reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy inspektor pracy może poinformować pracodawcę, kto złożył na niego skargę

Czy inspektor pracy może poinformować pracodawcę, kto złożył na niego skargę

Domyślam się, że któryś z pracowników złożył skargę na nasz zakład do PIP z powodu łamania przepisów prawa pracy. Czy mogę uzyskać informację od inspektora pracy, kto był autorem skargi?

Nie, inspektorzy pracy wykonujący czynności kontrolne są zobowiązani do nieujawniania informacji, kto złożył skargę na pracodawcę. Mogą jednak podać pracodawcy taką informację, jeżeli osoba zgłaszająca skargę wyraziła pisemną zgodę na ujawnienie swoich danych osobowych.

UZASADNIENIE

W przypadku gdy pracodawca nie realizuje swoich obowiązków wobec pracownika, wynikających z przepisów prawa pracy, pracownik jest uprawniony do złożenia skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrole PIP mogą być przeprowadzane bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy. Kontrola przestrzegania przepisów prawa pracy obejmuje w szczególności stan bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przestrzeganie przepisów dotyczących legalności zatrudnienia.

Pracownicy wykonujący czynności kontrolne, np. inspektorzy pracy, są odpowiedzialni za sumienne wykonywanie swoich obowiązków. W szczególności odpowiadają za rzetelne i obiektywne dokumentowanie wyników kontroli oraz za przestrzeganie tajemnicy państwowej i służbowej. W zakresie swojego działania są niezależni od jakichkolwiek wpływów postronnych i nie mogą uczestniczyć w interesach podmiotów kontrolowanych. Za tajemnicę służbową uznaje się również informację, że kontrola jest przeprowadzana w następstwie skargi. W ten sposób chroni się osobę skarżącą przed ewentualnymi szykanami ze strony osoby ją zatrudniającej. Osoba zgłaszająca skargę na pracodawcę może jednak wyrazić pisemną zgodę na ujawnienie swoich danych osobowych.

PRZYKŁAD

Pracownik PIP podczas wykonywania czynności służbowych przez przypadek ujawnił informację, że kontrola jest prowadzona w wyniku skargi danego pracownika. Z tego powodu inspektorowi grozi odpowiedzialność porządkowa lub dyscyplinarna za naruszenie obowiązków służbowych. Grozi mu m.in. nagana lub wydalenie z pracy w Państwowej Inspekcji Pracy.


Dane pracownika zawierane w skardze są wykorzystywane w celu informowania go o sposobie załatwienia skargi.

Jeżeli udzielenie inspektorowi pracy informacji w sprawach objętych kontrolą przez pracownika mogłoby narazić tego pracownika na jakikolwiek uszczerbek lub zarzut z powodu udzielenia tej informacji, inspektor pracy może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości tego pracownika, w tym danych osobowych. Poza tym w przypadku, gdy protokół przesłuchania pracownika lub innej osoby zostanie udostępniony pracodawcy (do czego ma on prawo) inspektor pracy powinien dołożyć wszelkich starań, aby nie doszło do ujawnienia danych osobowych przesłuchiwanego pracownika.

Skargi i wnioski do Państwowej Inspekcji Pracy nie mogą być anonimowe, ponieważ te niezawierające danych wnoszącego skargę lub wniosek pozostawia się bez rozpoznania (§ 8 rozporządzenia w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków).

WAŻNE!

Skarga składana do PIP nie może być anonimowa.

W wyjątkowych sytuacjach inspektor pracy może jednak podjąć decyzję o rozpatrzeniu anonimowej skargi lub wniosku, jeżeli rażąco są naruszane przepisy prawa pracy, np. występuje zagrożenie życia lub zdrowia pracowników lub istnieje prawdopodobieństwo naruszenia przepisów prawa pracy przez organy lub pracowników PIP.

Podstawa prawna

  • art. 221 Kodeksu postępowania administracyjnego,
  • art. 22, art. 23 ust. 2, ust. 3, art. 24, art. 44, art. 71 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. Nr 89, poz. 589 ze zm.),
  • § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków (Dz.U. Nr 5, poz. 46).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

prawnik, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama