reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie promuje aktywności zawodowej

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie promuje aktywności zawodowej

Zamiana sposobu wyliczania kapitału emerytalnego odnośnie pracujących emerytów, którą proponuje prezydent Bronisław Komorowski, to zdecydowanie za mało. W ocenie Pracodawców RP kluczowe jest umożliwienie łączenia pobierania świadczenia z zatrudnieniem bez konieczności uprzedniego rozwiązywania stosunku pracy.

Od 1 stycznia 2011 r. pracownik, który chce nadal pobierać emeryturę i równocześnie pracować, musi rozwiązać stosunek pracy z pracodawcą, choćby tylko na jeden dzień. Sejm przywrócił bowiem przepis, który niespełna dwa lata temu wykreślił z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Mówi on, że „prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”. 

Czy rząd zlikwiduje zasiłek chorobowy i obniży emerytury? >>

W ocenie Pracodawców RP takie rozwiązanie jest krótkowzroczne, szkodliwe dla naszego rynku pracy i zniechęci emerytów do dłuższej aktywności zawodowej. – Jeśli nie rozwiąże się stosunku pracy, to nie nabędzie się prawa do emerytury. To jasny komunikat dla pracującego Polaka: albo emerytura, albo praca – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno gospodarczych Pracodawców RP.

Wprawdzie, jak podkreśla ekspert, po nabyciu prawa do świadczenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby emeryt ponownie podjął aktywność zawodową, ale w praktyce może nie być to już takie łatwe. – Wielu z tych kilkudziesięciu tysięcy emerytów już nigdy nie wróci na rynek pracy. Część z nich straci po prostu zapał do pracy, dodatkowo nie można też zapominać, że ich były pracodawca przecież nie ma wcale obowiązku ich ponownie zatrudnić. To kuriozalne rozwiązanie, zamiast więc zachęcać Polaków do jak najdłuższej aktywności zawodowej, de facto ich z tego rynku pracy wypycha – dodaje Janczewska.

Wyższa składka rentowa nie rozwiąże problemów emerytalnych >>

Na uwagi partnerów społecznych pod koniec ubiegłego roku zareagował jednak prezydent. Jak wynikało z doniesień medialnych, Bronisław Komorowski podzielał te krytyczne opinie. Dlatego też zapowiedział, że wystąpi z inicjatywa ustawodawczą, która ponownie umożliwi łączenie aktywności zawodowej z pobieraniem emerytury. Okazuje się jednak, że w nowelizacji przygotowywanej przez prezydenta nie znajdzie się żaden zapis mówiący o tym, że nie trzeba rozwiązać stosunku pracy, aby nabyć prawo do świadczenia. Prezydent nie chce także dać możliwości kontynuowania pobierania emerytury osobom, które po 7 stycznia 2009 r. zyskały do niej prawo. Jeśli nie zwolnią się do końca września wypłata świadczeń zostanie więc zawieszona.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama