REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku /fot. Fotolia
Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku, jest traktowany jak czas przepracowany. Oznacza to, że jeżeli w którymś z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, za który otrzymał wynagrodzenie urlopowe, to oprócz wynagrodzenia za pracę do podstawy wymiaru zasiłku należy doliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Pracownik wynagradzany stawką godzinową nie otrzymuje żadnych zmiennych składników wynagrodzenia. Pracuje w równoważnym systemie czasu pracy w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym i często otrzymuje dodatek za pracę w porze nocnej oraz wynagrodzenie za nadgodziny. W przypadku wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenie z tego tytułu jest obliczane z okresu 3 miesięcy poprzedzających urlop (z wynagrodzenia za godziny przepracowane w nominalnym czasie pracy, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz nocne). Jak przy ustalaniu podstawy zasiłku należy traktować wynagrodzenie urlopowe – pyta Czytelniczka ze Szczecina.

Autopromocja

W razie konieczności uzupełnienia wynagrodzenia (w przypadku gdy oprócz urlopu wypoczynkowego w danym miesiącu pracownik miał także inne usprawiedliwione nieobecności np. zwolnienie lekarskie czy urlop bezpłatny) do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się tylko wynagrodzenie zasadnicze, ustalone jako iloczyn stawki godzinowej i liczby godzin, jakie pracownik miał do przepracowania w danym miesiącu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Urlop wypoczynkowy do celów zasiłkowych, tj. ustalania podstawy wymiaru zasiłku, jest traktowany jak czas przepracowany. Oznacza to, że jeżeli w którymś z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, za który otrzymał wynagrodzenie urlopowe, to oprócz wynagrodzenia za pracę do podstawy wymiaru zasiłku należy doliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Nie uzupełnia się wówczas wynagrodzenia urlopowego, ponieważ urlop wypoczynkowy traktuje się jak dni pracy.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Przykład

Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową wynoszącą 13,50 zł. Zachorował w styczniu 2017 r., zatem podstawę wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od stycznia 2016 r. do grudnia 2016 r. W maju 2016 r. pracownik przebywał 10 dni roboczych na urlopie wypoczynkowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za maj 2016 r. pracownik otrzymał:

● wynagrodzenie ze stawki godzinowej w wysokości 2160 zł (160 godz., w tym godziny pracy i urlopu × 13,50 zł),

● wynagrodzenie urlopowe obliczone z okresu 3 miesięcy poprzedzających maj 2016 r., ze zmiennych składników w postaci dodatków za godziny pracy w nocy oraz w godzinach nadliczbowych – w kwocie 32 zł.

Wynagrodzenie za maj 2016 r. podlega wliczeniu do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w wysokości 1891,48 zł. Na tę kwotę składa się wynagrodzenie zasadnicze ze stawki godzinowej oraz wynagrodzenie urlopowe, po odliczeniu części składkowej [(2160 zł + 32 zł) – 13,71%].

Polecamy: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Inne zasady obowiązują w przypadku, gdy w miesiącu mieszczącym się w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, oprócz urlopu wypoczynkowego pracownik miał także innego rodzaju usprawiedliwioną nieobecność i za taki miesiąc jego wynagrodzenie było niższe (przebywanie na zwolnieniu lekarskim, pobieranie zasiłku opiekuńczego, urlop bezpłatny). Należy wówczas sprawdzić, jaką część miesiąca pracownik przepracował. Jeśli przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy (włącznie z urlopem), to wynagrodzenie podlega uzupełnieniu. Trzeba więc obliczyć, jakie wynagrodzenie pracownik by otrzymał, gdyby przepracował cały miesiąc. Sposób uzupełnienia zależy od rodzaju wynagrodzenia.

Wynagrodzenie w stawce godzinowej traktuje się jak stałe wynagrodzenie, a to oznacza, że uzupełnionym wynagrodzeniem będzie kwota uzyskana z pomnożenia stawki godzinowej przez obowiązującą normę czasu pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy pracownika.

Jeżeli oprócz wynagrodzenia w stawce godzinowej pracownik nie otrzymuje innych składników zmiennych, np. premii, prowizji czy dodatków (zmniejszanych proporcjonalnie do okresów pobierania zasiłków), lecz jedynie składniki doraźne, przysługujące w razie wystąpienia określonych okoliczności, np. pracy w godzinach nocnych czy nadliczbowych, to uzupełnieniu podlega tylko wynagrodzenie zasadnicze godzinowe, bez względu na to, czy pracownik otrzymał w danym miesiącu wynagrodzenie urlopowe z tych składników. Dodatki za godziny nocne i nadliczbowe nie podlegają uzupełnianiu, lecz są przyjmowane do podstawy zasiłkowej w wysokościach faktycznie wypłaconych.

Zobacz serwis: Urlopy

Przykład

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stawce godzinowej 12,50 zł. W niektórych miesiącach nabywa prawo do wynagrodzenia i dodatków za nadgodziny i dodatków za pracę nocną. W styczniu 2017 r. był chory przez 5 dni. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi średni miesięczny przychód za okres od stycznia 2016 r. do grudnia 2016 r.

W styczniu 2016 r. pracownik chorował (7 dni roboczych) i przebywał na urlopie wypoczynkowym 5 dni. Z 19 styczniowych dni nominalnych przepracował 12, łącznie z dniami urlopu wypoczynkowego (19 dni – 7 dni). Wynagrodzenie za styczeń 2016 r. podlega więc uzupełnieniu.

Pracownikowi zostało wypłacone:

● wynagrodzenie za pracę łącznie z urlopem ze stawki godzinowej – 1200 zł,

Autopromocja

wynagrodzenie za urlop ze zmiennych składników – 35,60 zł.

W związku z tym, że wynagrodzenie pracownika jest jednoskładnikowe, uzupełnieniu podlega tylko wynagrodzenie zasadnicze, w tym przypadku według zasady właściwej dla składników stałych:

● 12,50 zł × 152 godz. do przepracowania w styczniu 2016 r. = 1900 zł (uzupełnione wynagrodzenie),

● 1900 zł – 13,71% = 1639,51 zł (wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku).

Do podstawy wynagrodzenia chorobowego za styczeń 2017 r. należy przyjąć m.in. wynagrodzenie za styczeń 2016 r. w wysokości 1639,51 zł, bez uwzględnienia wynagrodzenia urlopowego.

Tak samo należy uzupełnić wynagrodzenie w przypadku, gdy pracownik, oprócz wynagrodzenia w stałej miesięcznej lub godzinowej stawce, uzyskuje zmienne składniki, ale nieuwzględniane w podstawie zasiłkowej z tego powodu, że przysługują również za okresy pobierania zasiłków.

Zobacz: Ubezpieczenia

Przykład

Pracownica zarabia 13 zł na godzinę. Otrzymuje również premie miesięczne niepomniejszane za okresy niezdolności do pracy. Chorowała w lutym 2017 r. We wrześniu 2016 r. przez 5 dni opiekowała się chorym dzieckiem i pobierała zasiłek opiekuńczy oraz przez 3 dni korzystała z urlopu wypoczynkowego. Z obowiązujących 22 dni roboczych przepracowała (wraz z dniami urlopu) 17 dni. Za ten miesiąc uzyskała wynagrodzenie za pracę w wysokości 1768 zł, wynagrodzenie za urlop z wynagrodzeń za godziny nadliczbowe 56 zł oraz premię 320 zł.

Uzupełnione wynagrodzenie za wrzesień 2016 r., które należy przyjąć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, wynosi 1974,32 zł (176 godz. × 13 zł) – 13,71%).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 36 ust. 1, art. 38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2016 r. poz. 372; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2020).

Zobacz: Kalkulatory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  REKLAMA

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

  Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

  Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

  Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  REKLAMA

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  REKLAMA