| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Obliczanie wysokości wynagrodzenia chorobowego

Obliczanie wysokości wynagrodzenia chorobowego

Jeżeli na koniec grudnia pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a niezdolność do pracy pracownika trwa nieprzerwanie, to wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego okres 33 lub 14 dni powinien być liczony od początku.

Podstawę obliczania wynagrodzenia przysługującego za okres niezdolności do pracy stanowi przeciętne wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymał w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. Ustala się je, dzieląc wynagrodzenie ubezpieczonego przez liczbę miesięcy, w których to wynagrodzenie zostało osiągnięte, czyli przez 12 lub mniejszą liczbę miesięcy, jeżeli pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż rok.

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego za część miesiąca

Jeżeli pracownik przez część miesiąca był niezdolny do pracy, to w celu obliczenia przysługującego wynagrodzenia chorobowego pracodawca powinien pomniejszyć kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, a następnie podzielić przez 30.

Otrzymaną kwotę będącą wynagrodzeniem za 1 dzień choroby należy pomnożyć przez liczbę dni choroby, a następnie przez 80% lub 100%. Otrzymana kwota jest wynagrodzeniem chorobowym przysługującym pracownikowi za dni, w których był niezdolny do pracy.

Sposób obliczenia wynagrodzenie za pozostałą, przepracowaną część miesiąca określa § 11 ust. 1 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. W celu obliczenia wynagrodzenia za przepracowane dni w miesiącu pracodawca powinien podzielić miesięczne wynagrodzenie przez 30. Otrzymaną kwotę należy pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, a następnie wyliczoną kwotę wynagrodzenia chorobowego odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Otrzymana w ten sposób kwota stanowi wynagrodzenie pracownika za dni, w których pracował.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »