REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Świadczenie rehabilitacyjne 2022 - ile wynosi i jakie dokumenty należy złożyć?
Świadczenie rehabilitacyjne 2022 - ile wynosi i jakie dokumenty należy złożyć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne w 2022 roku przysługuje na starych zasadach, a więc po wyczerpaniu zasiłku chorobowego. Ile wynosi wysokość świadczenia rehabilitacyjnego? Ile trwa? Jakie dokumenty należy złożyć?

Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie zgłoszonej do ubezpieczenia chorobowego, za którą odprowadzane są składki chorobowe. Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przyznaje się po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego. Przypomnijmy, że w razie choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe do 33 dni (wypłaca je pracodawca), a od 34. dnia niezdolności do pracy - zasiłek chorobowy (wypłaca go ZUS). Zasiłek chorobowy ma swój limit. Maksymalny czas pobierania zasiłku to 182 dni albo 270 w przypadku niezdolności do pracy w czasie ciąży i w razie zachorowania na gruźlicę.

REKLAMA

Autopromocja

Jeśli po wyczerpaniu 182 dni zasiłku chorobowego, pracownik nadal nie jest zdolny do pracy, a jego dalsze leczenie lub rehabilitacja dobrze rokuje i możliwy jest jego powrót do pracy, może wnioskować o świadczenie rehabilitacyjne. Decyzja o przyznaniu świadczenia należy do lekarza orzecznika ZUS.

Świadczenie rehabilitacyjne 2022 – ile wynosi?

Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne w 2022 roku? W pierwszych 3 miesiącach (90 dni) pobierania świadczenia można liczyć na 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Natomiast już od 4 miesiąca przysługuje tylko 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Inaczej jest w przypadku kobiety w ciąży, która otrzymuje 100% podstawy wymiaru zasiłku. 100% podstawy wymiaru należy się również w razie wystąpienia niezdolności do pracy w skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Czym jest podstawa wymiaru zasiłku? To średnie wynagrodzenie pracownika z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających wystąpienie niezdolności do pracy.

Co istotne, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przy wyliczaniu świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji, jeśli wskaźnik waloryzacji przekracza 100%. Czy waloryzuje się podstawę wymiaru zasiłku przy ustalaniu świadczenia rehabilitacyjnego w 2022 roku? Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa ZUS w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2022 r. wskaźnik waloryzacji jest niższy niż 100% - wynosi 99,6%. Od stycznia do marca 2022 r. nie waloryzuje się więc podstawy wymiaru zasiłku do obliczenia wysokości świadczenia rehabilitacyjnego. Natomiast w II kwartale 2022 r. wspomniany wskaźnik wynosi 108,9%, a więc od kwietnia do czerwca 2022 r. należy waloryzować podstawę wymiaru zasiłku służącą do wyliczenia kwoty świadczenia rehabilitacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład bez waloryzacji w I kwartale 2022

Pani Martyna zarabia miesięcznie stałą kwotę najniższej krajowej w 2022 r. czyli 3010 zł brutto. Wykorzystała limit zasiłku chorobowego i rozpoczęła korzystanie ze świadczenia rehabilitacyjnego. Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne za okres pierwszych 3 miesięcy?

3010 x 13,71% (składki zus) = 412,67 zł

3010 – 412,67 = 2597,33 zł (podstawa wymiaru zasiłku) 90% x 2597,33 = 2337,60 zł

2337,60 zł : 30 dni = 77,92 zł za każdy dzień niezdolności do pracy

Przykład z waloryzacją w II kwartale 2022

2597,33 x 108,9% = 2828,49 zł (zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku)

90% x 2828,49 = 2545,64 zł

2545,64 : 30 = 84,86 zł za każdy dzień niezdolności do pracy

Świadczenie rehabilitacyjne 2022

1 stycznia – 31 marca 2022

1 kwietnia – 30 czerwca 2022

1 lipca – 30 września 2022

1 października – 31 grudnia 2022

wskaźnik

99,6%

108,9%

nieznany

nieznany

Ważne!

Przy ustalaniu wskaźnika waloryzacji dla świadczenia rehabilitacyjnego bierze się pod uwagę datę, od kiedy należy się świadczenia, a nie datę jego wypłaty.

Ile trwa świadczenie rehabilitacyjne?

Ile trwa pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego? Świadczenie rehabilitacyjne z ZUS, zwane również zasiłkiem rehabilitacyjnym, pobiera się co do zasady przez okres niezbędny do powrotu do zdolności do pracy. Prawo przewiduje jednak maksymalny okres pobierania świadczenia do 12 miesięcy. Co w przypadku gdy w czasie 360 dni pracownik nie wróci do zdrowia i pracy? Niestety prawo do świadczenia rehabilitacyjnego wygasa. Osoba wciąż niezdolna do pracy ma możliwość ubiegania się w takiej sytuacji o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Dokumenty do świadczenia rehabilitacyjnego

Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, należy złożyć wniosek do ZUS na druku ZNp-7. Pobierz wniosek o świadczenie rehabilitacyjne >>>

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne ZUS ZNp-7

ZUS

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne składa się nie później niż 6 tygodni przed zakończeniem przed wyczerpaniem zasiłku chorobowego (182 lub 270 dni). Do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne załącza się następujące dokumenty:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9) wypełnione przez lekarza leczącego nie wcześniej niż na miesiąc przed datą składania wniosku,
  • wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk OL-10) – ten druk nie jest wymagany, jeżeli wniosek składa osoba, której niezdolność do pracy powstała po ustaniu ubezpieczenia, albo osoba prowadząca pozarolniczą działalność,
  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub kartę wypadku, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy,
  • decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej – jeśli niezdolność do pracy ma związek z chorobą zawodową.

UWAGA! Nie ma obowiązku składania dokumentacji wypadkowej oraz decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej, jeśli dokumenty te już wcześniej trafiły do ZUS (np. ubieganie się o zasiłek chorobowy).

  • w sytuacji wypłacania świadczenia przez ZUS niezbędne jest również zaświadczenie płatnika składek (Z-3 – dla pracowników, Z-3b – dla ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych, Z-3a – dla pozostałych ubezpieczonych).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

Obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 10 lutego 2022 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2022 r. (Monitor Polski z 2022, poz. 219)

Obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 10 listopada 2021 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2022 r. (Monitor Polski z 2021, poz. 1090)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA