reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Umowa w celu przygotowania zawodowego w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Umowa w celu przygotowania zawodowego w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Terminowi „umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego” należy dla celów ubezpieczeń społecznych nadać znaczenie, które jest mu przypisane w przepisach prawa pracy. Orzekł tak Sąd Apelacyjny w Warszawie, rozstrzygając w interesującej sprawie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgodnie z pracowniczym schematem podlegania ubezpieczeniom społecznym, małżonki osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą.

W sprawie ustalono, że P.W. i A.W. są małżeństwem od 2001 r. i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe oraz wspólnie rozliczają się z urzędem skarbowym.

P.W. od stycznia 2004 r. prowadził działalność gospodarczą pod firmą Biblioteka Internetowa IZYDOR i na podstawie umowy o pracę z 31 stycznia 2004 r. zatrudnił A.W. na czas nieokreślony na stanowisku młodszej księgowej, z wynagrodzeniem w wysokości 415 zł miesięcznie. A.W. została zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, z pracowniczym kodem tytułu podlegania ubezpieczeniom 01 10 xx, od 1 lutego 2004 r. A.W. zakończyła pracę w firmie męża 1 lutego 2007 r.

Decyzja ZUS

W październiku 2006 r. u przedsiębiorcy została przeprowadzona kontrola ZUS, w wyniku której, w drodze decyzji, organ rentowy ustalił, że A.W. winna była zostać zgłoszona do Zakładu nie jako pracownik, lecz jako osoba współpracująca z prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą – Biblioteka Internetowa IZYDOR P.W. Płatnik odwołał się od decyzji organu rentowego, wskazując, że jego małżonka, pomimo że spełniała warunki do uznania jej za osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności, mogła zostać zgłoszona do ZUS jako pracownik, ponieważ umowa o pracę, którą z nią podpisano, była zawarta w celu przygotowania zawodowego i jako taka mogła stanowić tytuł do objęcia ubezpieczeniem pracowniczym, zgodnie z art. 8 ust. 11, zdanie 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Głównym motywem zatrudnienia A.W. w firmie prowadzonej przez jej męża była – oprócz konieczności prowadzenia dokumentacji księgowej firmy – potrzeba zdobycia przez nią trzyletniego okresu doświadczenia na stanowisku księgowej, w celu uzyskania uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Możliwość udokumentowania wymaganego okresu zatrudnienia przy wykonywaniu prac związanych z księgowością dawało jedynie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Pełnienie funkcji księgowej w formie współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej nie doprowadziłoby do uzyskania pożądanych uprawnień.

Z tego faktu strony – odwołujący i zainteresowana – wywiedli, iż zatrudnienie A.W. miało na celu przygotowanie zawodowe, tym samym mogło stanowić tytuł do objęcia pracowniczym ubezpieczeniem społecznym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama