REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednorazowe dodatki do wynagrodzenia dla nauczycieli

Joanna Skrobisz

REKLAMA

Do końca stycznia 2011 r. organy prowadzące placówki oświaty powinny wypłacić nauczycielom wyrównania wynagrodzenia, jeśli z analizy wynika, że wydatki na wynagrodzenia w 2010 r. były niższe niż średnie wynagrodzenie gwarantowane przez Kartę Nauczyciela. Do 10 lutego 2010 r. organy prowadzące szkoły powinny natomiast przygotować sprawozdanie z analiz wyrównań wynagrodzeń i wypłaty tych wyrównań nauczycielom.

Z analizy, jaką organy prowadzące szkoły mają obowiązek przeprowadzić do 20 stycznia 2011 r., powinny wynikać informacje o:

Autopromocja
 • wysokości faktycznie poniesionych kosztów na wynagrodzenia nauczycieli w 2010 r.,
 • różnicy tych wynagrodzeń w porównaniu ze średnimi wynagrodzeniami zagwarantowanymi nauczycielom przez przepisy Karty Nauczyciela – w wysokości zależnej od stopnia awansu zawodowego i kwoty bazowej (art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela).

Wysokość minimalnego wynagrodzenia nauczycieli po podwyżce >>

Jeżeli okazało się, że nauczyciele zatrudnieni w danej jednostce samorządowej nie osiągnęli w 2010 r. średnich wysokości wynagrodzeń, należy ustalić kwotę wyrównania, czyli różnicę między wynagrodzeniami wypłaconymi a należnymi. Następnie różnicę tę trzeba podzielić między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie i wypłacić im to wyrównanie do 31 stycznia 2011 r. w formie jednorazowego dodatku.

Do 10 lutego 2011 r. organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego ma obowiązek sporządzić sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w prowadzonych przez niego szkołach i placówkach. W terminie 7 dni od dnia sporządzenia sprawozdania musi przekazać to sprawozdanie regionalnej izbie obrachunkowej, radzie gminy, powiatu lub województwa, dyrektorom szkół prowadzonych przez tę jednostkę oraz związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.

Podwyżki dla nauczycieli w 2011 r. >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawozdanie powinno być opracowane z uwzględnieniem sposobu:

 • wyliczenia średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego,
 • ustalenia średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli,
 • ustalenia kwoty różnicy między tym, co nauczyciel otrzymał, a tym, co powinien,
 • ustalenia jednorazowego dodatku uzupełniającego.

Metodę ustalenia średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli odniesiono do wielkości etatu, z uwzględnieniem zmian wynikających z uzyskiwania przez nauczycieli wyższego stopnia awansu zawodowego w ciągu roku.

Ustalając średnioroczne zatrudnienie należy:

 • brać pod uwagę liczbę etatów w okresach, w których nauczyciele otrzymywali wynagrodzenie,
 • pomijać liczbę etatów w okresach, za które nauczyciele pobierali zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne czy zasiłek opiekuńczy, a także w okresach nieobecności w pracy, za czas których nauczycielowi nie przysługiwało wynagrodzenie,
 • pomijać osoby, które nie są nauczycielami, ale osobami zatrudnionymi na podstawie art. 7 ust. 1a i 1d ustawy o systemie oświaty, mimo że otrzymywały one wynagrodzenie,
 • nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć na podstawie jednej umowy o pracę lub aktu mianowania uwzględniać jako jeden etat. Przydzielone nauczycielowi godziny ponad tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć stanowią godziny ponadwymiarowe, które nie są przeliczane na etaty i nie są uwzględniane przy ustaleniu dodatku.

Zatrudnianie nauczycieli w szkołach prowadzonych przez samorządy >>

Jeżeli wydatki poniesione przez jednostki samorządu terytorialnego w danym roku na wynagrodzenia nauczycieli są niższe niż średnie wynagrodzenie, oznacza to, że nauczyciele nie otrzymali należnych im średnich wynagrodzeń. W takim przypadku jednostka samorządu terytorialnego ma obowiązek podzielić kwotę powstałej różnicy między wszystkich nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Tak podzieloną różnicę powinna wypłacić w postaci jednorazowego dodatku uzupełniającego.

Dodatek powinien zostać ustalony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, w którym nauczyciel pobierał wynagrodzenie, a także odpowiednio do osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

REKLAMA