Wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu od 2022 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu
Zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu jest obecnie (2021 r.) niższy od zasiłku chorobowego za czas pobytu w domu. Zasiłek chorobowy za czas pobytu w domu wynosi bowiem 80% podstawy wymiaru zasiłku, a za czas pobytu w szpitalu 70% podstawy wymiaru zasiłku. Od 1 stycznia 2022 r. się to zmieni. Ile wyniesie zasiłek za pobyt w szpitalu?
REKLAMA
Więcej na ten temat znajdziesz w publikacji "Zmiany w zasiłkach i ubezpieczeniach ZUS"
Zasiłek za pobyt w szpitalu od 2022 r. - zmiana wysokości
Od dnia 1 stycznia 2022 r. zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu zostanie podwyższony o 10%. Nowa wysokość zasiłku wyniesie więc 80% podstawy wymiaru zasiłku. Kwota chorobowego przy chorowaniu w domu i w szpitalu zostanie więc zrównana. Jest to korzystna zmiana dla osób ubezpieczonych.
Zmiana w art. 11 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dotyczy właśnie wysokości miesięcznego zasiłku chorobowego. Aktualnie zgodnie z art. 11 ust. 1 miesięczny zasiłek chorobowy, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Art. 11 ust. 1a: "Miesięczny zasiłek chorobowy, z zastrzeżeniem ust. 1b i 2, za okres pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku."
Art. 11 ust. 2: "Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy, o której mowa w art. 6 ust. 2:
1) przypada w okresie ciąży;
2) powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;
3) powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy."
Brzmienie art. 11 ust. 1, które wejdzie w życie w styczniu 2022 r., pomija wymieniony ust. 1a. Oznacza to, że jedynym wyjątkiem od 80% zasiłku chorobowego będzie ust. 2 czyli niezdolność do pracy wyliczona w powyższych 3 punktach.
Dodatkowo uchylono art. 11 ust. 1b o następującej treści: "Miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku."
Podstawa wymiaru zasiłku
Jak obliczyć wysokość zasiłku? Kwota zasiłku uzależniona jest od zarobków ubezpieczonego. Podstawa wymiaru zasiłku to bowiem średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli pracownik pracował krócej, ze wszystkich miesięcy pracy. Jest wiele przypadków, kiedy powstają wątpliwości co do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku. Które składniki wynagrodzenia bierze się pod uwagę, a które pomija? Niektóre rozwiązane są w treści artykułów:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat