| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy osoba, która ponownie zachorowała po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, ma prawo do świadczenia chorobowego

Czy osoba, która ponownie zachorowała po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, ma prawo do świadczenia chorobowego

Pracownica z powodu urazu kręgosłupa była niezdolna do pracy od 1 maja do 31 sierpnia 2010 r. oraz od 3 listopada do 28 grudnia 2010 r. Ponownie zachorowała 10 stycznia 2011 r., ale tym razem ma zapalenie płuc. Czy za cały okres tej niezdolności do pracy ma prawo do świadczenia, czy tylko za 3 dni, tj. do wyczerpania okresu zasiłkowego?

Pracownicy przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Od 10 stycznia 2011 r. należy liczyć nowy okres zasiłkowy, ponieważ pracownica po przerwie stała się niezdolna do pracy z powodu innej choroby.

UZASADNIENIE

Okres wypłaty zasiłku jest ograniczony do 182 dni niezdolności do pracy. Jedynie w przypadku, gdy choroba została spowodowana gruźlicą albo przypada w czasie ciąży, zasiłek chorobowy może być wypłacany do 270 dni. Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ubezpieczony w dalszym ciągu jest niezdolny do pracy, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.

Taka konieczność nie występuje jednak w przypadku Państwa pracownicy. Z tytułu poprzedniej niezdolności do pracy wyczerpała 179 dni okresu zasiłkowego. Jednak obecnie choruje ona na inną chorobę, a między poprzednią i obecną niezdolnością do pracy wystąpiła przerwa. Oznacza to, że począwszy od 10 stycznia 2011 r. powinni Państwo liczyć nowy okres zasiłkowy. Jedynie w sytuacji, gdyby między niezdolnością do pracy spowodowaną różnymi chorobami nie wystąpiła żadna przerwa, okresy te należałoby zliczać do jednego okresu zasiłkowego.

WAŻNE!

Nowy okres zasiłkowy w związku z nową chorobą powodującą niezdolność do pracy należy liczyć, gdy wystąpi przynajmniej 1 dzień przerwy między okresami tych niezdolności.

Na zwolnieniu lekarskim, jakie otrzymuje pracodawca, nie jest wykazywana jednostka chorobowa. Pracodawca czerpie informację o tym, czy okres nowego zwolnienia wliczać do poprzedniego okresu zasiłkowego (jeśli przerwa między zwolnieniami nie przekroczyła 60 dni), tylko z tego, czy lekarz na tym zwolnieniu wpisał kod A. Kod ten oznacza, że niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni i została spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą. Brak kodu A powinien zatem świadczyć o tym, że niezdolność do pracy została wywołana inną chorobą lub że wystąpiła co najmniej 60-dniowa przerwa między końcem poprzedniej niezdolności do pracy a początkiem kolejnej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »