Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podstawa wymiaru zasiłków. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podstawa wymiaru zasiłków.
Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla pielęgniarek i położnych od 1 września 2018 r.
Aktualizacja: 21.01.2019
Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku przysługującego od 1 września 2018 r. pielęgniarkom i położnym, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed 1 września 2018 r. i trwa po tej dacie. »
Wydłużenie prawa do zasiłku opiekuńczego do 30 dni
Aktualizacja: 08.02.2018
W przypadku choroby dziecka niepełnosprawnego do 18 roku życia, rodzice będą mogli skorzystać z prawa do zwolnienia z pracy na okres do 30 dni - taką zmianę zakłada projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. »
Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego
Aktualizacja: 06.12.2017
ZUS podał informację dotyczącą zasad ustalania prawa do zasiłku i podstawy wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego. »
Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków dla pracowników delegowanych
Aktualizacja: 22.09.2017
Od 1 października 2016 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców. Jak krok po kroku ustalić podstawę wymiaru zasiłków przysługujących tym pracownikom? »
Podstawa wymiaru zasiłków dla nauczycieli i pracowników byłych gimnazjów
Aktualizacja: 18.09.2017
Od 1 września 2017 r. w związku z nową reformą oświaty, nauczyciele zatrudnieni w dotychczasowych gimnazjach, z dniem przekształcenia się w szkołę podstawową, stają się z mocy prawa pracownikami tej szkoły. Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla nauczycieli byłych gimnazjów? »
Wpływ zmiany wymiaru czasu pracy na podstawę wymiaru świadczeń
Aktualizacja: 25.08.2017
Zasadniczo podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzają miesiąc powstania niezdolności do pracy. W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracodawca w inny sposób ustala podstawę wymiaru zasiłku. »
Podstawa wymiaru zasiłku a usprawiedliwiona i nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy
Aktualizacja: 25.07.2017
Nieobecność pracownika w pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru zasiłku. Poprawne ustalenie podstawy zależy od rodzaju tej nieobecności. »
Aktualizacja: 31.05.2017
Ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem, w szczególności, gdy zachoruje nowo zatrudniony pracownik. Jak w takim przypadku poprawnie wyliczyć podstawę wymiaru? »
Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku
Aktualizacja: 16.02.2017
Urlop wypoczynkowy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku, jest traktowany jak czas przepracowany. Oznacza to, że jeżeli w którymś z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, za który otrzymał wynagrodzenie urlopowe, to oprócz wynagrodzenia za pracę do podstawy wymiaru zasiłku należy doliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. »
Minimalna podstawa wymiaru zasiłków w 2017 r.
Aktualizacja: 16.01.2017
Od 1 stycznia 2017 r. podstawa wymiaru zasiłku dla pracowników zatrudnionych w pierwszym roku pracy wynosi 100% minimalnej podstawy wymiaru zasiłku. Jak prawidłowo ustalić minimalną podstawę wymiaru zasiłków? »
Jak dokonywać potrąceń ze świadczenia rehabilitacyjnego
Aktualizacja: 13.12.2016
Świadczenie rehabilitacyjne, tak jak zasiłek chorobowy, podlega egzekucji w razie roszczeń alimentacyjnych. Potrącenia z zasiłków/świadczenia rehabilitacyjnego dokonuje ZUS lub pracodawca. Przedstawiamy jak krok po kroku dokonać potrąceń ze świadczenia rehabilitacyjnego. »
Minimalne wynagrodzenie 2017 r. - wpływ na świadczenia pracownicze
Aktualizacja: 15.11.2017
Od 1 stycznia 2017 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2 tys. zł. Podwyżka płacy minimalnej spowodowała wzrost niektórych świadczeń ze stosunku pracy np. odprawy z tytułu zwolnień grupowych, odszkodowania za mobbing czy wynagrodzenia dla praktykanta. Ponadto minimalna wysokość wynagrodzenia ma wpływ na podstawę wymiaru składek w 2017 r. »
Zasiłek macierzyński 2015/2016
Aktualizacja: 26.02.2016
Od 1 listopada 2015 r. wejdzie w życie nowa ustawa zasiłkowa dotycząca ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla osób niebędących pracownikami. Natomiast od 1 stycznia 2016 r. będą obowiązywać zmiany dotyczące prawa i okresu wypłaty urlopu rodzicielskiego oraz nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych przyznająca prawo do świadczeń rodzinnych bezrobotnym, studentom, osobom świadczącym pracę na podstawie umowy o dzieło. »
Podstawa wymiaru zasiłków i składek na ubezpieczenie społeczne
Aktualizacja: 05.10.2015
Kwota podstawy wymiaru składek jest ustalana zgodnie z art. 18-21 ustawy systemowej dla poszczególnych grup ubezpieczonych. Podstawę wymiaru składek np. dla pracowników, zleceniobiorców, osób wykonujących pracę nakładczą stanowi przychód. Natomiast podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. »
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego a urlop wypoczynkowy
Aktualizacja: 05.08.2015
Wysokość podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, opiekuńczego czy wypadkowego zależy od okresów nieobecności pracownika w pracy przed chorobą. Taką nieobecnością może być urlop wypoczynkowy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego okres urlopu wypoczynkowego traktuje się jak dni przepracowane. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym? »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad
Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »