REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca przy komputerze - problemy z oczami

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Problemy z oczami występują u prawie 90 proc. osób, pracujących przy komputerze więcej niż trzy godziny dziennie. Najczęstszym skutkiem długiej pracy z komputerem jest zespół suchego oka.

U prawie 90 proc. osób, pracujących przed komputerem więcej niż trzy godziny dziennie, występują problemy z oczami. – Powstało nawet pojęcie, określające takie objawy. Do Computer Vision Syndrom (CVS), należą m.in. podwójne widzenie czy zespół suchego oka – mówi dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus z Bielska-Białej, specjalizującej się w diagnostyce okulistycznej.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawcy nie dbają o prawidłową organizację i wyposażenie stanowiska pracy >>

Najczęstsze dolegliwości okulistyczne, wywołane przez  monitor komputera to ból oczu. Zgłasza go aż 41 proc. pacjentów. Na suchości i pieczenie skarży się 37 proc. pacjentów. 37 proc. osób z CVS dokucza również zaburzenie widzenia, które zwykle określane jest przez pacjentów jako niewyraźne widzenie lub podwójne widzenie. Do innych zgłaszanych objawów należą zmęczenie oczu, podrażnienie i zaczerwienienie.

Skutkiem długiej pracy z komputerem jest także zespół suchego oka. Jedną z  przyczyn powstawania tych objawów jest znaczne zmniejszenie częstotliwości mrugania. Prawidłowo mrugamy około 20 razy na minutę. – Taka częstość mrugania zapewnia równomierne rozprowadzenie łez  po powierzchni oka i jego prawidłowe nawilżenie. W trakcie pracy przy komputerze mrugamy 2-3 razy rzadziej – mówi dr Iwona Filipecka. – Powoduje to wysuszanie spojówki i rogówki, a w konsekwencji ból, pieczenie, uczucie suchości i zaczerwienienie oczu – dodaje doktor Filipecka. Podobne objawy wywoływane są przez  wpływy klimatyczne, suche powietrze, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach czy z klimatyzacją.

Osoby między 30 a 40 rokiem życia, stale pracując z komputerem narażone są na przedwczesną starczowzroczność. Powoduje ją m.in. zmniejszenie zakresu akomodacji, czyli odległości między najdalszym i najbliższym punktem, który widziany jest wyraźnie. Zwykle dotyka to osoby po czterdziestce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność kierowników za stan bhp w zakładzie pracy >>

Z kolei u dzieci i młodzieży często dochodzi do skurczu akomodacji, czyli trwałego napięcia mięśni rzęskowych  i powstania krótkowzroczności akomodacyjnej. Takie osoby dobrze widzą na bliskie odległości, ale mają problemy z widzeniem na odległość. – Zwiększony wysiłek akomodacyjny nasila uczucie zmęczenia oczu i bóle głowy. Zwykle są to pierwsze objawy zgłaszane przez dzieci – mówi okulista dr Iwona Filipecka.

Podczas pracy z komputerem może występować również zjawisko tzw. podwójnego widzenia. Jest ono spowodowane osłabieniem odruchu zbieżnego ustawienia oczu przy patrzeniu z bliska, czyli tzw. konwergencji. W wyniku nieprawidłowego ustawienia gałek ocznych powstają dwa obrazy, które nie ulegają w korze potylicznej połączeniu w jeden.

W różnych badaniach wykazano także obniżenie czucia kontrastu u pacjentów pracujących wiele godzin przy komputerze. – Może to powodować gorsze widzenie lub zaburzenia widzenia u osób prowadzących pojazdy mechaniczne, szczególnie w gorszych warunkach pogodowych i nocą – przestrzega Iwona Filipecka.

Długotrwała praca przy komputerze może stanowić również problem dla alergików. Monitor bardzo silnie przyciąga cząsteczki kurzu, a wraz z nimi bakterie, pyłki i roztocza. Są to bardzo silne alergeny i mogą powodować długotrwałe alergiczne zapalenie spojówek i powiek, których typowe objawy to stałe zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk tkanek.

Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach bhp >>

Co możemy zrobić, by ulżyć naszym oczom? Radzi dr Iwona Filipecka:

  • przeczyść ekran monitora, przed każdym dniem pracy;
  • wymuszaj dodatkowe mruganie;
  • co kilkanaście minut popatrz w dal, najlepiej na zieloną przestrzeń;
  • ustaw w swoim komputerze odpowiedni rozmiar czcionki, najlepiej 12 lub więcej;
  • jeśli stosujemy światło sztuczne należy pamiętać aby było równomiernie rozproszone w pomieszczeniu, nie powodujące olśnienia. Nie powinno być dużej różnicy w oświetleniu ekranu i pomieszczenia;
  • wilgotność i temperatura są istotnymi czynnikami wpływającymi na film łzowy. Prawidłowa wilgotność to 65–75 proc. a temperatura 20–22 stopni;
  • zaopatrz się w „sztuczne łzy”.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA