REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracownikowi przysługuje ryczałt za nadgodziny

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Ryczałt za nadgodziny nie może dotyczyć pracowników, którzy wykonują pracę poza macierzystym zakładem tylko okazjonalnie, np. w ramach długotrwałej podróży służbowej lub oddelegowania do innego miejsca pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2010 r., I PK 116/10).

Trzech pracowników spółki N. zostało oddelegowanych na kilka miesięcy do pracy w zagranicznej spółce w Danii. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymywali od swojego pracodawcy dietę, której kwota była znacznie wyższa od standardowych diet z tytułu zagranicznych podróży służbowych. Umowa o pracę nie przewidywała żadnych innych szczególnych świadczeń.

Autopromocja

Czy będzie bezwzględny zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych >>

Po powrocie pracowników z Danii okazało się, że wszyscy trzej pracowali często w godzinach nadliczbowych, które były przez nich odnotowywane. Zwrócili się więc do pracodawcy o zapłatę wynagrodzenia za nadgodziny wraz ze stosownymi dodatkami.

Spółka odmówiła jednak wypłaty wynagrodzenia i dodatków za nadgodziny. Wskazała, że świadczenie z tytułu zwiększonej pracy zostało już wypłacone w postaci „diety”, która była w istocie ryczałtem za nadgodziny. Możliwość wypłacania takiego ryczałtu przewiduje wprost art. 1511 § 4 Kodeksu pracy. Spółka podkreśliła przy tym, że po pierwsze – pracownicy wykonywali pracę za granicą, nie mogła więc należycie kontrolować ich czasu pracy, po drugie – w Danii obowiązuje zakaz pracy w nadgodzinach, a po trzecie – ani przed wyjazdem, ani w jego trakcie nie było żadnych poleceń pracy w nadgodzinach. Pracownicy sami więc podjęli decyzje o dłuższej pracy i nie można za to obciążać spółki.

Nadgodziny przy zadaniowym czasie pracy >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy skierowali sprawę do sądu. Spółka przegrała proces zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji. Również Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną pozwanej spółki. Uzasadniając orzeczenie wskazał, że choć przepisy dopuszczają zastąpienie wynagrodzenia i dodatków za nadgodziny ryczałtem, to dotyczy to pracowników stale wykonujących pracę poza siedzibą pracodawcy lub poza zakładem pracy, w którym są zatrudnieni. Ryczałt musi ponadto odpowiadać liczbie przewidzianych nadgodzin, które pracownik może przepracować w danym okresie.

Świadczenie to ma więc charakter typowo kompensacyjny i nie musi być ściśle nazywane „ryczałtem” (stosuje się różne terminy, np. premia, dieta, rekompensata). Jednak taka wypłata – niezależnie od nazwy – musi mieć charakter kodeksowego ryczałtu za nadgodziny, a sporna dieta nie mogła mieć takiego charakteru. Pracodawca od początku nie przewidywał pracy w nadgodzinach twierdząc, że nie było takiej potrzeby. Skoro zaś pracownicy mieli niepracować po godzinach, to wspomniana „dieta” nie mogła być rekompensatą za nadgodziny. Miała charakter faktycznej diety z tytułu delegacji służbowej, tyle że w kwocie wyższej niż przewidują to odpowiednie rozporządzenia.

Zagadnienia kontrolne w zakresie czasu pracy >>

Z wyroku wynika zatem wniosek, że ryczałt za nadgodziny dotyczy tylko tych pracowników, którzy stale pracują poza zakładem pracy i taka stała praca jest zapisana w umowie o pracę. Nie może natomiast dotyczyć osób, które tylko okazjonalnie, przez pewien czas wykonują pracę poza swoim macierzystym zakładem, np. w ramach delegacji służbowej, przez okres maksimum 3 miesięcy – na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

Termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

20 maja 2024 r. minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 czerwca 2024 r. Znamy kwoty brutto i netto

Od 1 czerwca 2024 r. rosną kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od czerwca? Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

REKLAMA

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

REKLAMA