reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Zmiany w funkcjonowaniu zakładów pracy chronionej

Zmiany w funkcjonowaniu zakładów pracy chronionej

Uzyskane w danym roku środki zakładowego funduszu rehabilitacji pochodzące ze zwolnień podatkowych oraz kwot pobranych zaliczek na podatek dochodowy pracodawca powinien wydatkować do końca grudnia następnego roku. Jeżeli do tej daty zasoby te nie zostaną spożytkowane, podlegają obowiązkowej wpłacie na PFRON.

Przepisy ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 226, poz. 1475) – zwanej dalej nowelizacją – wprowadzają wiele zmian związanych z funkcjonowaniem zakładów pracy chronionej.

Pierwsza zmiana dotyczy likwidacji zwolnień w podatkach i opłatach dla większości z istniejących zakładów pracy chronionej. Zwolnienia będą dotyczyły tylko tych zakładów pracy chronionej, które osiągają wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 30% niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, o którym stanowi art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm.) – zwanej dalej ustawą o rehabilitacji.

Od 1 stycznia 2011 r. tylko ww. zakłady są więc zwolnione z podatków: rolnego, leśnego, od nieruchomości oraz od czynności cywilnoprawnych, a także z opłat (z wyłączeniem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sanacyjnym). Zmiana w zakresie zwolnień z podatków i opłat należnych będzie dotyczyła okresów przypadających po 1 stycznia 2011 r.

Natomiast każdy zakład pracy chronionej nadal nie będzie musiał odprowadzać części zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych na podstawie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Od 1 stycznia 2011 r. zmienia się podział środków uzyskiwanych ze zwolnień z PIT 4 na ZFRON w proporcji:

•  40% na PFRON (zamiast 10%),

•  60% na ZFRON (zamiast 90%).

Nowy przepis dotyczący podziału środków stosuje się do zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, naliczonych od wynagrodzeń i innych dochodów należnych za okresy przypadające po 1 stycznia 2011 r. (art. 7 nowelizacji).

Ustawodawca także postanowił zmienić wysokość wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o rehabilitacji, który pracodawca będzie musiał osiągnąć, aby uzyskać lub utrzymać status zakładu pracy chronionej. Wymagany wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych od 1 stycznia 2012 r. będzie wynosił co najmniej 50% ogółu zatrudnionych (obecnie 40%), a w tym co najmniej 20% (obecnie 10%) ogółu zatrudnionych mają stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Jednocześnie pracodawcy, którzy przed dniem wejścia nowelizacji w życie uzyskali status zakładu pracy chronionej, są zobowiązani do zwiększenia wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych określonego powyżej w terminie do 30 czerwca 2012 r. (art. 11 nowelizacji).

reklama

Czytaj także

Autor:

doradca ds. prawnych Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Źródło:

INFOR
IFK Platforma Księgowych i Kadrowych264.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama