Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku /fot. Fotolia
Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku /fot. Fotolia
Urlop wypoczynkowy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku, jest traktowany jak czas przepracowany. Oznacza to, że jeżeli w którymś z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, za który otrzymał wynagrodzenie urlopowe, to oprócz wynagrodzenia za pracę do podstawy wymiaru zasiłku należy doliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Pracownik wynagradzany stawką godzinową nie otrzymuje żadnych zmiennych składników wynagrodzenia. Pracuje w równoważnym systemie czasu pracy w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym i często otrzymuje dodatek za pracę w porze nocnej oraz wynagrodzenie za nadgodziny. W przypadku wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenie z tego tytułu jest obliczane z okresu 3 miesięcy poprzedzających urlop (z wynagrodzenia za godziny przepracowane w nominalnym czasie pracy, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz nocne). Jak przy ustalaniu podstawy zasiłku należy traktować wynagrodzenie urlopowe – pyta Czytelniczka ze Szczecina.

W razie konieczności uzupełnienia wynagrodzenia (w przypadku gdy oprócz urlopu wypoczynkowego w danym miesiącu pracownik miał także inne usprawiedliwione nieobecności np. zwolnienie lekarskie czy urlop bezpłatny) do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się tylko wynagrodzenie zasadnicze, ustalone jako iloczyn stawki godzinowej i liczby godzin, jakie pracownik miał do przepracowania w danym miesiącu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Urlop wypoczynkowy do celów zasiłkowych, tj. ustalania podstawy wymiaru zasiłku, jest traktowany jak czas przepracowany. Oznacza to, że jeżeli w którymś z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, za który otrzymał wynagrodzenie urlopowe, to oprócz wynagrodzenia za pracę do podstawy wymiaru zasiłku należy doliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Nie uzupełnia się wówczas wynagrodzenia urlopowego, ponieważ urlop wypoczynkowy traktuje się jak dni pracy.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Przykład

Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową wynoszącą 13,50 zł. Zachorował w styczniu 2017 r., zatem podstawę wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od stycznia 2016 r. do grudnia 2016 r. W maju 2016 r. pracownik przebywał 10 dni roboczych na urlopie wypoczynkowym.

Za maj 2016 r. pracownik otrzymał:

wynagrodzenie ze stawki godzinowej w wysokości 2160 zł (160 godz., w tym godziny pracy i urlopu × 13,50 zł),

wynagrodzenie urlopowe obliczone z okresu 3 miesięcy poprzedzających maj 2016 r., ze zmiennych składników w postaci dodatków za godziny pracy w nocy oraz w godzinach nadliczbowych – w kwocie 32 zł.

Wynagrodzenie za maj 2016 r. podlega wliczeniu do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w wysokości 1891,48 zł. Na tę kwotę składa się wynagrodzenie zasadnicze ze stawki godzinowej oraz wynagrodzenie urlopowe, po odliczeniu części składkowej [(2160 zł + 32 zł) – 13,71%].

Polecamy: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Inne zasady obowiązują w przypadku, gdy w miesiącu mieszczącym się w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, oprócz urlopu wypoczynkowego pracownik miał także innego rodzaju usprawiedliwioną nieobecność i za taki miesiąc jego wynagrodzenie było niższe (przebywanie na zwolnieniu lekarskim, pobieranie zasiłku opiekuńczego, urlop bezpłatny). Należy wówczas sprawdzić, jaką część miesiąca pracownik przepracował. Jeśli przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy (włącznie z urlopem), to wynagrodzenie podlega uzupełnieniu. Trzeba więc obliczyć, jakie wynagrodzenie pracownik by otrzymał, gdyby przepracował cały miesiąc. Sposób uzupełnienia zależy od rodzaju wynagrodzenia.

Wynagrodzenie w stawce godzinowej traktuje się jak stałe wynagrodzenie, a to oznacza, że uzupełnionym wynagrodzeniem będzie kwota uzyskana z pomnożenia stawki godzinowej przez obowiązującą normę czasu pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy pracownika.

Jeżeli oprócz wynagrodzenia w stawce godzinowej pracownik nie otrzymuje innych składników zmiennych, np. premii, prowizji czy dodatków (zmniejszanych proporcjonalnie do okresów pobierania zasiłków), lecz jedynie składniki doraźne, przysługujące w razie wystąpienia określonych okoliczności, np. pracy w godzinach nocnych czy nadliczbowych, to uzupełnieniu podlega tylko wynagrodzenie zasadnicze godzinowe, bez względu na to, czy pracownik otrzymał w danym miesiącu wynagrodzenie urlopowe z tych składników. Dodatki za godziny nocne i nadliczbowe nie podlegają uzupełnianiu, lecz są przyjmowane do podstawy zasiłkowej w wysokościach faktycznie wypłaconych.

Zobacz serwis: Urlopy

Przykład

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stawce godzinowej 12,50 zł. W niektórych miesiącach nabywa prawo do wynagrodzenia i dodatków za nadgodziny i dodatków za pracę nocną. W styczniu 2017 r. był chory przez 5 dni. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi średni miesięczny przychód za okres od stycznia 2016 r. do grudnia 2016 r.

W styczniu 2016 r. pracownik chorował (7 dni roboczych) i przebywał na urlopie wypoczynkowym 5 dni. Z 19 styczniowych dni nominalnych przepracował 12, łącznie z dniami urlopu wypoczynkowego (19 dni – 7 dni). Wynagrodzenie za styczeń 2016 r. podlega więc uzupełnieniu.

Pracownikowi zostało wypłacone:

● wynagrodzenie za pracę łącznie z urlopem ze stawki godzinowej – 1200 zł,

● wynagrodzenie za urlop ze zmiennych składników – 35,60 zł.

W związku z tym, że wynagrodzenie pracownika jest jednoskładnikowe, uzupełnieniu podlega tylko wynagrodzenie zasadnicze, w tym przypadku według zasady właściwej dla składników stałych:

● 12,50 zł × 152 godz. do przepracowania w styczniu 2016 r. = 1900 zł (uzupełnione wynagrodzenie),

● 1900 zł – 13,71% = 1639,51 zł (wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku).

Do podstawy wynagrodzenia chorobowego za styczeń 2017 r. należy przyjąć m.in. wynagrodzenie za styczeń 2016 r. w wysokości 1639,51 zł, bez uwzględnienia wynagrodzenia urlopowego.

Tak samo należy uzupełnić wynagrodzenie w przypadku, gdy pracownik, oprócz wynagrodzenia w stałej miesięcznej lub godzinowej stawce, uzyskuje zmienne składniki, ale nieuwzględniane w podstawie zasiłkowej z tego powodu, że przysługują również za okresy pobierania zasiłków.

Zobacz: Ubezpieczenia

Przykład

Pracownica zarabia 13 zł na godzinę. Otrzymuje również premie miesięczne niepomniejszane za okresy niezdolności do pracy. Chorowała w lutym 2017 r. We wrześniu 2016 r. przez 5 dni opiekowała się chorym dzieckiem i pobierała zasiłek opiekuńczy oraz przez 3 dni korzystała z urlopu wypoczynkowego. Z obowiązujących 22 dni roboczych przepracowała (wraz z dniami urlopu) 17 dni. Za ten miesiąc uzyskała wynagrodzenie za pracę w wysokości 1768 zł, wynagrodzenie za urlop z wynagrodzeń za godziny nadliczbowe 56 zł oraz premię 320 zł.

Uzupełnione wynagrodzenie za wrzesień 2016 r., które należy przyjąć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, wynosi 1974,32 zł (176 godz. × 13 zł) – 13,71%).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 36 ust. 1, art. 38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2016 r. poz. 372; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2020).

Zobacz: Kalkulatory

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2022
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2022
Tylko teraz
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Praca zdalna wymaga doprecyzowania
  Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
  Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
  Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
  Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
  Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
  Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
  Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
  Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.
  Pozyskiwanie pracowników lokalnych - 10 sposobów
  Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2022 r. wyniosła 4,9%. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w maju br. I jak każda informacja, ta również ma dwie strony medalu. Znalezienie pracowników staje się bowiem większym wyzwaniem, zwłaszcza dla firm lokalnych, rekrutujących wśród miejscowych społeczności. W jaki sposób można mu podołać? Odpowiadamy.
  Polski Ład 2.0 - problemy z wyliczeniem podstawy składki zdrowotnej
  Nowelizacja Polskiego Ładu, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, daje podatnikom rozliczającym się na ryczałcie możliwość zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne już od połowy tego roku. Odpowiedniego wpisu do CEIDG należy dokonać do 22 sierpnia. W tym przypadku pojawia się jednak ważne pytanie: jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze.
  Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę
  Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda ze stron umowy o pracę może ją rozwiązać za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy następuje wówczas z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia w zależności od długości zatrudnienia pracownika. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę.
  Ponaglenie w sprawie urzędowej
  Jeśli sprawa urzędowa nie została załatwiona w terminie lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne, masz prawo wnieść ponaglenie. Jeśli natomiast procedura dotyczy urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, upewnij się wcześniej, że ponaglenie będzie skuteczne.
  Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika
  Osobie legitymującej się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności przysługują dodatkowe uprawnienia pracownicze. Wynikają one z przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczą one przede wszystkim czasu pracy, przerw w pracy i wymiaru urlopu. Oto one.
  Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce
  Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy jest zatrudnionych legalnie w naszym kraju - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
  Ponad połowa pracowników preferuje zdalny i hybrydowy model pracy
  Hybrydowy model pracy, który coraz chętniej wybierany jest przez samych pracowników, wymaga dużych zmian w modelu operacyjnym wielu firm. Zanim jednak pracownicy przejdą na pożądany przez nich system pracy, powinni posiąść niezbędne kompetencje. Zyskają jednak na tym też organizacje, które będą mogły łowić talenty na znacznie większym obszarze. Sukcesy widać już dziś. Nawet w firmach z sektora przemysłu ciężkiego, które w ”hybrydowym” świecie mogli zdobyć pracowników wcześniej niedostępnych.
  Czy to koniec sprzedaży bezpośredniej? Przedstawiciele handlowi powinni się zmienić!
  Jesteś przedstawicielem handlowym? Zadbaj o nowe kompetencje. Raport firmy Showpad mówi jasno - detaliści powoli, acz skutecznie, zmieniają swoje preferencje. Coraz częściej od tradycyjnych spotkań z przedstawicielem handlowym, wolą kupować towary online. Zdecydowana większość, bo aż 86 proc. osób odpowiedzialnych za zakupy w dużych firmach, od spotkań twarzą w twarz woli transakcje zawierane w sposób wirtualny. Im młodszy pytany, tym chętniej wybiera internet. Tylko 8 proc. milenialsów oraz osób z pokolenia Z preferuje spotkanie z handlowcem.
  W II kw. 2022 r. rynek utrzymał dynamikę zatrudnienia
  Uwarunkowania makro- i mikroekonomicznie równomiernie oddziałują na ogół rynku i innowacyjne przedsiębiorstwa – wynika z raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.”. W II kw. 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem (+2,3 proc. vs II kw. 2021 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego) a firmami należącymi do Nowoczesnej Gospodarki (+3,46 proc. vs II kw. 2021 r.) i wyniósł 1,16 p.p.
  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców objętych ubezpieczeniem społecznym
  Liczba cudzoziemców pracujących legalnie w Polsce i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła już milion. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec lipca do ubezpieczenia emerytalnego zgłoszonych było niemal 1 mln 25 tys. cudzoziemców.
  Komplet: Zmiany w Kodeksie pracy 2022
  Zapraszamy do udziału w webinariach na temat zmian w Kodeksie pracy. Przy zakupie dwóch webinariów drugie 50% taniej. Komplet składa się z 2 webinariów: „Nieobecności pracownicze po nowelizacjach Kodeksu pracy” oraz „Kontrola trzeźwości pracowników w miejscu pracy”. Szkolenia poprowadzą Aleksander Kuźniar i Paweł Ziółkowski. Każdy z uczestników webinariów otrzyma imienny certyfikat. Polecamy!
  Technologia i wellbeing - transformacja rynku pracy?
  Technologia już dziś jest częścią codziennego życia zawodowego dużej grupy pracowników, a w przyszłości jej udział będzie rósł. 65 proc. Polaków uważa, że kompetencje cyfrowe będą odgrywać coraz ważniejszą rolę na rynku pracy, a 60 proc. ocenia, że osobom biegłym w nowych technologiach będzie łatwiej o podwyżki i awanse – wynika z badań przeprowadzonych przez Grupę Pracuj. Cyfryzacja i zmiana modelu pracy na zdalny lub hybrydowy staje się także stałym elementem wellbeingu pracowniczego. Do korzystania z dobrodziejstw tej sytuacji skłonne są przede wszystkim młode osoby, które szukają pracy elastycznej, dopasowanej do ich stylu życia.
  Rada Ochrony Pracy o pyłowej atmosferze wybuchowej
  Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko uczestniczyła 2 sierpnia 2022 r. w posiedzeniu Rady Ochrony Pracy. Przedmiotem obrad była między innymi problematyka zagrożeń związanych z obecnością pyłowej atmosfery wybuchowej w przemyśle i rolnictwie.
  Kontrola legalności zatrudnienia PIP
  Na temat kontroli dotyczących legalności zatrudnienia prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy wypowiedział się dla agencji Newseria Biznes Dariusz Górski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy.
  „Czternasta emerytura” - KRUS
  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła przygotowania do wypłaty kolejnego w 2022 r. dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów.
  Czy służba strażaka w OSP może być zaliczona do stażu pracy strażaka zawodowego?
  Czy możliwe jest uwzględnienie stażu służby strażaka ochotnika (nie zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy) do celów obliczenia wynagrodzenia tego strażaka zatrudnionego już później jako strażaka zawodowego pracującego na pełny etat? Czy trzeba równo traktować te dwie grupy zawodowe?
  Niedziela handlowa – sierpień 2022
  Sierpień 2022 ma 4 niedziele. Czy któraś z tych niedziel to niedziela handlowa? Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?
  ZUS może dofinansować poprawę bezpieczeństwa pracy
  Koszty świadczeń wynikających z wypadków przy pracy tylko w 2021 r. wyniosły 664 322 700 zł. Koszty pracodawcy to jedno, ale oczywiście kluczową do zaadresowania kwestią pozostaje możliwość poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy. Na początku 2023 roku rusza kolejny nabór wniosków na dofinansowanie obszaru BHP przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak przygotować się do programu?
  Praca zdalna w Kodeksie pracy od jesieni?
  Myślę, że uda się to jesienią tego roku – odpowiedziała w czwartek PAP.pL szefowa MRiPS Marlena Maląg, zapytana o to, kiedy nastąpi nowelizacja Kodeksu pracy, związana z wprowadzeniem do niego pojęcia pracy zdalnej. Dziś możliwa jest ona na podstawie przepisów covidowych.