Informacja ZUS IWA
REKLAMA
Składka na ubezpieczenie wypadkowe jest jedyną składką, która nie ma jednej, identycznej dla wszystkich płatników wysokości. Zasady, wprowadzone od 2003 r., różnicują wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, w zależności od zagrożeń wystąpienia wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, występujących u danego płatnika. Dane obrazujące poziom zagrożeń w środowisku pracy płatnik przekazuje do ZUS w informacji ZUS IWA.
REKLAMA
Kto składa ZUS IWA
Informację ZUS IWA za dany rok kalendarzowy, do 31 stycznia kolejnego roku, zobowiązani są przekazać do ZUS płatnicy, którzy łącznie spełniają następujące warunki:
- byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe, nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia roku, za który składana jest informacja, oraz co najmniej jeden dzień w styczniu następnego roku;
- w roku, za który składana jest informacja, zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,
- byli wpisani do rejestru REGON 31 grudnia roku, za który składana jest informacja ZUS IWA.
„Nieprzerwane zgłoszenie w ZUS jako płatnika składek na ubezpieczenie wypadkowe” oznacza, że w każdym miesiącu roku, za który składana jest informacja, przynajmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu. Obowiązku złożenia informacji ZUS IWA w styczniu 2011 r. nie mają więc ci płatnicy, którzy choć w jednym miesiącu 2010 r. nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe, tj. ani jeden ubezpieczony nie podlegał temu ubezpieczeniu. Formularza ZUS IWA nie składa również płatnik, który 31 grudnia 2010 r. nie był wpisany do rejestru REGON.
Liczba ubezpieczonych
Liczbę ubezpieczonych ustala się jako iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy roku kalendarzowego, za który składana jest informacja, i liczby miesięcy tego roku. Ponieważ obowiązek złożenia informacji ZUS IWA za 2010 r. mają wyłącznie płatnicy nieprzerwanie zgłaszający osoby do ubezpieczenia wypadkowego, we wszystkich miesiącach 2010 r. suma ubezpieczonych w każdym przypadku powinna być podzielona przez 12.
Tak ustaloną liczbę ubezpieczonych należy zaokrąglić do jedności – w górę, jeżeli końcówka jest większa lub równa 0,5; w dół, jeśli jest mniejsza od 0,5 (np. 9,49 ~ 9; 9,5 ~ 10).
Płatnicy składek, zgodnie z przepisami uprawnieni do składania więcej niż jednego kompletu dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc (np. urzędy pracy, ośrodki pomocy społecznej, banki), ustalając liczbę ubezpieczonych, biorą pod uwagę łączną liczbę wszystkich osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu.
Przekazanie informacji
Informację ZUS IWA płatnik składek przekazuje w takiej samej formie, jaka obowiązuje go w odniesieniu do wszystkich innych dokumentów określonych przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych. A zatem jeżeli płatnik przekazuje poprzez teletransmisję danych w formie dokumentów elektronicznych, to również informacja ZUS IWA powinna być przekazana w tej formie. Natomiast płatnicy uprawnieni do składania informacji ZUS IWA w formie papierowej, przekazują informację do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek. Jeżeli płatnik przesyła informację ZUS IWA pocztą, na kopercie powinien zostać umieszczony napis „ZUS IWA".
Podstawa prawna
Art. 27 i 28, ust. 2, 3; art. 30 i 32 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322; ost. zm. M.P. z 2010 r. nr 10, poz. 103.
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków – t.j. Dz.U. nr 200, poz. 1692; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 50, poz. 304.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat