| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Kultura hierarchii. Jak wygląda rynek pracy i zarządzanie ludźmi w rosyjskich przedsiębiorstwach

Kultura hierarchii. Jak wygląda rynek pracy i zarządzanie ludźmi w rosyjskich przedsiębiorstwach

Rosyjska organizacja biznesowa jest zwykle wysoce sformalizowana i zhierarchizowana. Wymaga silnego i twardego przywódcy, stylu zarządzania promującego nie tylko osiągnięcia indywidualne, ale i rezultat grupowy, w którym sukces mierzy się zyskiem i udziałami w rynku.

W przeszłości zarządzałem w Rosji siecią handlową będącą w 100 proc. kapitałem rosyjskim i zetknąłem się osobiście z wieloma problemami opisanymi w artykule. Dlatego te fragmenty tekstu, które odnoszą się do kultury pracowniczej czy zarządzania zasobami ludzkimi, są wyrażeniem mojej opinii i próbą podzielenia się doświadczeniem zawodowym, a nie wynikiem badań ankietowych prowadzonych w jakimś wybranym segmencie rosyjskich przedsiębiorstw. Natomiast przytoczone dane statystyczne pochodzą z portalu prowadzonego przez Urząd Statystyczny Federacji Rosyjskiej.

Rynek pracy

W Federacji Rosyjskiej 75,5 mln osób stanowi populację aktywną zawodowo, z czego kobiety to około 49 proc. Bezrobocie sięga poziomu 8,2 proc. (dane z sierpnia 2010 r.), bezrobotnych kobiet jest ok. 7,9 proc., a mężczyzn 8,4 proc. Niestety, prawie 40 proc. bezrobotnych to osoby do 30. roku życia.

Największym pracodawcą w Rosji jest sektor prywatny rodzimy (pracuje w nim 57 proc. populacji aktywnej), a na drugim miejscu państwo (aż 32 proc.). Łącznie tych „dwóch pracodawców” zatrudnia aż 90 proc. ludności zawodowo czynnej.

Wśród zatrudnionych ok. 32 proc. ma wyższe wykształcenie wraz ze studiami podyplomowymi. Zupełnie jednak inną kwestią jest jakość rosyjskich uczelni wyższych czy stopień dopasowania programów nauczania do potrzeb gospodarczych. Aż 34 proc. pracowników ma zaledwie podstawowe wykształcenie.

Wśród top managementu oraz najwyższych kadr kierowniczych w administracji państwowej czy guberniach znacznie mniejszy odsetek zajmują kobiety – jedynie 39 proc. Podobnie jest wśród specjalistów i menedżerów dla specjalności technicznych. Ale sytuacja diametralnie się zmienia na stanowiskach kierowniczych wymagających wysokich kwalifikacji w pozostałych sektorach (w tym edukacja i zdrowie). W wielu przedsiębiorstwach odsetek wysoko wykwalifikowanych specjalistów i kierowników średniego szczebla jest zdominowany przez kobiety. Na przykład w sieciach handlowych, wśród kupców seniorów lub kierowników grup asortymentowych dominują właśnie kobiety (zupełnie odwrotnie jest w Polsce).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »