Kategorie

Czy osoba, która ponownie zachorowała po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, ma prawo do świadczenia chorobowego

Dorota Kriger
Pracownica z powodu urazu kręgosłupa była niezdolna do pracy od 1 maja do 31 sierpnia 2010 r. oraz od 3 listopada do 28 grudnia 2010 r. Ponownie zachorowała 10 stycznia 2011 r., ale tym razem ma zapalenie płuc. Czy za cały okres tej niezdolności do pracy ma prawo do świadczenia, czy tylko za 3 dni, tj. do wyczerpania okresu zasiłkowego?

Pracownicy przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Od 10 stycznia 2011 r. należy liczyć nowy okres zasiłkowy, ponieważ pracownica po przerwie stała się niezdolna do pracy z powodu innej choroby.

UZASADNIENIE

Reklama

Okres wypłaty zasiłku jest ograniczony do 182 dni niezdolności do pracy. Jedynie w przypadku, gdy choroba została spowodowana gruźlicą albo przypada w czasie ciąży, zasiłek chorobowy może być wypłacany do 270 dni. Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ubezpieczony w dalszym ciągu jest niezdolny do pracy, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.

Taka konieczność nie występuje jednak w przypadku Państwa pracownicy. Z tytułu poprzedniej niezdolności do pracy wyczerpała 179 dni okresu zasiłkowego. Jednak obecnie choruje ona na inną chorobę, a między poprzednią i obecną niezdolnością do pracy wystąpiła przerwa. Oznacza to, że począwszy od 10 stycznia 2011 r. powinni Państwo liczyć nowy okres zasiłkowy. Jedynie w sytuacji, gdyby między niezdolnością do pracy spowodowaną różnymi chorobami nie wystąpiła żadna przerwa, okresy te należałoby zliczać do jednego okresu zasiłkowego.

WAŻNE!

Nowy okres zasiłkowy w związku z nową chorobą powodującą niezdolność do pracy należy liczyć, gdy wystąpi przynajmniej 1 dzień przerwy między okresami tych niezdolności.

Na zwolnieniu lekarskim, jakie otrzymuje pracodawca, nie jest wykazywana jednostka chorobowa. Pracodawca czerpie informację o tym, czy okres nowego zwolnienia wliczać do poprzedniego okresu zasiłkowego (jeśli przerwa między zwolnieniami nie przekroczyła 60 dni), tylko z tego, czy lekarz na tym zwolnieniu wpisał kod A. Kod ten oznacza, że niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni i została spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą. Brak kodu A powinien zatem świadczyć o tym, że niezdolność do pracy została wywołana inną chorobą lub że wystąpiła co najmniej 60-dniowa przerwa między końcem poprzedniej niezdolności do pracy a początkiem kolejnej.


Reklama

Ponieważ często zdarza się, że pracownicy przynoszą zwolnienia od różnych lekarzy, pracodawca może mieć wątpliwości, czy nowy lekarz wpisał kod A świadomie, czy miał wiedzę o poprzedniej chorobie pracownika. W takim przypadku pracodawca może zwrócić się do ZUS o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Mimo że kolejna choroba wystąpiła po przerwie krótszej niż 60 dni, pracownicy w pierwszej kolejności będzie przysługiwać od 10 stycznia 2011 r. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, płatne ze środków pracodawcy przez okres 33 lub 14 dni (jeśli pracownica ukończyła 50. rok życia). Dopiero po wyczerpaniu tego okresu pracownica będzie miała prawo do zasiłku chorobowego. Okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy należy wliczać do okresu zasiłkowego, który rozpoczął się w związku z nową chorobą pracownicy, tj. 10 stycznia 2011 r.

Ponieważ przerwy między okresami, w jakich chorowała Państwa pracownica, są krótsze niż 3 miesiące kalendarzowe, wysokość wynagrodzenia chorobowego należnego jej od 10 stycznia 2011 r., należy naliczyć od tej samej podstawy wymiaru, od której została ustalona wysokość przysługujących jej świadczeń za okres choroby w maju 2010 r. Zatem podstawę wymiaru świadczenia będzie stanowiło wynagrodzenie za okres od maja 2009 r. do kwietnia 2010 r. (lub krótszego – jeśli pracownica była zatrudniona krócej).

Podstawa prawna

 • art. 8, art. 9 ust. 1 i ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 36 ust. 1 i ust. 2, art. 43, art. 57 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
 • art. 92 § 1, § 2 i § 4 Kodeksu pracy.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
169,00 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?