Jak obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli pracownik wykonywał również umowy zlecenia
REKLAMA
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy obliczyć z wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy, tj. od sierpnia 2011 r. do lipca 2012 r. W podstawie tej za okres choroby od 1 do 3 sierpnia br. należy uwzględnić także wynagrodzenie ze zlecenia, ale tylko z ostatnio wykonywanego, trwającego do 3 sierpnia br., w wysokości wypłaconej za okres od 16 do 31 lipca br. Natomiast za pozostały okres zwolnienia lekarskiego, tj. od 4 sierpnia br., podstawę wymiaru należy ustalić ponownie, ale już tylko z wynagrodzenia zasadniczego ze stosunku pracy.
Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według tych samych zasad, jakie obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (art. 92 § 2 Kodeksu pracy). Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za łącznie 33 dni choroby w roku kalendarzowym (14 dni w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia), stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Przez wynagrodzenie należy rozumieć przychód pracownika, od którego są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu części składek finansowanych przez ubezpieczonego.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA