Czy nieprawidłowo naliczoną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy ponownie przeliczyć
REKLAMA
Tak, są Państwo zobowiązani do przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia. W związku z tym, że nastąpiła niedopłata wysokości należnego wynagrodzenia i zasiłku chorobowego w następstwie błędu pracodawcy upoważnionego do jego wypłaty, pracownikowi należy wyrównać należne świadczenia wraz z odsetkami od kwoty wyrównania finansowanymi przez pracodawcę.
Ustalając podstawę wymiaru zasiłków płatnik składek uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych lub ZUS, oprócz wynagrodzenia zasadniczego przyjmowanego z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, uwzględnia również inne składniki wynagrodzenia, tj. premie, nagrody, dodatki przysługujące pracownikowi za okresy miesięczne i dłuższe, np. kwartalne i roczne, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu przewidują zmniejszanie ich za okres pobierania świadczeń chorobowych (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Zatem ustalając, czy w podstawie tej powinien zostać uwzględniony dany składnik wynagrodzenia, należy kierować się przede wszystkim zapisami w regulaminach wynagradzania obowiązujących w poszczególnych zakładach pracy. Regulaminy te decydują także o sposobie ewentualnego wliczenia danego składnika wynagrodzenia do podstawy wymiaru, tj. czy daną premię lub dodatek należy uzupełnić czy przyjąć w kwocie faktycznie wypłaconej.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat