REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kara nagany dla pracownika 2025 i 2026

kara nagany, pracownik, 2025, 2026
Kara nagany dla pracownika 2025 i 2026
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kodeksowa odpowiedzialność porządkowa stanowi dla pracodawcy jedno z narzędzi egzekwowania zakładowego porządku, w tym obowiązku stosowania się do poleceń dotyczących pracy. Za co więc można dostać naganę? Czy na skutek nakładania częstych kar porządkowych można doznać mobbingu?

Uregulowana w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465) tzw. kodeksowa odpowiedzialność porządkowa stanowi dla pracodawcy jedno z narzędzi egzekwowania zakładowego porządku, w tym obowiązku stosowania się do poleceń dotyczących pracy, będąc pod tym względem częścią dyrektywnej kompetencji do ich wydawania. Przesłankami zastosowania odpowiedzialności porządkowej (w tym nagany) są:

REKLAMA

Autopromocja
  • bezprawność zachowania, czyli popełnienie przekroczenia porządkowego;
  • wina pracownika, wyrażająca się subiektywną nagannością jego zachowania, tzn. zamiarem (bezpośrednim lub ewentualnym) popełnienia przekroczenia albo popełnieniem go wskutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że sprawca możliwość taką przewidywał albo mógł przewidzieć.

Szczegóły w zakresie odpowiedzialności porządkowej pracowników na 2025 i 2026 r. sa w artykule poniżej. W tym tekście skupimy się na omówieniu przykładów naruszeń, za które pracownik może dostać naganę. Co ważne, pracodawcy nie obowiązują żadne wytyczne dot. tzw. gradacji kar porządkowych. Stosuje taką karę jaką uważa za zgodną z prawem i słuszną. Nie musi na początku tylko upominać pracownika. Za dane przewinienie pracownik może być od razu ukarany naganą. Zatem nawet jeżeli wcześniej pracownik nie był karany, może od razu dostać naganę.

Kara nagany dla pracownika 2025 i 2026

Kara nagany to kara o charakterze niemajątkowym. Naganę pracodawca może zastosować za 4 generalne kategorie naruszeń. Oczywiście nie jest to katalog zamknięty - bo te kategorie naruszenia trzeba dookreślać. Wszystkie z tych niżej wymienionych przesłanek za jakie może być zastosowana kara nagany w zależności od naruszenia i zachowania danego pracownika mogą być rozwijane i rozumiane szerzej (przykładny poniżej). Kara nagany może być stosowana:

  1. za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy;
  2. za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy;
  3. za niestosowanie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej;
  4. za nieprzestrzeganie przez pracownika przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Do 30 000 kary grzywny dla pracodawcy za stosowanie innych kar niż przewidziane w KP

Co istotne, stosowanie kar innych niż przewidziane w art. 108 KP jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika (art. 281 § 1 pkt 5). Jak podaje się w literaturze przedmiotu: "Wobec tego wykroczeniem z pewnością będzie wymierzenie jako kary porządkowej: obniżenie wynagrodzenia, nieprzyznanie premii regulaminowej, potrącenie dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, części urlopu. Wykroczeniem nie jest natomiast naruszanie przepisów o wymierzaniu kar porządkowych określonych w KP. Nie oznacza to jednak, że pracodawca może, nie narażając się na sankcję karną, bezpodstawnie zastosować karę pieniężną bądź karę w wysokości wyższej niż przewidziano to w przepisach. Takie zachowanie pracodawcy oznacza bowiem bezpodstawne obniżenie wynagrodzenia i jest wykroczeniem z art. 282 § 1 pkt 1." (zob. M. Nałęcz, Komentarz, [w:] W. Muszalski, K. Walczak (red.), Kodeks pracy. Komentarz. Wyd. 14, Warszawa, Legalis/el).

Czy nagana jest usuwana z akt pracowniczych?

Tak, nagana jest usuwana z akt pracownika, ale nie tak szybko. Zgodnie z art. 113 KP: karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu. Inna możliwość jest też taka, że jeśli pracownik złoży sprzeciw od kary nagany, a pracownik uwzględnieni sprzeciw albo dojdzie do wydania przez sąd pracy orzeczenia o uchyleniu kary - to tez musi być usunięta z akt osobowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Częsta karana nagany a mobbing. Czy to możliwe?

W praktyce można się spotkać z wieloma sytuacjami kiedy to pracownik mówią, że doznali mobbingu. Często jednak ludzie źle kwalifikują to zjawisko. W 2025 r. być może zmienią się przepisy w zakresie mobbingu i będzie on bardziej precyzyjne określony, ale na ten moment warto zastanowić się czy można doznać mobbingu na skutek często nakładanych kar porządkowych. Okazuje się, że tak. Sprawą stosowanie kar porządkowych wobec pracownika a mobbingiem zajął się np. sąd apelacyjny w Białymstoku - III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 30 czerwca 2015 r., III APa 6/15. Co wskazał sąd? Podkreślił, że: powtarzające się kary porządkowe adresowane do pracownika, bez względu na to czy były uzasadnione, mogą zostać zakwalifikowane jako spełnienie znamion mobbingu. Konstatacja ta nie jest jednak prawidłowa bez wykazania, że ich stosowanie obliczone było na nękanie i zastraszanie pracownika, czy też jego ośmieszenie lub poniżenie. Uporczywość zachowania, o której mowa w art. 94 zn. 3 § 2 KP, objawia się w tym wypadku w obiektywnie dostrzegalnym nasileniu złej woli i negatywnym nastawieniu wobec pracownika obliczonym na jego nękanie i zastraszanie (poniżanie lub ośmieszanie). Oznacza to, że mobbing wystąpi wówczas, gdy stosowanie kar porządkowych miało charakter instrumentalny, nieukierunkowany na osiągnięcie celów wynikających z zawarcia umowy o pracę. Rozróżnienie to oceniane jest według obiektywnych kryteriów, co oznacza, że samo niezadowolenie pracownika (jego płacz) z faktu ukarania nie świadczy jeszcze o spełnieniu definicji z art. 94 zn. 3 § 2 KP.

Nagana 2025: nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy

Przykładami naruszeń i nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy też w 2025 r. są: przestrzeganie przez pracownika godzin rozpoczynania i kończenia pracy; przestrzeganie regulaminu pracy czy pracy zdalnej; przygotowanie się przez pracownika do rozpoczęcia świadczenia pracy, w tym przygotowanie miejsca pracy i narzędzi do świadczenia pracy; respektowanie zakazu palenia tytoniu na terenie zakładu pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę wypełnienie obowiązku bycia w gotowości do świadczenia pracy, uporządkowania miejsca pracy po jej zakończeniu, nie przestrzeganie zasad współżycia społecznego pomiędzy współpracownikami).

Nagana 2025: nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Przykładami naruszeń za nieprzestrzeganie przez pracowników przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jest to, że jeżeli pracownica nie zastosowała się do zarządzenia oraz komunikatu w zakresie obowiązku zasłaniania ust i nosa świadcząc pracę w biurze, w którym przebywała więcej niż jedna osoba, to należy uznać, że zostały spełnione przesłanki zastosowania przepisu art. 108 § 1 KP. Dalej: za niestosowanie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej; branie udziału w szkoleniu i instruktażu z zakresu BHP oraz poddawania się wymaganym egzaminom sprawdzającym; stosowanie się do wydawanych poleceń i wskazówek przełożonych w zakresie BHP; dbanie o należyty stan maszyn, urządzeń, narzędzi i sprzętu oraz o porządek i ład w miejscu pracy; używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego; poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim; stosowanie się do wskazań lekarskich; niezwłoczne zawiadomienie przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzeżenie współpracowników, a także innych osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia, o grożącym im niebezpieczeństwie.

Nagana 2025: nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów przeciwpożarowych

Przykładami naruszeń za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów przeciwpożarowych jest w szczególności za: nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych - które są uregulowane w ustawie z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2057).

Nagana 2025: nieprzestrzeganie przez pracownika przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Przykładami naruszeń za nieprzestrzeganie przez pracownika przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy jest np. to, gdy pracownik miał podpisać się na liście obecności czy przybić kartę ale tego nie zrobił.

Wypowiedzenie i kara nagany

Niekiedy istnieje tożsamość przyczyn uzasadniających nałożenie kary porządkowej i wypowiedzenie umowy o pracę. Tak wskazał w postanowieniu Sąd Najwyższy - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 25 kwietnia 2019 r., I PK 125/18. SN podkreślił: Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia doszło na podstawie tego samego zdarzenia, za które została nałożona na pracownika kara porządkowa, gdy waga tego przewinienia jest na tyle znacząca, że okoliczności i konsekwencje (nawet ewentualne) jego popełnienia uzasadniają przekonanie pracodawcy o niemożności dalszego zatrudniania pracownika. Może się jednak wydawać takie podwójne karanie za jedno zachowanie, należy więc każdorazowo podejść do sprawy z ostrożnością i indywidualnością.

Sytuacje, w których nagana najczęściej jest udzielana:

  • Nagana za niewykonywanie poleceń pracodawcy. Sprawa dotyczy zwykle tego, że pracownik regularnie ignoruje polecenia przełożonych i kierownictwa dotyczące wykonywania określonych zadań, co wpływa na efektywność pracy innych współpracowników.
  • Nagana za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia. Sprawa dotyczy zwykle tego, że pracownik opuszcza pracę bez podania żadnych powodów, co narusza ustalony regulamin pracy i czas pracy. Jeśli robi to świadomie i celowo, już po takim jednym przewinieniu można ukarać karą nagany.
  • Nagana za nietrzeźwość w pracy. Sprawa dotyczy zwykle tego, że pracownik przychodził do pracy w stanie nietrzeźwości, co może realnie zagrażać procesowi pracy, bezpieczeństwu osób trzecich i innych pracowników.
  • Nagana za łamanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Sprawa dotyczy zwykle tego, że pracownik łamie przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, co może prowadzić do poważnych wypadków przy pracy. Nie zakłada kasku ochronnego i odzieży czy nie stosuje się do instrukcji BHP.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

To już koniec podwyżek płac w firmach, co w zamian, by powstrzymać jednak pracowników przed rezygnacją z pracy

Coraz więcej firm nie wytrzymuje presji kosztowej. Najnowsze badania pokazują, że sytuacja ekonomiczna wymusza w 2025 roku cięcia kosztów – i to niemałe – u większości pracodawców. Najtrudniejsze do opanowania są koszty pracy. Nieustanny wzrost najniższej krajowej wymusza podwyżki dla wszystkich, a każda złotówka dla pracownika firmę kosztuje 1,5 zł albo i więcej.

Kara nagany dla pracownika 2025 i 2026

Kodeksowa odpowiedzialność porządkowa stanowi dla pracodawcy jedno z narzędzi egzekwowania zakładowego porządku, w tym obowiązku stosowania się do poleceń dotyczących pracy. Za co więc można dostać naganę? Czy na skutek nakładania częstych kar porządkowych można doznać mobbingu?

Komu wypłacać dodatek motywacyjny - MRPiPS wyjaśnia

Rządowy program dofinansowania wynagrodzeń obejmuje pracowników realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej. Wsparcie dotyczy też pracowników ośrodków pomocy społecznej, które przekształciły się w centrum usług społecznych. W takim przypadku do otrzymania dodatku motywacyjnego uprawnieni są przede wszystkim pracownicy zatrudnieni w zespole do spraw realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej.

REKLAMA

Wynagrodzenia 2025 r.: Nadgodziny w systemie stałej pensji i godzinowym. Dodatek za nadgodziny

Jak wyliczyć nadgodziny w 2025 r. Przykłady.

Dla tych osób to koniec darmowego leczenia i leków na NFZ. Sprawdź czy nie świecisz się na czerwono. Jeśli tak, to składka wynosi 769,43 zł w styczniu, lutym i marcu 2025 r.

Są pewne sytuacje, które powodują, że w systemie NFZ, eWUŚ zamiast na "zielono" świecimy się na "czerwono". Przy najbliższej wizycie w placówce medycznej warto sprawdzić co wyświetla system w 2025 r. Po pierwsze zdarzają się błędy a po drugie w pewnych sytuacjach traci się tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, a tym samym darmowego leczenia i darmowych leków.

MRPiPS: Nowy wzór dla pracowników i pracodawców. Dla kobiet to: BMR = 655+(9,6 × waga w kg)+(1,8×wysokość w cm) - (4,7×wiek w latach)

Ministerstwo Rodziny chce wprowadzić rozporządzenie nakładające nowe obowiązki na pracodawców. Mają mierzyć metabolizm pracowników i porównywać go z temperaturą miejsca pracy. Ściślej pracodawca ma umieć posługiwać się klasami tempa metabolizmu. Jak temperatura będzie za wysoka wobec wyznaczonych poziomów, a pracodawca nie będzie miał np. klimatyzacji, praca będzie np. przerywana.

Sygnalistę spotkały działania odwetowe. Jakie roszczenia mu przysługują?

Ustawa o ochronie sygnalistów ma przede wszystkim chronić ich przed działaniami odwetowymi. Co jeśli sygnalistę spotkały działania odwetowe? Jakie roszczenia mu przysługują? Okazuje się, że podstawa do roszczeń pracownika to nie tylko przedmiotowa ustawa, ale i Kodeks pracy.

REKLAMA

Są tylko 2 możliwości zwolnienia kobiety w ciąży

Prawo pracy reguluje zakaz zwalniania kobiet w ciąży. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą będącą w ciąży? Po pierwsze, zwolnienie jest możliwe na podstawie art. 52 Kodeksu pracy czyli w trybie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Po drugie, w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy. Przepisy celowo nie ułatwiają tego zadania zatrudniającym.

Ciąża w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Czy można odwołać wypowiedzenie?

Czy zakaz rozwiązywania i wypowiadania umów o pracę kobiecie w ciąży dotyczy również przypadku ciąży w okresie wypowiedzenia? Czy pracodawca musi odwołać wypowiedzenie, jeśli to on je złożył? Czy pracownica będąca w ciąży może cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę? Co na to prawo?

REKLAMA