REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku /fot. Fotolia
Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku, jest traktowany jak czas przepracowany. Oznacza to, że jeżeli w którymś z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, za który otrzymał wynagrodzenie urlopowe, to oprócz wynagrodzenia za pracę do podstawy wymiaru zasiłku należy doliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Pracownik wynagradzany stawką godzinową nie otrzymuje żadnych zmiennych składników wynagrodzenia. Pracuje w równoważnym systemie czasu pracy w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym i często otrzymuje dodatek za pracę w porze nocnej oraz wynagrodzenie za nadgodziny. W przypadku wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenie z tego tytułu jest obliczane z okresu 3 miesięcy poprzedzających urlop (z wynagrodzenia za godziny przepracowane w nominalnym czasie pracy, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz nocne). Jak przy ustalaniu podstawy zasiłku należy traktować wynagrodzenie urlopowe – pyta Czytelniczka ze Szczecina.

Autopromocja

W razie konieczności uzupełnienia wynagrodzenia (w przypadku gdy oprócz urlopu wypoczynkowego w danym miesiącu pracownik miał także inne usprawiedliwione nieobecności np. zwolnienie lekarskie czy urlop bezpłatny) do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się tylko wynagrodzenie zasadnicze, ustalone jako iloczyn stawki godzinowej i liczby godzin, jakie pracownik miał do przepracowania w danym miesiącu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Urlop wypoczynkowy do celów zasiłkowych, tj. ustalania podstawy wymiaru zasiłku, jest traktowany jak czas przepracowany. Oznacza to, że jeżeli w którymś z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, za który otrzymał wynagrodzenie urlopowe, to oprócz wynagrodzenia za pracę do podstawy wymiaru zasiłku należy doliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Nie uzupełnia się wówczas wynagrodzenia urlopowego, ponieważ urlop wypoczynkowy traktuje się jak dni pracy.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Przykład

Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową wynoszącą 13,50 zł. Zachorował w styczniu 2017 r., zatem podstawę wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od stycznia 2016 r. do grudnia 2016 r. W maju 2016 r. pracownik przebywał 10 dni roboczych na urlopie wypoczynkowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za maj 2016 r. pracownik otrzymał:

● wynagrodzenie ze stawki godzinowej w wysokości 2160 zł (160 godz., w tym godziny pracy i urlopu × 13,50 zł),

● wynagrodzenie urlopowe obliczone z okresu 3 miesięcy poprzedzających maj 2016 r., ze zmiennych składników w postaci dodatków za godziny pracy w nocy oraz w godzinach nadliczbowych – w kwocie 32 zł.

Wynagrodzenie za maj 2016 r. podlega wliczeniu do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w wysokości 1891,48 zł. Na tę kwotę składa się wynagrodzenie zasadnicze ze stawki godzinowej oraz wynagrodzenie urlopowe, po odliczeniu części składkowej [(2160 zł + 32 zł) – 13,71%].

Polecamy: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Inne zasady obowiązują w przypadku, gdy w miesiącu mieszczącym się w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, oprócz urlopu wypoczynkowego pracownik miał także innego rodzaju usprawiedliwioną nieobecność i za taki miesiąc jego wynagrodzenie było niższe (przebywanie na zwolnieniu lekarskim, pobieranie zasiłku opiekuńczego, urlop bezpłatny). Należy wówczas sprawdzić, jaką część miesiąca pracownik przepracował. Jeśli przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy (włącznie z urlopem), to wynagrodzenie podlega uzupełnieniu. Trzeba więc obliczyć, jakie wynagrodzenie pracownik by otrzymał, gdyby przepracował cały miesiąc. Sposób uzupełnienia zależy od rodzaju wynagrodzenia.

Wynagrodzenie w stawce godzinowej traktuje się jak stałe wynagrodzenie, a to oznacza, że uzupełnionym wynagrodzeniem będzie kwota uzyskana z pomnożenia stawki godzinowej przez obowiązującą normę czasu pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy pracownika.

Jeżeli oprócz wynagrodzenia w stawce godzinowej pracownik nie otrzymuje innych składników zmiennych, np. premii, prowizji czy dodatków (zmniejszanych proporcjonalnie do okresów pobierania zasiłków), lecz jedynie składniki doraźne, przysługujące w razie wystąpienia określonych okoliczności, np. pracy w godzinach nocnych czy nadliczbowych, to uzupełnieniu podlega tylko wynagrodzenie zasadnicze godzinowe, bez względu na to, czy pracownik otrzymał w danym miesiącu wynagrodzenie urlopowe z tych składników. Dodatki za godziny nocne i nadliczbowe nie podlegają uzupełnianiu, lecz są przyjmowane do podstawy zasiłkowej w wysokościach faktycznie wypłaconych.

Zobacz serwis: Urlopy

Przykład

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stawce godzinowej 12,50 zł. W niektórych miesiącach nabywa prawo do wynagrodzenia i dodatków za nadgodziny i dodatków za pracę nocną. W styczniu 2017 r. był chory przez 5 dni. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi średni miesięczny przychód za okres od stycznia 2016 r. do grudnia 2016 r.

W styczniu 2016 r. pracownik chorował (7 dni roboczych) i przebywał na urlopie wypoczynkowym 5 dni. Z 19 styczniowych dni nominalnych przepracował 12, łącznie z dniami urlopu wypoczynkowego (19 dni – 7 dni). Wynagrodzenie za styczeń 2016 r. podlega więc uzupełnieniu.

Pracownikowi zostało wypłacone:

● wynagrodzenie za pracę łącznie z urlopem ze stawki godzinowej – 1200 zł,

wynagrodzenie za urlop ze zmiennych składników – 35,60 zł.

W związku z tym, że wynagrodzenie pracownika jest jednoskładnikowe, uzupełnieniu podlega tylko wynagrodzenie zasadnicze, w tym przypadku według zasady właściwej dla składników stałych:

● 12,50 zł × 152 godz. do przepracowania w styczniu 2016 r. = 1900 zł (uzupełnione wynagrodzenie),

● 1900 zł – 13,71% = 1639,51 zł (wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku).

Do podstawy wynagrodzenia chorobowego za styczeń 2017 r. należy przyjąć m.in. wynagrodzenie za styczeń 2016 r. w wysokości 1639,51 zł, bez uwzględnienia wynagrodzenia urlopowego.

Tak samo należy uzupełnić wynagrodzenie w przypadku, gdy pracownik, oprócz wynagrodzenia w stałej miesięcznej lub godzinowej stawce, uzyskuje zmienne składniki, ale nieuwzględniane w podstawie zasiłkowej z tego powodu, że przysługują również za okresy pobierania zasiłków.

Zobacz: Ubezpieczenia

Przykład

Pracownica zarabia 13 zł na godzinę. Otrzymuje również premie miesięczne niepomniejszane za okresy niezdolności do pracy. Chorowała w lutym 2017 r. We wrześniu 2016 r. przez 5 dni opiekowała się chorym dzieckiem i pobierała zasiłek opiekuńczy oraz przez 3 dni korzystała z urlopu wypoczynkowego. Z obowiązujących 22 dni roboczych przepracowała (wraz z dniami urlopu) 17 dni. Za ten miesiąc uzyskała wynagrodzenie za pracę w wysokości 1768 zł, wynagrodzenie za urlop z wynagrodzeń za godziny nadliczbowe 56 zł oraz premię 320 zł.

Uzupełnione wynagrodzenie za wrzesień 2016 r., które należy przyjąć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, wynosi 1974,32 zł (176 godz. × 13 zł) – 13,71%).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 36 ust. 1, art. 38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2016 r. poz. 372; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2020).

Zobacz: Kalkulatory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA