REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ zmiany wymiaru czasu pracy na podstawę wymiaru świadczeń

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.
Wpływ zmiany wymiaru czasu pracy na podstawę wymiaru świadczeń /Fot. Fotolia
Wpływ zmiany wymiaru czasu pracy na podstawę wymiaru świadczeń /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasadniczo podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzają miesiąc powstania niezdolności do pracy. W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracodawca w inny sposób ustala podstawę wymiaru zasiłku.

Zmiana wymiaru czasu pracy pracownika powoduje, że do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, ale tylko w przypadku, gdy zmiana ta miała miejsce w miesiącu, w którym pracownik stał się niezdolny do pracy lub w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru (art. 40 ustawy zasiłkowej). Zasada ta ma zastosowanie w sytuacji, gdy pracownik po zmianie etatu przepracuje choćby 1 dzień. Jeżeli absencja chorobowa powstała w miesiącu przypadającym przed zmianą wymiaru czasu pracy, wówczas fakt ten nie ma wpływu na podstawę wymiaru.

Autopromocja

Pracownik stał się niezdolny do pracy od 31 lipca do 15 sierpnia 2017 r. Do 31 lipca 2017 r. był zatrudniony na ½ etatu, a od 1 sierpnia 2017 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Z racji tego, że pracownik zachorował przed zmianą wymiaru etatu, podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie uzyskane w ostatnich 12 miesiącach kalendarzowych, kiedy pracownik pracował na ½ etatu.

W przypadku, gdy pracownik stał się niezdolny do pracy w tym samym miesiącu, w którym wystąpiła zmiana wymiaru czasu pracy, wówczas podstawę wymiaru świadczenia chorobowego stanowi wynagrodzenie uzupełnione za ten miesiąc.

Polecamy książkę: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.

Pracownik dostarczył pracodawcy zwolnienie lekarskie od 12 lipca 2017 r. Do 3 lipca 2017 r. zatrudniony był w pełnym wymiarze czasu pracy, a od następnego dnia 4 lipca 2017 r. zmieniono mu etat na ½. Ustalając podstawę wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie za lipiec 2017 r. po uzupełnieniu, które przysługuje za pracę w nowym wymiarze czasu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana wymiaru czasu pracy w trakcie miesiąca oznacza, że w przypadku choroby w następnym miesiącu, podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik zachorował, czyli za pełny miesiąc kalendarzowy zatrudnienia po zmianie etatu.

Pracownikowi zmieniono 20 lutego 2017 r. wymiar czasu pracy z pełnego na ½ etatu. Dostarczył on pracodawcy zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 18 do 26 maja 2017 r. Miesiące, z których należy wyliczyć podstawę to marzec i kwiecień, ponieważ są to pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia w nowym wymiarze czasu pracy.

Jeżeli pracownik jest nieprzerwanie niezdolny do pracy, wówczas bez względu na rodzaj pobieranego świadczenia, nie ustala się na nowo podstawy wymiaru zasiłku lub przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Jeżeli poprzednio pobierany zasiłek podlegał waloryzacji, wówczas podstawę wymiaru kolejnego świadczenia stanowi ta sama kwota, która została przyjęta do podstawy uprzednio pobieranego zasiłku. ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej wyjaśnia, że zasada ta nie jest stosowana, gdy pomiędzy okresami pobierania zasiłków nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy. Z kolei Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 stycznia 2016 r., sygn. akt II UK 206/15 nie zgadza się z tym poglądem. SN orzekł, że zmiana wymiaru czasu pracy, która następuje w trakcie pobierania zasiłku chorobowego nie powoduje ustalenia nowej podstawy wymiary dla wyliczenia zasiłku macierzyńskiego z racji nieprzerwanej niezdolności do pracy. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi kwota przyjęta przy obliczaniu zasiłku chorobowego.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Podstawa prawna:

- art. 19 ust. 2, art. 36 ust. 1, 40 oraz art. 43 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 z późn. zm.);

- Komentarz ZUS do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

  W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  REKLAMA

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  REKLAMA