Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik niepełnosprawny. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik niepełnosprawny.
Niższe ulgi we wpłatach PFRON od 1 lipca 2016 r.
Aktualizacja: 27.10.2015
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która ogranicza do 50 proc. ulgi we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pracodawcy, którzy źle wyliczą kwotę wpłaty na PFRON będą karani. »
Aktualizacja: 20.06.2012
Pracodawca nie musi posiadać statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, żeby uzyskać ulgi we wpłatach na PFRON. Aby je uzyskać, wystarczy zakupić usługę od pracodawcy, który osiągnął odpowiedni wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. »
Prawie trzy czwarte niepełnosprawnych nie pracuje
Aktualizacja: 29.02.2012
Prawie trzy czwarte niepełnosprawnych nie pracuje; ponad połowa utrzymuje się głównie z renty - wynika z informacji rządu na temat realizacji w 2010 r. postanowień Karty Praw Osób Niepełnosprawnych. Przedstawił ją posłom wiceszef MPiPS, Jarosław Duda. »
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach
Aktualizacja: 15.11.2011
Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej zawiera uregulowania umożliwiające zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, urzędach państwowych, jak również jednostkach samorządowych. »
Aktualizacja: 24.10.2011
Przedsiębiorcy posiadający status zakładu pracy chronionej (ZPChr) są zobowiązani do prowadzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron). »
Treść regulaminu zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych a pomoc indywidualna
Aktualizacja: 14.12.2011
Pomocy indywidualnej udziela się na wniosek. Dlatego w regulaminie należy określić także treść wniosku, który powinien zawierać m.in. imię i nazwisko wnioskodawcy i numer PESEL, a w razie jego braku – numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. »
Lodołamacze 2011 - wręczono statuetki najlepszym pracodawcom
Aktualizacja: 28.09.2011
Podczas Gali Finałowej Konkursu dla pracodawców wrażliwych społecznie najlepszym pracodawcom wręczono statuetki „Lodołamacz 2011”. »
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych powinno być wspierane przez rząd
Aktualizacja: 13.09.2011
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zwróciła się do premiera Donalda Tuska z apelem o wsparcie działań mających na celu przeciwdziałanie spadkowi zatrudnienia osób niepełnosprawnych, który jest konsekwencją nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pracodawcy RP sprzeciwiali się nowelizacji ustawy. »
Regionalny mazowiecki Konkurs Lodołamacze 2011 - gala finałowa
Aktualizacja: 08.09.2011
Dzisiaj odbędzie się Gala finałową regionalnego mazowieckiego Konkursu Lodołamacze 2011. »
Ulgi we wpłatach na PFRON - projekt nowelizacji ustawy
Aktualizacja: 31.08.2011
Posłowie chcą zmniejszyć ograniczenia dotyczące obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) z tytułu zakupu usługi lub produktu od firmy zatrudniającej osoby niepełnosprawne. »
Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych
Aktualizacja: 22.07.2011
Od 1 czerwca 2011 r. w stosunku do osób niepełnosprawnych zatrudnionych m.in. przy pilnowaniu mienia stosowane są kodeksowe normy czasu pracy, a nie te wynikające z ustawy o rehabilitacji. »
Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych - nowy przepis
Aktualizacja: 03.06.2011
Osoba niepełnosprawna może korzystać ze swoich uprawnień już od momentu przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Przed 1 czerwca istniała w tym względzie dowolność i nie było wiadomo od kiedy niepełnosprawny może korzystać z uprawnień pracowniczych, czy od dnia przedłożenia, czy dzień po. »
Pomoc publiczna dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych
Aktualizacja: 24.05.2011
Pomoc de minimis jest formą pomocy publicznej. Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może ją przeznaczyć m.in. na dofinansowanie stanowisk pracy niepełnosprawnych pracowników bądź zwrot niektórych świadczeń ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. »
Pracownicy niepełnosprawni - naliczanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 24.05.2011
Przedsiębiorstwo zatrudnia pracowników niepełnosprawnych, w tym z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Jak obliczać należny urlop pracownikowi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zatrudnionemu na pełny etat (pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego podstawowego i 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego na cały rok), np. za okres 5 miesięcy? Czy prawidłowe będzie wyliczenie: 5/12 x 26 dni = 10,83, tj. 11 dni, 5/12 x 10 dni = 4,16 dni, tj. 5 dni, czyli razem 16 dni, czy 5/12 x (26 + 10) = 15 dni? Jak w związku z powyższym ma wyglądać zapis w świadectwie pracy? Proszę o informację, czy wykorzystany dodatkowy urlop wypoczynkowy umieszczamy w ust. 4 pkt 1 świadectwa, gdzie wpisujemy informację o urlopie wypoczynkowym wykorzystanym w danym roku kalendarzowym łącznie z urlopem wypoczynkowym podstawowym czy w pozycji dotyczącej urlopu dodatkowego? »
Coraz mniej firm otrzymuje dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników
Aktualizacja: 25.05.2011
Liczba wszystkich firm otrzymujących dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników zmniejszyła się już o 1,7 tys. A od stycznia 2011 roku status zakładu pracy chronionej utraciło lub zrezygnowało z niego 164 pracodawców. Podstawowy powód to ostatnia nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. »
Wniosek o odroczenie składek za XI