Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Różnice pomiędzy umową na czas określony a nieokreślony
Aktualizacja: 19.01.2013
Umowa o pracę na czas określony w porównaniu do umowy o pracę na czas nieokreślony charakteryzuje się istotnymi różnicami. Jakie to ma skutki dla pracownika? Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy umową na czas określony a umową na czas nieokreślony. »
Odszkodowanie i odprawa dla pracownika
Aktualizacja: 19.01.2013
Nieprawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę daje pracownikowi możliwość domagania się stosownego odszkodowania. Niekiedy jednak może być to tylko jedno ze świadczeń, które powinien wypłacić pracodawca. Oprócz odszkodowania możesz dochodzić także wypłaty odprawy. »
Kiedy wypowiedzenie jest wadliwe?
Aktualizacja: 19.01.2013
Pracownik może odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Jego roszczenia będą zasadne w sytuacji, gdy sąd uzna wypowiedzenie za wadliwe. To, kiedy wypowiedzenie jest wadliwe zależy m.in. od rodzaju umowy o pracę. »
Pozew o wynagrodzenie za nadgodziny
Aktualizacja: 19.01.2013
Pracownik może przed sądem pracy może dochodzić wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak udowodnić zasadność roszczenia przed sądem? W jaki sposób udowodnić nadgodziny? »
Czym jest przejście zakładu pracy?
Aktualizacja: 24.01.2013
Sprzedaż przedsiębiorstwa z punktu widzenia pracowników wiąże się z tzw. przejściem zakładu pracy. Nabywca przedsiębiorstwa z mocy prawa staje się wobec nich nowym pracodawcą. Pracownicy zbywcy z mocy prawa stają się pracownikami nabywcy przedsiębiorstwa. »
Gdy pracodawca spóźnia się z wypłatą pensji
Aktualizacja: 15.01.2013
Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w ustalonym terminie, nie później niż do 10 dnia następnego miesiąca. Jakie prawa ma pracownik w odniesieniu do pracodawcy, który spóźnia się z wypłatą pensji? »
Jak zmienić warunki pracy pracownikowi w wieku przedemerytalnym?
Aktualizacja: 10.01.2013
Pracownik w wieku przedemerytalnym jest chroniony przed zwolnieniem. Co może zrobić pracodawca, który chciałby zmienić takiemu pracownikowi warunki pracy? »
Roszczenia odwołanego członka zarządu wynikające ze stosunku pracy
Aktualizacja: 10.01.2013
Zgodnie z art. 203 § 1 Kodeksu spółek handlowych członkowie zarządu mogą być „w każdej chwili” odwołani uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Co w sytuacji, gdy członek zarządu był jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony? W praktyce zdarza się przecież, że członka zarządu łączy ze spółką podwójny węzeł prawny - stosunek organizacyjny wynikający z powołania, jak również stosunek pracy. »
Możliwość zwolnień niektórych pracowników a wiek emerytalny
Aktualizacja: 08.01.2013
Zmiana terminów osiągania wieku uprawniającego do zakończenia aktywności zawodowej niesie za sobą również potrzebę dostosowania przepisów z ustaw pragmatycznych określających możliwość rozwiązania stosunku pracy z osobami wykonującymi zawody i prace wymagające szczególnych umiejętności. »
Urlop macierzyński i ojcowski od 2013 roku
Aktualizacja: 19.07.2013
Od 1 września 2013 roku wejdą w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona zostanie nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której będą miały prawo zarówno matki, jak i ojcowie. »
Dyskryminacja w wynagrodzeniu - jak jej uniknąć?
Aktualizacja: 07.06.2013
Z dyskryminacją w wynagrodzeniu mamy do czynienia, gdy pracodawca narusza prawo pracownika do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Jakie kryteria zróżnicowania wysokości płac może zastosować pracodawca? »
Pracodawcy łamią przepisy pracy
Aktualizacja: 27.12.2012
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął sprawozdanie głównego inspektora pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2011 r. Opowiedziały się za tym wszystkie kluby poselskie. Sprawozdanie przedstawiła szefowa inspekcji pracy Iwona Hickiewicz. Jakie przepisy prawa pracy najczęściej są łamane przez pracodawców. »
Kiedy utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia?
Aktualizacja: 21.12.2012
Co do zasady utrata zaufania do pracownika może być przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie umowy. Pracodawca musi jednak w wypowiedzeniu wskazać pracownikowi konkretne sytuacje, które spowodowały utratę zaufania. »
Dwa etaty u tego samego pracodawcy
Aktualizacja: 18.12.2012
Przepisy prawa nie zabraniają podjęcia pracy na drugi etat u tego samego pracodawcy. Możliwość ta jest jednak poddana pewnym ograniczeniom. Kiedy można mieć drugi etat u tego samego pracodawcy? »
Ustawa antykryzysowa wejdzie do Kodeksu pracy
Aktualizacja: 14.12.2012
Wydłużenie okresu rozliczeniowego i wprowadzenie ruchomego czasu pracy - proponuje wprowadzić na stałe do Kodeksu pracy minister Władysław Kosiniak-Kamysz. »
Wniosek o odroczenie składek za XI