REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ stażu pracy na urlop w 2025 r. i 2026 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
zaskoczenie, staż pracy, urlop, wymiar urlopu
Wpływ stażu pracy na urlop w 2025 r. i 2026 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak staż pracy wpływa na urlop wypoczynkowy pracownika? Ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego poniżej 10 lat, a ile dla pracownika zatrudnionego powyżej 10 lat? Co wlicza się do stażu pracy? Czy czekają nas zmiany w 2026 r.?
rozwiń >

Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, nie definiuje jako takiego stażu pracy. Przyjęło się, że jest to łączna długość wszystkich okresów zatrudnienia. Od długości stażu pracy uzależnione są prawa pracownika do świadczeń pracowniczych, w tym także do urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik ma prawo do wypoczynku. Pracownikiem – w rozumieniu ustawy – jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

REKLAMA

Wpływ stażu pracy na urlop w 2025 r.

Zgodnie z art. 153 Kodeksu pracy, pracownicy, którzy podejmują pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjęli prac, uzyskują prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego im po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownicy nabywają w każdym następnym roku kalendarzowym. Wymiar urlopu wypoczynkowego został określony w art. 154 Kodeksu pracy. Może wynosić 20 dni lub 26 dni. Wszystko zależy od jego stażu pracy. W przypadku, gdy pracownik zatrudniony jest poniżej 10 lat, wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni. W przypadku, gdy pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat, wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 26 dni. Pracownik, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.

Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy mają ustalany wymiar urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Podstawą do ustalenia wymiaru urlopu jest odpowiednio 20 lub 26 dni. Niepełne dni zaokrąglane są w górę do pełnego dnia.

Okresy poprzedniego zatrudnienia

Okresy poprzedniego zatrudnienia, od których zależy prawo do urlopu i wymiar tego urlopu także wliczane są do okresu zatrudnienia. Są one wliczane bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz bez względu na sposób ustania stosunku zatrudnienia. W przypadku pracowników pozostających w dwóch lub więcej stosunkach pracy, wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.

Okres nauki

Do okresu pracy wliczane są także okresy nauki. Co ważne, okresy te nie sumują się. W przypadku ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej, do okresu pracy wliczany jest okres nauki przewidziany programem nauczania, jednak może on wynosić maksymalnie 3 lata. Pracownicy, którzy ukończyli średnią szkołę zawodową, po przedstawieniu dokumentów potwierdzających jej ukończenie, mogą liczyć na dodatkowe 5 lat wliczonych do okresu pracy. Taki sam okres pracy wliczony będzie w związku z ukończeniem średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych. W przypadku potwierdzenia ukończenia średniej szkoły zawodowej – do okresu pracy wliczone zostaną 4 lata. Pracownicy, którzy przedstawią dokument potwierdzający ukończenie szkoły policealnej, będą mieli wliczone dodatkowe 6 lat do okresu pracy. Zaś osoby, które ukończyły szkołę wyższą, 8 lat. W przypadku pobierania nauki w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przywrócenie do pracy

Warto także pamiętać o tym, że pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano danej osobie wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, która skutkowałaby utratą uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia. Do okresu zatrudnienia wlicza się także okres pozostawania bez pracy, za który pracownikowi przyznano odszkodowanie.

Okres służby

Do okresu zatrudnienia wliczany jest także okres służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej w zakresie i na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami.

Polecamy: Komplet: Kodeks pracy 2025 + Czas pracy 2025

Staż pracy po nowemu od 1 stycznia 2026 r.?

Warto także wspomnieć, że od lipca 2024 r. trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy. Chodzi o zmiany dotyczące stażu pracy. Projekt zakłada ustalenie jednolitych zasad ustalania stażu pracy dla celów ustalania wszystkich uprawnień pracowniczych wynikających ze stosunku pracy. Projekt zakłada m.in. dodanie okresów służby zatrudnienia o okres służby funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej oraz okres służby w Służbie Celno-Skarbowej.

Ponadto, w projekcie zaproponowano dodanie art. 3021 § 1, zgodnie z którym, do okresu zatrudnienia wliczane będą okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe.

Z kolei na podstawie dodawanego art. 3021 § 2 do okresu zatrudnienia, zgodnie z projektowaną nowelizacją wliczane byłyby okresy:

  1. wykonywania przez osobę fizyczną zlecenia na podstawie umowy, o której mowa w art. 734 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny lub świadczenia usług przez osobę fizyczną na podstawie umowy, o której mowa w art. 750 tej ustawy (pkt 1),
  2. wykonywania przez osobę fizyczną pracy na podstawie umowy agencyjnej, o której mowa w art. 758 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (pkt 2),
  3. pozostawania osobą współpracującą z osobą, o której mowa w pkt 1 i 2 (pkt 3),
  4. pozostawania przez osobę fizyczną członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej (pkt 4),
  5. pozostawania przez osobę fizyczną członkiem spółdzielni kółek rolniczych (pkt 5)
    – w którym podlegała ona ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Obejmuje to również umowy uaktywniające dla niań sprawujących opiekę nad dziećmi na podstawie umów o świadczenie usług.

Do okresów zatrudnienia wliczane maja być także udokumentowane okresy, o których mowa powyżej, w których osoba fizyczna nie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na podstawie odrębnych przepisów. Wliczany ma być także okres, w którym osoba fizyczna podejmuje działalność gospodarczą, za który osoba ta nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Do okresu zatrudnienia wliczać ma się także okres zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, za który zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Nowela zakłada, że do okresu zatrudnienia wliczone będą udokumentowane , przebyte za granicą, u zagranicznego pracodawcy okresy wykonywania innej niż zatrudnienie pracy zarobkowej.

Ważne

Zaliczenia okresów do okresów zatrudnienia będzie dokonywał pracodawca na podstawie przedłożonych przez pracownika dokumentów

Zdaniem projektodawców, zaproponowane przepisy realizują w znacznym stopniu postulat, aby uprawnienia pracownicze, jak i dostęp do stanowisk wymagających potwierdzonego doświadczenia zawodowego były takie same niezależnie od prawnej i organizacyjnej formy wcześniejszej pracy. Projekt zakłada wejście w życie proponowanych rozwiązań z dniem 1 stycznia 2026 r.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

REKLAMA

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2025: komu przysługuje, kiedy wypłata i co z egzekucją?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

REKLAMA

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

REKLAMA