REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Świadczenie rehabilitacyjne 2022 - ile wynosi i jakie dokumenty należy złożyć?
Świadczenie rehabilitacyjne 2022 - ile wynosi i jakie dokumenty należy złożyć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne w 2022 roku przysługuje na starych zasadach, a więc po wyczerpaniu zasiłku chorobowego. Ile wynosi wysokość świadczenia rehabilitacyjnego? Ile trwa? Jakie dokumenty należy złożyć?

Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie zgłoszonej do ubezpieczenia chorobowego, za którą odprowadzane są składki chorobowe. Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przyznaje się po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego. Przypomnijmy, że w razie choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe do 33 dni (wypłaca je pracodawca), a od 34. dnia niezdolności do pracy - zasiłek chorobowy (wypłaca go ZUS). Zasiłek chorobowy ma swój limit. Maksymalny czas pobierania zasiłku to 182 dni albo 270 w przypadku niezdolności do pracy w czasie ciąży i w razie zachorowania na gruźlicę.

Autopromocja

Jeśli po wyczerpaniu 182 dni zasiłku chorobowego, pracownik nadal nie jest zdolny do pracy, a jego dalsze leczenie lub rehabilitacja dobrze rokuje i możliwy jest jego powrót do pracy, może wnioskować o świadczenie rehabilitacyjne. Decyzja o przyznaniu świadczenia należy do lekarza orzecznika ZUS.

Świadczenie rehabilitacyjne 2022 – ile wynosi?

Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne w 2022 roku? W pierwszych 3 miesiącach (90 dni) pobierania świadczenia można liczyć na 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Natomiast już od 4 miesiąca przysługuje tylko 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Inaczej jest w przypadku kobiety w ciąży, która otrzymuje 100% podstawy wymiaru zasiłku. 100% podstawy wymiaru należy się również w razie wystąpienia niezdolności do pracy w skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Czym jest podstawa wymiaru zasiłku? To średnie wynagrodzenie pracownika z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających wystąpienie niezdolności do pracy.

Co istotne, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przy wyliczaniu świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji, jeśli wskaźnik waloryzacji przekracza 100%. Czy waloryzuje się podstawę wymiaru zasiłku przy ustalaniu świadczenia rehabilitacyjnego w 2022 roku? Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa ZUS w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2022 r. wskaźnik waloryzacji jest niższy niż 100% - wynosi 99,6%. Od stycznia do marca 2022 r. nie waloryzuje się więc podstawy wymiaru zasiłku do obliczenia wysokości świadczenia rehabilitacyjnego. Natomiast w II kwartale 2022 r. wspomniany wskaźnik wynosi 108,9%, a więc od kwietnia do czerwca 2022 r. należy waloryzować podstawę wymiaru zasiłku służącą do wyliczenia kwoty świadczenia rehabilitacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład bez waloryzacji w I kwartale 2022

Pani Martyna zarabia miesięcznie stałą kwotę najniższej krajowej w 2022 r. czyli 3010 zł brutto. Wykorzystała limit zasiłku chorobowego i rozpoczęła korzystanie ze świadczenia rehabilitacyjnego. Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne za okres pierwszych 3 miesięcy?

3010 x 13,71% (składki zus) = 412,67 zł

3010 – 412,67 = 2597,33 zł (podstawa wymiaru zasiłku) 90% x 2597,33 = 2337,60 zł

2337,60 zł : 30 dni = 77,92 zł za każdy dzień niezdolności do pracy

Przykład z waloryzacją w II kwartale 2022

2597,33 x 108,9% = 2828,49 zł (zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku)

90% x 2828,49 = 2545,64 zł

2545,64 : 30 = 84,86 zł za każdy dzień niezdolności do pracy

Świadczenie rehabilitacyjne 2022

1 stycznia – 31 marca 2022

1 kwietnia – 30 czerwca 2022

1 lipca – 30 września 2022

1 października – 31 grudnia 2022

wskaźnik

99,6%

108,9%

nieznany

nieznany

Ważne!

Przy ustalaniu wskaźnika waloryzacji dla świadczenia rehabilitacyjnego bierze się pod uwagę datę, od kiedy należy się świadczenia, a nie datę jego wypłaty.

Ile trwa świadczenie rehabilitacyjne?

Ile trwa pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego? Świadczenie rehabilitacyjne z ZUS, zwane również zasiłkiem rehabilitacyjnym, pobiera się co do zasady przez okres niezbędny do powrotu do zdolności do pracy. Prawo przewiduje jednak maksymalny okres pobierania świadczenia do 12 miesięcy. Co w przypadku gdy w czasie 360 dni pracownik nie wróci do zdrowia i pracy? Niestety prawo do świadczenia rehabilitacyjnego wygasa. Osoba wciąż niezdolna do pracy ma możliwość ubiegania się w takiej sytuacji o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Dokumenty do świadczenia rehabilitacyjnego

Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, należy złożyć wniosek do ZUS na druku ZNp-7. Pobierz wniosek o świadczenie rehabilitacyjne >>>

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne ZUS ZNp-7

ZUS

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne składa się nie później niż 6 tygodni przed zakończeniem przed wyczerpaniem zasiłku chorobowego (182 lub 270 dni). Do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne załącza się następujące dokumenty:

 • zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9) wypełnione przez lekarza leczącego nie wcześniej niż na miesiąc przed datą składania wniosku,
 • wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk OL-10) – ten druk nie jest wymagany, jeżeli wniosek składa osoba, której niezdolność do pracy powstała po ustaniu ubezpieczenia, albo osoba prowadząca pozarolniczą działalność,
 • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub kartę wypadku, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy,
 • decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej – jeśli niezdolność do pracy ma związek z chorobą zawodową.

UWAGA! Nie ma obowiązku składania dokumentacji wypadkowej oraz decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej, jeśli dokumenty te już wcześniej trafiły do ZUS (np. ubieganie się o zasiłek chorobowy).

 • w sytuacji wypłacania świadczenia przez ZUS niezbędne jest również zaświadczenie płatnika składek (Z-3 – dla pracowników, Z-3b – dla ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych, Z-3a – dla pozostałych ubezpieczonych).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

Obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 10 lutego 2022 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2022 r. (Monitor Polski z 2022, poz. 219)

Obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 10 listopada 2021 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2022 r. (Monitor Polski z 2021, poz. 1090)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mama2006
  2022-04-26 21:29:52
  22 lutego skończył mi się roczny zasiłek rehabilitacyjny po ciężkiej operacji, obecnie wykorzystuję zaległy urlop (2 m-c). Mam obawy, czy dam radę pracować, zastanawiam się więc nad możliwością ponownego zwolnienia lekarskiego. Moje pytanie brzmi: ile dni zwolnienia lekarskiego mogę wykorzystać w tym roku?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • HugeBeck
  2022-12-27 18:54:56
  Czy ma znaczenie okres pracy i rodzaj umowy? Byłem zatrudniony w firmie od 9.10.2014 roku na umowie zlecenie. W tej samej firmie 1.12.2015 roku dostałem umowę o pracę. Na druku OL-10 została wpisana data z 2015 że odtąd tam pracuję. Czy jeśli złożę taki druk do ZUS, będzie wszystko w porządku?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

REKLAMA

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

Diety zagraniczne 2024 - tabela

Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

REKLAMA

Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

REKLAMA