Kategorie

Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku /fot. Fotolia
Urlop wypoczynkowy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku, jest traktowany jak czas przepracowany. Oznacza to, że jeżeli w którymś z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, za który otrzymał wynagrodzenie urlopowe, to oprócz wynagrodzenia za pracę do podstawy wymiaru zasiłku należy doliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
Reklama

Pracownik wynagradzany stawką godzinową nie otrzymuje żadnych zmiennych składników wynagrodzenia. Pracuje w równoważnym systemie czasu pracy w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym i często otrzymuje dodatek za pracę w porze nocnej oraz wynagrodzenie za nadgodziny. W przypadku wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenie z tego tytułu jest obliczane z okresu 3 miesięcy poprzedzających urlop (z wynagrodzenia za godziny przepracowane w nominalnym czasie pracy, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz nocne). Jak przy ustalaniu podstawy zasiłku należy traktować wynagrodzenie urlopowe – pyta Czytelniczka ze Szczecina.

W razie konieczności uzupełnienia wynagrodzenia (w przypadku gdy oprócz urlopu wypoczynkowego w danym miesiącu pracownik miał także inne usprawiedliwione nieobecności np. zwolnienie lekarskie czy urlop bezpłatny) do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się tylko wynagrodzenie zasadnicze, ustalone jako iloczyn stawki godzinowej i liczby godzin, jakie pracownik miał do przepracowania w danym miesiącu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Urlop wypoczynkowy do celów zasiłkowych, tj. ustalania podstawy wymiaru zasiłku, jest traktowany jak czas przepracowany. Oznacza to, że jeżeli w którymś z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, za który otrzymał wynagrodzenie urlopowe, to oprócz wynagrodzenia za pracę do podstawy wymiaru zasiłku należy doliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Nie uzupełnia się wówczas wynagrodzenia urlopowego, ponieważ urlop wypoczynkowy traktuje się jak dni pracy.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Przykład

Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową wynoszącą 13,50 zł. Zachorował w styczniu 2017 r., zatem podstawę wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od stycznia 2016 r. do grudnia 2016 r. W maju 2016 r. pracownik przebywał 10 dni roboczych na urlopie wypoczynkowym.

Za maj 2016 r. pracownik otrzymał:

wynagrodzenie ze stawki godzinowej w wysokości 2160 zł (160 godz., w tym godziny pracy i urlopu × 13,50 zł),

wynagrodzenie urlopowe obliczone z okresu 3 miesięcy poprzedzających maj 2016 r., ze zmiennych składników w postaci dodatków za godziny pracy w nocy oraz w godzinach nadliczbowych – w kwocie 32 zł.

Wynagrodzenie za maj 2016 r. podlega wliczeniu do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w wysokości 1891,48 zł. Na tę kwotę składa się wynagrodzenie zasadnicze ze stawki godzinowej oraz wynagrodzenie urlopowe, po odliczeniu części składkowej [(2160 zł + 32 zł) – 13,71%].

Polecamy: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Inne zasady obowiązują w przypadku, gdy w miesiącu mieszczącym się w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, oprócz urlopu wypoczynkowego pracownik miał także innego rodzaju usprawiedliwioną nieobecność i za taki miesiąc jego wynagrodzenie było niższe (przebywanie na zwolnieniu lekarskim, pobieranie zasiłku opiekuńczego, urlop bezpłatny). Należy wówczas sprawdzić, jaką część miesiąca pracownik przepracował. Jeśli przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy (włącznie z urlopem), to wynagrodzenie podlega uzupełnieniu. Trzeba więc obliczyć, jakie wynagrodzenie pracownik by otrzymał, gdyby przepracował cały miesiąc. Sposób uzupełnienia zależy od rodzaju wynagrodzenia.

Reklama

Wynagrodzenie w stawce godzinowej traktuje się jak stałe wynagrodzenie, a to oznacza, że uzupełnionym wynagrodzeniem będzie kwota uzyskana z pomnożenia stawki godzinowej przez obowiązującą normę czasu pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy pracownika.

Jeżeli oprócz wynagrodzenia w stawce godzinowej pracownik nie otrzymuje innych składników zmiennych, np. premii, prowizji czy dodatków (zmniejszanych proporcjonalnie do okresów pobierania zasiłków), lecz jedynie składniki doraźne, przysługujące w razie wystąpienia określonych okoliczności, np. pracy w godzinach nocnych czy nadliczbowych, to uzupełnieniu podlega tylko wynagrodzenie zasadnicze godzinowe, bez względu na to, czy pracownik otrzymał w danym miesiącu wynagrodzenie urlopowe z tych składników. Dodatki za godziny nocne i nadliczbowe nie podlegają uzupełnianiu, lecz są przyjmowane do podstawy zasiłkowej w wysokościach faktycznie wypłaconych.

Zobacz serwis: Urlopy

Przykład

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stawce godzinowej 12,50 zł. W niektórych miesiącach nabywa prawo do wynagrodzenia i dodatków za nadgodziny i dodatków za pracę nocną. W styczniu 2017 r. był chory przez 5 dni. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi średni miesięczny przychód za okres od stycznia 2016 r. do grudnia 2016 r.

W styczniu 2016 r. pracownik chorował (7 dni roboczych) i przebywał na urlopie wypoczynkowym 5 dni. Z 19 styczniowych dni nominalnych przepracował 12, łącznie z dniami urlopu wypoczynkowego (19 dni – 7 dni). Wynagrodzenie za styczeń 2016 r. podlega więc uzupełnieniu.

Pracownikowi zostało wypłacone:

● wynagrodzenie za pracę łącznie z urlopem ze stawki godzinowej – 1200 zł,

● wynagrodzenie za urlop ze zmiennych składników – 35,60 zł.

W związku z tym, że wynagrodzenie pracownika jest jednoskładnikowe, uzupełnieniu podlega tylko wynagrodzenie zasadnicze, w tym przypadku według zasady właściwej dla składników stałych:

● 12,50 zł × 152 godz. do przepracowania w styczniu 2016 r. = 1900 zł (uzupełnione wynagrodzenie),

● 1900 zł – 13,71% = 1639,51 zł (wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku).

Do podstawy wynagrodzenia chorobowego za styczeń 2017 r. należy przyjąć m.in. wynagrodzenie za styczeń 2016 r. w wysokości 1639,51 zł, bez uwzględnienia wynagrodzenia urlopowego.

Tak samo należy uzupełnić wynagrodzenie w przypadku, gdy pracownik, oprócz wynagrodzenia w stałej miesięcznej lub godzinowej stawce, uzyskuje zmienne składniki, ale nieuwzględniane w podstawie zasiłkowej z tego powodu, że przysługują również za okresy pobierania zasiłków.

Zobacz: Ubezpieczenia

Przykład

Pracownica zarabia 13 zł na godzinę. Otrzymuje również premie miesięczne niepomniejszane za okresy niezdolności do pracy. Chorowała w lutym 2017 r. We wrześniu 2016 r. przez 5 dni opiekowała się chorym dzieckiem i pobierała zasiłek opiekuńczy oraz przez 3 dni korzystała z urlopu wypoczynkowego. Z obowiązujących 22 dni roboczych przepracowała (wraz z dniami urlopu) 17 dni. Za ten miesiąc uzyskała wynagrodzenie za pracę w wysokości 1768 zł, wynagrodzenie za urlop z wynagrodzeń za godziny nadliczbowe 56 zł oraz premię 320 zł.

Uzupełnione wynagrodzenie za wrzesień 2016 r., które należy przyjąć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, wynosi 1974,32 zł (176 godz. × 13 zł) – 13,71%).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 36 ust. 1, art. 38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2016 r. poz. 372; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2020).

Zobacz: Kalkulatory

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?