Czy pracownik powinien otrzymać zasiłek opiekuńczy czy wynagrodzenie
REKLAMA
Za cały dzień wskazany w zwolnieniu lekarskim pracownikowi należy wypłacić zasiłek opiekuńczy, gdyż zasiłek przysługuje za każdy dzień sprawowania opieki i nie ma możliwości dzielenia go na godziny. Jeśli zatem pracownik był w pracy kilka godzin, ale za cały dzień pracy nie otrzymał wynagrodzenia, a następnie dostarczył na ten dzień zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym dzieckiem, to za ten dzień przysługuje mu zasiłek opiekuńczy oraz wynagrodzenie za przepracowaną część dnia.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje za każdy (pełny) dzień sprawowania opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy (art. 11 ust. 4 ustawy zasiłkowej). Podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA wystawione przez lekarza uprawnionego do wystawiania takich zaświadczeń.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat