REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru zasiłku a premie z przesuniętym terminem płatności

Aneta Maj
Podstawa wymiaru zasiłku a premie z przesuniętym terminem płatności. / Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru zasiłku a premie z przesuniętym terminem płatności. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak w podstawie wymiaru zasiłku uwzględniać premie z przesuniętym terminem płatności? Czy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku premię za dany miesiąc należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku zgodnie z datą wypłaty?

PROBLEM

Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Wszyscy nasi pracownicy otrzymują oprócz wynagrodzenia zasadniczego również premię regulaminową. Wynagrodzenia są płatne do 30. dnia każdego miesiąca, a premia za dany miesiąc z następnym wynagrodzeniem. Do tej pory przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku premię za dany miesiąc uwzględnialiśmy w podstawie wymiaru zasiłku zgodnie z datą wypłaty, tj. premia za luty była wypłacana w marcu, zatem uwzględnialiśmy ją w podstawie wymiaru zasiłku w marcu. Czy nasze postępowanie jest prawidłowe? Jeśli nie, to co powinniśmy zrobić?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Nie. Państwa postępowanie nie jest prawidłowe, w związku z tym konieczna będzie korekta ustalonych podstaw wymiaru zasiłków.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłków stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Za wynagrodzenie pracownika uważa się jego przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po pomniejszeniu o kwotę składek finansowanych przez ubezpieczonego na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe (13,71%).

Produkt polecany przez redakcję: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Ustalając okres, z którego wynagrodzenie powinno zostać uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłków, należy do podstawy wymiaru zasiłku doliczyć wszystkie inne przychody pracownika wypłacone za okres, z którego ustalana jest podstawa wymiaru, bez względu na datę wypłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie należy doliczyć do podstawy wymiaru według miesiąca, którego dotyczy.

Przez pojęcie „wypłacone za” należy rozumieć wypłacenie wynagrodzenia i innych jego składników za konkretne, ustalone miesiące, bez względu na datę ich wypłaty. Oznacza to, że gdy wynagrodzenie za kwiecień 2014 r., uwzględniane w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku przysługującego w kwietniu 2014 r., jest wypłacane zgodnie z zasadami przyjętymi przez pracodawcę w kwietniu 2014 r., wówczas to wynagrodzenie należy przyjąć do podstawy wymiaru w tym miesiącu. Wynagrodzenie za kwiecień 2014 r., które zostało wypłacone np. 10 maja 2014 r., również należy przyjąć do podstawy wymiaru jako wynagrodzenie za kwiecień. Tak trzeba postępować także z wynagrodzeniem wypłaconym za kolejne miesiące. Przykładowo wynagrodzeniem wypłaconym za ostatni miesiąc uwzględniany w podstawie wymiaru, tj. za marzec 2015 r., będzie wynagrodzenie wypłacone 10 kwietnia 2015 r.

Taka sama zasada obowiązuje, gdy wynagrodzenie jest wypłacane pracownikowi w miesiącu, za który przysługuje, a inne składniki wynagrodzenia – z przesunięciem miesięcznym.

Zadaj pytanie: FORUM

Pracownik jest niezdolny do pracy od 1 do 31 marca 2015 r. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od marca 2014 r. do lutego 2015 r. Pracownik ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego oraz od stycznia 2015 r. do premii regulaminowej, która jest wypłacana do 10. dnia następnego miesiąca. W podstawie wymiaru zasiłku oprócz wynagrodzenia zasadniczego należy uwzględnić:

Premia za okres

Termin wypłaty

Należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku za:

styczeń 2015 r.

10 lutego 2015 r.

styczeń 2015 r.

luty 2015 r.

10 marca 2015 r.

luty 2015 r.

W przypadku gdy pracodawca przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków postępował odmiennie od podanej wyżej zasady, tj. gdy przyjmował wynagrodzenie za dany miesiąc wypłacone w tym miesiącu, a premię za dany miesiąc wypłaconą za ten miesiąc w miesiącu następnym, konieczne jest zweryfikowanie tak ustalonych podstaw wymiaru i w zależności od ustalonych różnic wyrównanie świadczeń pracownikom albo dopłata składek na ubezpieczenia społeczne.

Zasadą jest, że gdy niewypłacenie zasiłku w całości lub w części jest następstwem błędu płatnika składek uprawnionego do wypłaty zasiłków, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat. Korekta podstaw wymiaru świadczeń w rozpatrywanym przypadku powinna zatem dotyczyć okresu 3 lat wstecz i jeśli po tej weryfikacji zostanie ustalone, że pracownikom należą się wyrównania, trzeba te wyrównania wypłacić i rozliczyć w deklaracji rozliczeniowej w miesiącu ich wypłaty.

Ustalenie podstawy wymiaru zasiłku - 4 najczęstsze błędy w praktyce

Jeżeli natomiast powstałe różnice wskazują na zawyżenie podstawy wymiaru zasiłku, płatnik składek powinien dopłacić składki na ubezpieczenia społeczne na kwotę ustalonych różnic, ponieważ bezpodstawnie dokonał potrącenia tych kwot ze składek na ubezpieczenia społeczne w poprzednich okresach na skutek błędnie ustalonej podstawy wymiaru. Ze składek należnych na ubezpieczenia społeczne płatnik składek ma prawo do potrącenia wypłaconych w danym miesiącu zasiłków, jednak z wyjątkiem zasiłków bezpodstawnie wypłaconych. Za bezpodstawnie wypłacone świadczenia uważa się m.in. świadczenia zawyżone przez płatnika składek.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA