych w KP. Nie oznacza to jednak, że pracodawca może, nie narażając się na sankcję karną, bezpodstawnie zastosować karę pieniężną bądź karę w wysokości wyższej niż przewidziano to w przepisach. Takie zachowanie pracodawcy oznacza bowiem bezpodstawne obniżenie wynagrodzenia i jest wykroczeniem z art. 282 § 1 pkt 1." (zob. M. Nałęcz, Komentarz, [w:] W. Muszalski, K. Walczak (red.), Kodeks pracy. Komentarz. Wyd. 14, Warszawa, Legalis/el).

Czy nagana jest usuwana z akt pracowniczych?

Tak, nagana jest usuwana z akt pracownika, ale nie tak szybko. Zgodnie z art. 113 KP: karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu. Inna możliwość jest też taka, że jeśli pracownik złoży sprzeciw od kary nagany, a pracownik uwzględnieni sprzeciw albo dojdzie do wydania przez sąd pracy orzeczenia o uchyleniu kary - to tez musi być usunięta z akt osobowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Częsta karana nagany a mobbing. Czy to możliwe?

W praktyce można się spotkać z wieloma sytuacjami kiedy to pracownik mówią, że doznali mobbingu. Często jednak ludzie źle kwalifikują to zjawisko. W 2025 r. być może zmienią się przepisy w zakresie mobbingu i będzie on bardziej precyzyjne określony, ale na ten moment warto zastanowić się czy można doznać mobbingu na skutek często nakładanych kar porządkowych. Okazuje się, że tak. Sprawą stosowanie kar porządkowych wobec pracownika a mobbingiem zajął się np. sąd apelacyjny w Białymstoku - III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 30 czerwca 2015 r., III APa 6/15. Co wskazał sąd? Podkreślił, że: powtarzające się kary porządkowe adresowane do pracownika, bez względu na to czy były uzasadnione, mogą zostać zakwalifikowane jako spełnienie znamion mobbingu. Konstatacja ta nie jest jednak prawidłowa bez wykazania, że ich stosowanie obliczone było na nękanie i zastraszanie pracownika, czy też jego ośmieszenie lub poniżenie. Uporczywość zachowania, o której mowa w art. 94 zn. 3 § 2 KP, objawia się w tym wypadku w obiektywnie dostrzegalnym nasileniu złej woli i negatywnym nastawieniu wobec pracownika obliczonym na jego nękanie i zastraszanie (poniżanie lub ośmieszanie). Oznacza to, że mobbing wystąpi wówczas, gdy stosowanie kar porządkowych miało charakter instrumentalny, nieukierunkowany na osiągnięcie celów wynikających z zawarcia umowy o pracę. Rozróżnienie to oceniane jest według obiektywnych kryteriów, co oznacza, że samo niezadowolenie pracownika (jego płacz) z faktu ukarania nie świadczy jeszcze o spełnieniu definicji z art. 94 zn. 3 § 2 KP.

Nagana 2025: nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy

Przykładami naruszeń i nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy też w 2025 r. są: przestrzeganie przez pracownika godzin rozpoczynania i kończenia pracy; przestrzeganie regulaminu pracy czy pracy zdalnej; przygotowanie się przez pracownika do rozpoczęcia świadczenia pracy, w tym przygotowanie miejsca pracy i narzędzi do świadczenia pracy; respektowanie zakazu palenia tytoniu na terenie zakładu pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę wypełnienie obowiązku bycia w gotowości do świadczenia pracy, uporządkowania miejsca pracy po jej zakończeniu, nie przestrzeganie zasad współżycia społecznego pomiędzy współpracownikami).

Nagana 2025: nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Przykładami naruszeń za nieprzestrzeganie przez pracowników przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jest to, że jeżeli pracownica nie zastosowała się do zarządzenia oraz komunikatu w zakresie obowiązku zasłaniania ust i nosa świadcząc pracę w biurze, w którym przebywała więcej niż jedna osoba, to należy uznać, że zostały spełnione przesłanki zastosowania przepisu art. 108 § 1 KP. Dalej: za niestosowanie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej; branie udziału w szkoleniu i instruktażu z zakresu BHP oraz poddawania się wymaganym egzaminom sprawdzającym; stosowanie się do wydawanych poleceń i wskazówek przełożonych w zakresie BHP; dbanie o należyty stan maszyn, urządzeń, narzędzi i sprzętu oraz o porządek i ład w miejscu pracy; używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego; poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim; stosowanie się do wskazań lekarskich; niezwłoczne zawiadomienie przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzeżenie współpracowników, a także innych osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia, o grożącym im niebezpieczeństwie.

Nagana 2025: nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów przeciwpożarowych

Przykładami naruszeń za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów przeciwpożarowych jest w szczególności za: nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych - które są uregulowane w ustawie z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2057).

Nagana 2025: nieprzestrzeganie przez pracownika przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Przykładami naruszeń za nieprzestrzeganie przez pracownika przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy jest np. to, gdy pracownik miał podpisać się na liście obecności czy przybić kartę ale tego nie zrobił.

Wypowiedzenie i kara nagany

Niekiedy istnieje tożsamość przyczyn uzasadniających nałożenie kary porządkowej i wypowiedzenie umowy o pracę. Tak wskazał w postanowieniu Sąd Najwyższy - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 25 kwietnia 2019 r., I PK 125/18. SN podkreślił: Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia doszło na podstawie tego samego zdarzenia, za które została nałożona na pracownika kara porządkowa, gdy waga tego przewinienia jest na tyle znacząca, że okoliczności i konsekwencje (nawet ewentualne) jego popełnienia uzasadniają przekonanie pracodawcy o niemożności dalszego zatrudniania pracownika. Może się jednak wydawać takie podwójne karanie za jedno zachowanie, należy więc każdorazowo podejść do sprawy z ostrożnością i indywidualnością.

Sytuacje, w których nagana najczęściej jest udzielana:

  • Nagana za niewykonywanie poleceń pracodawcy. Sprawa dotyczy zwykle tego, że pracownik regularnie ignoruje polecenia przełożonych i kierownictwa dotyczące wykonywania określonych zadań, co wpływa na efektywność pracy innych współpracowników.
  • Nagana za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia. Sprawa dotyczy zwykle tego, że pracownik opuszcza pracę bez podania żadnych powodów, co narusza ustalony regulamin pracy i czas pracy. Jeśli robi to świadomie i celowo, już po takim jednym przewinieniu można ukarać karą nagany.
  • Nagana za nietrzeźwość w pracy. Sprawa dotyczy zwykle tego, że pracownik przychodził do pracy w stanie nietrzeźwości, co może realnie zagrażać procesowi pracy, bezpieczeństwu osób trzecich i innych pracowników.
  • Nagana za łamanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Sprawa dotyczy zwykle tego, że pracownik łamie przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, co może prowadzić do poważnych wypadków przy pracy. Nie zakłada kasku ochronnego i odzieży czy nie stosuje się do instrukcji BHP.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

Dobrostan zaczyna się w pracy. Znaczenie integracji życia zawodowego i osobistego dla kondycji psychicznej pracowników

Coraz więcej firm przekonuje się, że dbałość o dobrostan pracowników nie jest tylko modnym hasłem, ale realnym czynnikiem wpływającym na zaangażowanie, zaufanie i wyniki biznesowe. Na znaczeniu zyskuje także integracja życia zawodowego i osobistego. Jak zatem stworzyć kulturę organizacyjną, w której pracownicy mają przestrzeń do dbania o swoje zdrowie psychiczne?

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne: Co się należy za I, II i III stopień niepełnosprawności?

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Osoby, które uzyskają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, będą mieć dostęp do najszerszej gamy form wsparcia oraz ulg.

Uprawnienia pracownika a staż pracy

Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.

Urlop regeneracyjny dla każdego pracownika? Dla kogo i kiedy można skorzystać z tego wolnego?

Pewna grupa zawodowa ma możliwość korzystania z urlopu regeneracyjnego po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy urlop regeneracyjny będzie dostępny dla każdego pracownika? Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego urlopu.

Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans? [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Najnowsze badanie niemieckiego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) wzbudziło szeroką dyskusję na temat konsekwencji pracy zdalnej dla ścieżki kariery. Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans?

REKLAMA

270 dni na zasiłku chorobowym. W jakiej wysokości jest wypłacany?

Zasiłek chorobowy przysługuje za czas choroby ubezpieczonego, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Maksymalny okres wypłaty zasiłku wynosi 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. W jakiej wysokości wypłacany jest zasiłek chorobowy?

Webinar: Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców? + certyfikat gwarantowany

Praktyczny webinar „Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców?” poprowadzą partnerki w kancelarii GKR Legal: Renata Bugiel i Justyna Burska. Uczestnicy dowiedzą się, jak zaplanować i efektywnie przeprowadzić w firmie wdrożenie przepisów Dyrektywy o przejrzystości wynagrodzeń.

REKLAMA