Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podstawa wymiaru zasiłków. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podstawa wymiaru zasiłków.
Jak liczyć podstawę wymiaru obniżonych z powodu covid zasiłków?
Aktualizacja: 05.01.2021
Podstawa wymiaru zasiłków obniżonych z powodu COVID-19 ustalana jest od 16 grudnia 2020 r. na nowych zasadach. Problem dotyczy kobiet pobierających zasiłek chorobowy w ciąży, a następnie zasiłek macierzyński, jeśli miały obniżony wymiar czasu pracy ze względu na COVID-19. Jak liczyć podstawę wymiaru zasiłków? »
Zasiłki nie zostaną obniżone - nowe przepisy
Aktualizacja: 09.10.2020
Zasiłki chorobowe i macierzyńskie nie zostaną obniżone ze względu na skrócenie wymiaru czasu pracy z powodu koronawirusa. Nowe przepisy chroniące m.in. kobiety w ciąży weszły w życie. Co z zasiłkami już wypłaconymi? »
Aktualizacja: 03.08.2020
Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2019 r. w pełnym wymiarze czasu pracy jest objęty przestojem ekonomicznym na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Jego wynagrodzenie za ten okres zostało obniżone do minimalnej płacy. W lipcu 2020 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim przez 10 dni. To jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Czy wynagrodzenie chorobowe powinniśmy obliczyć tylko od wynagrodzenia za okres przestoju czy z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy? »
Zmiana etatu w trakcie choroby a podstawa wymiaru zasiłku
Aktualizacja: 20.05.2020
Jeżeli w miesiącu powstania niezdolności do pracy (trwania choroby) lub w okresie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy ( art. 40). Nie jest to średnia z miesięcy poprzedzających miesiąc uzyskania prawa do zasiłku. »
Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego w 2020 r.
Aktualizacja: 22.01.2020
Dla pracowników zatrudnionych na pełen etat, podstawa wymiaru zasiłku, od której oblicza się zasiłek chorobowy, opiekuńczy, wyrównawczy, macierzyński lub świadczenie rehabilitacyjne, nie może być niższa od 1 stycznia 2020 r. niż 2243,54 zł. »
Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla pielęgniarek i położnych od 1 września 2018 r.
Aktualizacja: 21.01.2019
Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku przysługującego od 1 września 2018 r. pielęgniarkom i położnym, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed 1 września 2018 r. i trwa po tej dacie. »
Wydłużenie prawa do zasiłku opiekuńczego do 30 dni
Aktualizacja: 08.02.2018
W przypadku choroby dziecka niepełnosprawnego do 18 roku życia, rodzice będą mogli skorzystać z prawa do zwolnienia z pracy na okres do 30 dni - taką zmianę zakłada projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. »
Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego
Aktualizacja: 06.12.2017
ZUS podał informację dotyczącą zasad ustalania prawa do zasiłku i podstawy wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego. »
Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków dla pracowników delegowanych
Aktualizacja: 22.09.2017
Od 1 października 2016 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców. Jak krok po kroku ustalić podstawę wymiaru zasiłków przysługujących tym pracownikom? »
Podstawa wymiaru zasiłków dla nauczycieli i pracowników byłych gimnazjów
Aktualizacja: 18.09.2017
Od 1 września 2017 r. w związku z nową reformą oświaty, nauczyciele zatrudnieni w dotychczasowych gimnazjach, z dniem przekształcenia się w szkołę podstawową, stają się z mocy prawa pracownikami tej szkoły. Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla nauczycieli byłych gimnazjów? »
Wpływ zmiany wymiaru czasu pracy na podstawę wymiaru świadczeń
Aktualizacja: 25.08.2017
Zasadniczo podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzają miesiąc powstania niezdolności do pracy. W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracodawca w inny sposób ustala podstawę wymiaru zasiłku. »
Podstawa wymiaru zasiłku a usprawiedliwiona i nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy
Aktualizacja: 25.07.2017
Nieobecność pracownika w pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru zasiłku. Poprawne ustalenie podstawy zależy od rodzaju tej nieobecności. »
Aktualizacja: 31.05.2017
Ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem, w szczególności, gdy zachoruje nowo zatrudniony pracownik. Jak w takim przypadku poprawnie wyliczyć podstawę wymiaru? »
Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku
Aktualizacja: 16.02.2017
Urlop wypoczynkowy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku, jest traktowany jak czas przepracowany. Oznacza to, że jeżeli w którymś z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, za który otrzymał wynagrodzenie urlopowe, to oprócz wynagrodzenia za pracę do podstawy wymiaru zasiłku należy doliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. »
Minimalna podstawa wymiaru zasiłków w 2017 r.
Aktualizacja: 16.01.2017
Od 1 stycznia 2017 r. podstawa wymiaru zasiłku dla pracowników zatrudnionych w pierwszym roku pracy wynosi 100% minimalnej podstawy wymiaru zasiłku. Jak prawidłowo ustalić minimalną podstawę wymiaru zasiłków? »
Wniosek o odroczenie składek za XI