REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie rehabilitacyjne 2022

Świadczenie rehabilitacyjne 2022 - ile wynosi i jakie dokumenty należy złożyć?
Świadczenie rehabilitacyjne 2022 - ile wynosi i jakie dokumenty należy złożyć?
shutterstock

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne w 2022 roku przysługuje na starych zasadach, a więc po wyczerpaniu zasiłku chorobowego. Ile wynosi wysokość świadczenia rehabilitacyjnego? Ile trwa? Jakie dokumenty należy złożyć?

Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie zgłoszonej do ubezpieczenia chorobowego, za którą odprowadzane są składki chorobowe. Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przyznaje się po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego. Przypomnijmy, że w razie choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe do 33 dni (wypłaca je pracodawca), a od 34. dnia niezdolności do pracy - zasiłek chorobowy (wypłaca go ZUS). Zasiłek chorobowy ma swój limit. Maksymalny czas pobierania zasiłku to 182 dni albo 270 w przypadku niezdolności do pracy w czasie ciąży i w razie zachorowania na gruźlicę.

Jeśli po wyczerpaniu 182 dni zasiłku chorobowego, pracownik nadal nie jest zdolny do pracy, a jego dalsze leczenie lub rehabilitacja dobrze rokuje i możliwy jest jego powrót do pracy, może wnioskować o świadczenie rehabilitacyjne. Decyzja o przyznaniu świadczenia należy do lekarza orzecznika ZUS.

Świadczenie rehabilitacyjne 2022 – ile wynosi?

Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne w 2022 roku? W pierwszych 3 miesiącach (90 dni) pobierania świadczenia można liczyć na 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Natomiast już od 4 miesiąca przysługuje tylko 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Inaczej jest w przypadku kobiety w ciąży, która otrzymuje 100% podstawy wymiaru zasiłku. 100% podstawy wymiaru należy się również w razie wystąpienia niezdolności do pracy w skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Czym jest podstawa wymiaru zasiłku? To średnie wynagrodzenie pracownika z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających wystąpienie niezdolności do pracy.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Co istotne, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przy wyliczaniu świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji, jeśli wskaźnik waloryzacji przekracza 100%. Czy waloryzuje się podstawę wymiaru zasiłku przy ustalaniu świadczenia rehabilitacyjnego w 2022 roku? Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa ZUS w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2022 r. wskaźnik waloryzacji jest niższy niż 100% - wynosi 99,6%. Od stycznia do marca 2022 r. nie waloryzuje się więc podstawy wymiaru zasiłku do obliczenia wysokości świadczenia rehabilitacyjnego. Natomiast w II kwartale 2022 r. wspomniany wskaźnik wynosi 108,9%, a więc od kwietnia do czerwca 2022 r. należy waloryzować podstawę wymiaru zasiłku służącą do wyliczenia kwoty świadczenia rehabilitacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład bez waloryzacji w I kwartale 2022

Pani Martyna zarabia miesięcznie stałą kwotę najniższej krajowej w 2022 r. czyli 3010 zł brutto. Wykorzystała limit zasiłku chorobowego i rozpoczęła korzystanie ze świadczenia rehabilitacyjnego. Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne za okres pierwszych 3 miesięcy?

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

3010 x 13,71% (składki zus) = 412,67 zł

3010 – 412,67 = 2597,33 zł (podstawa wymiaru zasiłku) 90% x 2597,33 = 2337,60 zł

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

2337,60 zł : 30 dni = 77,92 zł za każdy dzień niezdolności do pracy

Przykład z waloryzacją w II kwartale 2022

2597,33 x 108,9% = 2828,49 zł (zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku)

90% x 2828,49 = 2545,64 zł

2545,64 : 30 = 84,86 zł za każdy dzień niezdolności do pracy

Świadczenie rehabilitacyjne 2022

1 stycznia – 31 marca 2022

1 kwietnia – 30 czerwca 2022

1 lipca – 30 września 2022

1 października – 31 grudnia 2022

wskaźnik

99,6%

108,9%

nieznany

nieznany

Ważne!

Przy ustalaniu wskaźnika waloryzacji dla świadczenia rehabilitacyjnego bierze się pod uwagę datę, od kiedy należy się świadczenia, a nie datę jego wypłaty.

Ile trwa świadczenie rehabilitacyjne?

Ile trwa pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego? Świadczenie rehabilitacyjne z ZUS, zwane również zasiłkiem rehabilitacyjnym, pobiera się co do zasady przez okres niezbędny do powrotu do zdolności do pracy. Prawo przewiduje jednak maksymalny okres pobierania świadczenia do 12 miesięcy. Co w przypadku gdy w czasie 360 dni pracownik nie wróci do zdrowia i pracy? Niestety prawo do świadczenia rehabilitacyjnego wygasa. Osoba wciąż niezdolna do pracy ma możliwość ubiegania się w takiej sytuacji o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Dokumenty do świadczenia rehabilitacyjnego

Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, należy złożyć wniosek do ZUS na druku ZNp-7. Pobierz wniosek o świadczenie rehabilitacyjne >>>

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne ZUS ZNp-7

ZUS

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne składa się nie później niż 6 tygodni przed zakończeniem przed wyczerpaniem zasiłku chorobowego (182 lub 270 dni). Do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne załącza się następujące dokumenty:

 • zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9) wypełnione przez lekarza leczącego nie wcześniej niż na miesiąc przed datą składania wniosku,
 • wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk OL-10) – ten druk nie jest wymagany, jeżeli wniosek składa osoba, której niezdolność do pracy powstała po ustaniu ubezpieczenia, albo osoba prowadząca pozarolniczą działalność,
 • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub kartę wypadku, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy,
 • decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej – jeśli niezdolność do pracy ma związek z chorobą zawodową.

UWAGA! Nie ma obowiązku składania dokumentacji wypadkowej oraz decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej, jeśli dokumenty te już wcześniej trafiły do ZUS (np. ubieganie się o zasiłek chorobowy).

 • w sytuacji wypłacania świadczenia przez ZUS niezbędne jest również zaświadczenie płatnika składek (Z-3 – dla pracowników, Z-3b – dla ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych, Z-3a – dla pozostałych ubezpieczonych).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

Obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 10 lutego 2022 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2022 r. (Monitor Polski z 2022, poz. 219)

Obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 10 listopada 2021 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2022 r. (Monitor Polski z 2021, poz. 1090)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mama2006
  2022-04-26 21:29:52
  22 lutego skończył mi się roczny zasiłek rehabilitacyjny po ciężkiej operacji, obecnie wykorzystuję zaległy urlop (2 m-c). Mam obawy, czy dam radę pracować, zastanawiam się więc nad możliwością ponownego zwolnienia lekarskiego. Moje pytanie brzmi: ile dni zwolnienia lekarskiego mogę wykorzystać w tym roku?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • HugeBeck
  2022-12-27 18:54:56
  Czy ma znaczenie okres pracy i rodzaj umowy? Byłem zatrudniony w firmie od 9.10.2014 roku na umowie zlecenie. W tej samej firmie 1.12.2015 roku dostałem umowę o pracę. Na druku OL-10 została wpisana data z 2015 że odtąd tam pracuję. Czy jeśli złożę taki druk do ZUS, będzie wszystko w porządku?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

Branżowe centra umiejętności będą dokształcać młodocianych. Rząd przygotowuje nowe rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności (BCU) to nowa kategoria placówek systemu oświaty. Podstawą prawną ich tworzenia jest nowelizacja Prawa oświatowego. W celu wdrożenia BCU rząd przystąpił do prac nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Informacja na ten temat została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

REKLAMA

Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

REKLAMA

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

REKLAMA